Facebook Pixel

Ulubione oferty

Inspiracją do poniższego biuletynu była ostatnia sytuacja na rynku pracy z obszaru szeroko pojętej logistyki. Widoczne stało się zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów z poziomu kierowników magazynu. Czasy, kiedy kierownika magazynu postrzegano jako dozorcę materiałów złożonych w magazynie i osobę, która w ramach swego mało skomplikowanego zakresu obowiązków przyjmuje i wydaje wyżej wspomniane dobra przeminęły bezpowrotnie. Obecnie Warehouse Manager to rola niełatwa i bardzo kompleksowa. Wiedza merytoryczna z zakresu optymalizacji powierzchni magazynowej i przepływu materiałów, znajomość całej gamy systemów wspomagających magazynowanie – od ERP po RFID oraz wysoki poziom umiejętności zarządzania podległym zespołem, często sięgającym ponad 100 osób – to obecnie profil pracownika preferowanego na rynku pracy.

Patrząc na dzisiejsze realia biznesowe, w których wykorzystanie narzędzi optymalizujących procesy jest powszechne, magazyn nie może być wyjątkiem. W praktyce wciąż na rynku niewielu jest kierowników magazynu, którzy faktycznie usprawniają pracę swojego obiektu. Warehouse Manager nie może być osobą, która wzbrania się mając w perspektywnie wprowadzenie narzędzi z tzw. Lean Warehousingu. Wręcz przeciwnie, jego zachowanie jako menedżera musi być proaktywne i zachęcające podwładnych do współdziałania. Możliwości jest mnóstwo: elektroniczny kanban, standaryzacja w oparciu o 5S czy nawet prosty podział na strefy o zróżnicowanej rotacji towarów. Przykłady tego typu praktyk można by wymieniać jeszcze długo, ale to co jest istotne to inicjatywa i chęć ciągłego doskonalenia. 

Nie możemy również zapominać, że zarządzanie magazynem to  zarówno odpowiedzialność za procesy logistyczne, jak i czynności związane z prowadzeniem zespołu (często bardzo licznego). W sytuacji, w której część pracowników to osoby zatrudniane przez zewnętrzne agencje, a sama rotacja nawet wśród własnych podwładnych jest dość duża, kierownik danej jednostki organizacyjnej musi wyróżniać się umiejętnościami interpersonalnymi. Jego środowisko pracy wymaga codziennych kontaktów zarówno z kadrą zarządzającą (kierownik logistyki, kierownik produkcji), jak i pracownikami fizycznymi.

Jeśli już jesteśmy przy aspekcie związanym z odpowiedzialnością za zespół ludzi, to nie możemy zapominać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Magazyn z racji specyfiki pracy jest miejscem, w którym prawdopodobieństwo ewentualnych wypadków jest szczególnie wysokie. Ciężkie elementy ustawione na wysokości, ciągła praca wózków widłowych, możliwe przecinanie się dróg komunikacji pojazdów i ludzi to czynniki, które zwiększają ryzyko wszelkich kontuzji. Wypada więc zauważyć, że zmiany dotyczące magazynu muszą również uwzględniać obszar związany z bezpieczeństwem podwładnych. Pozytywnych następstw chyba nie trzeba tłumaczyć.

Z pewnością zapotrzebowanie na wyróżniających się kierowników magazynu wciąż będzie wysokie z racji tego, że w wielu firmach nadal brakuje osoby o idealnym na to stanowisku profilu. Skuteczny pracownik na tym stanowisku to gwarancja efektywnego wykorzystania powierzchni, przyspieszenie szybkości operacji (np. poprzez wprowadzenie skanera RFID), większa przejrzystość działań (poprzez chociażby implementację automatycznego generowania dokumentów transportowych), redukcja poziomu reklamacji, jak również bardziej efektywna praca samego zespołu, co może być osiągnietę przez związanie systemu motywacyjnego z określonymi KPIs. Nie sposób zaprzeczyć, iż dobrego Warehouse Managera powinno charakteryzować jedno słowo: interdyscyplinarność. Nie bez powodu najczęstszym krokiem w rozwoju kariery zawodowej kierownika magazynu jest objęcie stanowiska kierownika łańcucha dostaw.

Średnie wynagrodzenie a zakres obowiązków

Stanowisko

Zarobki miesięczne brutto wPLN

Kierownik magazynu (1-3 lata doświadczenia)

8000-10 000

Kierownik magazynu (3-5 lat doświadczenia)

10 000-14 000

Kierownik grupy magazynów

12 000-15 000+ samochód służbowy

Źródło: Antal International, Engineering, Logistics & Operations, opracowanie własne na podstawie projektów rekrutacyjnych w  latach 2010-2011
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani dalszymi informacjami na temat rynku pracy w obszarze warehousingu lub współpracą w zakresie realizacji projektów rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne lub menedżerskie w tym obszarze proszę o kontakt:
Konrad Królikowski
Consultant
Engineering, Logistics & Operations
Tel: +48 22 48 35 000
Fax: +48 22 48 35 001
E-mail: kkrolikowski@antal.com
Antal International Sp. z o.o.
Stratos Office Centre,
Ks. Skorupki Street 5
00-546 Warszawa, Poland
Web: www.antal.pl
Antal International na goldenline.pl
Z firmą Antal International związany jestem od sierpnia 2010 roku. Na co dzień dobieram narzędzia selekcji i biorę aktywny udział w procesach rekrutacji na stanowiska w obszarze inżynierii procesu, industrializacji oraz magazynowania w zakresie stanowisk średniego i wyższego szczebla, przede wszystkim w firmach z branży FMCG i automotive.
Masz pytania? Skontaktuj się z autorem:

Powiązane usługi