Raport przygotowywany co roku, zawiera informacje dotyczące poziomu wynagrodzeń specjalistów i menedżerów na polskim rynku.

Pobierz raport

Edycja 7 11 grudnia 2017 Pobierz raport zobacz podsumowaniezwiń podsumowanie

Raport Płacowy Antal 2017 prezentuje wynagrodzenia oferowane pożądanym przez pracodawców specjalistom i menedżerom w Polsce. Badani pracownicy mają minimum 2 lata doświadczenia zawodowego, mogą pochwalić się wieloma sukcesami zawodowymi i świetną znajomością rynku, na którym działają. Według tegorocznej edycji badania, średnie wynagrodzenie im oferowane wyniosło 11 662 zł.

Zarobki proponowane kandydatom rok do roku wzrosły aż o 14%. Na szczycie tabeli plasuje się wyższa kadra zarządzająca ze średnim miesięcznym wynagrodzeniem brutto na poziomie 21 413 PLN. W dalszej kolejności na bardzo atrakcyjne stawki mogą liczyć pracownicy branży IT – średnio 12 600 PLN oraz w specjaliści i menedżerowie w farmacji (11 879 PLN).

Pracownicy mogą snuć z optymizmem odważne plany rozwojowe w 2018 roku. Stabilna sytuacja ekonomiczna w naszym kraju daje im poczucie bezpieczeństwa, a liczne inwestycje zagraniczne otwierają atrakcyjne możliwości rozwoju kariery. W konsekwencji rośnie konkurencja o wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, która sprawia, że poziom ich wynagrodzeń cały czas rośnie. Aby kandydat jak najwięcej „zyskał” na tak dynamicznym rynku pracy, powinien rozważyć kontakt z wyspecjalizowanymi w danej branży rekruterami, którzy pomogą mu pokierować karierą, zarekomendują perspektywiczne oferty oraz podpowiedzą, jakiego rzędu wynagrodzenia może oczekiwać w przypadku wybranego stanowiska pracy – mówi Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal.

Ważne jest dopasowanie

Na decyzję o zmianie pracodawcy (lub pozostanie u obecnego) cały czas największy wpływ ma płaca zasadnicza – tak wskazało 4 na 10 respondentów badania. Coraz ważniejszą pozycję w strategiach wynagrodzeń powinny zajmować świadczenia pozapłacowe, które trzeba dostosować do grup pracowniczych, wieku, momentu w życiu i zainteresowań. Bowiem nie każdy benefit jest tak samo wartościowy dla każdego kandydata.


Pobierz raportzwiń podsumowanie

Edycja 6 20 września 2016 Pobierz raport zobacz podsumowaniezwiń podsumowanie

Raport Płacowy Antal 2016 prezentuje wynagrodzenia oferowane pożądanym przez pracodawców specjalistom i menedżerom w Polsce. Badani pracownicy mają minimum 2 lata doświadczenia zawodowego, mogą pochwalić się wieloma sukcesami zawodowymi i świetną znajomością rynku, na którym działają. Według tegorocznej edycji badania, średnie wynagrodzenie im oferowane wyniosło 10 223 zł.

Zarobki proponowane kandydatom rok do roku wzrosły o 5,85%. Na szczycie tabeli plasuje się wyższa kadra zarządzająca ze średnim miesięcznym wynagrodzeniem brutto na poziomie 19 348 PLN. W dalszej kolejności na bardzo atrakcyjne stawki mogą liczyć prawnicy – średnio 13 906 PLN oraz w specjaliści i menedżerowie w sprzedaży i marketingu (11 981 PLN).

Kluczowe koniunktura i… świadomość

Wzrosty oferowanych wynagrodzeń względem poprzedniego roku obserwowane są w praktycznie wszystkich branżach. Wyższa kadra menedżerska oraz specjaliści i menedżerowie w sprzedaży i marketingu, a także prawnicy, coraz odważniej negocjują wysokość pensji i nie boją się walczyć o kwoty kilkanaście procent wyższe, niż w poprzednim roku. Swoje doświadczenie i kompetencje coraz wyżej cenią także pracownicy branży farmaceutycznej oraz inżynierowie. W porównaniu z poprzednią edycją badania, kadrze menedżerskiej oraz specjalistom w tych sektorach oferowane są płace wyższe o ponad 10%.

Stabilnie do przodu

Pozostałe branże odnotowują w większości stabilne, nie skokowe wzrosty poziomu oferowanych wynagrodzeń. Eksperci są zgodni - dla pracowników będzie to bardzo dobry czas. Mogą z optymizmem snuć odważne plany rozwojowe. Stabilna sytuacja ekonomiczna i liczne inwestycje zagraniczne dają poczucie bezpieczeństwa i otwierają atrakcyjne możliwości rozwijania kariery. Dla pracodawców okiełznanie rynku kandydata stanowi wyzwanie. Ważne jest zrozumienie tego, że rodzimy pracownik to – bez względu na długość stażu - pracownik dojrzalszy, niż jeszcze parę lat temu. „Na rynku pracy wygrają nie firmy, które przyciągną do siebie najlepszych pracowników, lecz organizacje, które także utrzymają ich w strukturach.


Pobierz raportzwiń podsumowanie

Edycja 5 22 lipca 2015Pobierz raport zobacz podsumowaniezwiń podsumowanie

 

Raport Płacowy Antal 2015 prezentuje wynagrodzenia oferowane pożądanym przez pracodawców specjalistom i menedżerom w Polsce w 2014 roku. Mowa tu o pracownikach, którzy podjęli pracę w 2014 roku w renomowanych firmach, mają minimum 2 lata doświadczenia zawodowego, mogą pochwalić się wieloma sukcesami zawodowymi i świetną znajomością rynku, na którym działają. Średnie wynagrodzenie proponowane im w 2014 roku wyniosło 9658 zł brutto miesięcznie.

Porównując obszary zawodowe najwyższe oferty ponownie otrzymywała Wyższa Kadra Zarządzająca (17 503 zł), prawnicy (12 460 zł) oraz specjaliści i menedżerowie w sektorze Sprzedaż i Marketing (10 380 zł). Najniższe średnie zostały odnotowane w Administracji (6100 zł) oraz w sektorze SSC/BPO (5200 zł).

Nieznaczne spadki

Mimo iż średnie wynagrodzenie oferowane w 2014 roku okazało się nieco niższe niż w roku poprzednim, tendencje są bardzo pozytywne, gdyż na spadek wynagrodzenia wpływ miały głównie dwa sektory – Logistyka oraz Bankowość i Ubezpieczenia. Branże te mimo, że odnotowały obniżenie oferowanych wynagrodzeń – o 1620 PLN brutto w Logistyce i o 280 PLN w Bankowości – są w dobrej kondycji. .

Znaczące wzrosty

Pozytywnie w przyszłość mogą spoglądać osoby pracujące w branżach IT, Prawo, HR – sektory te odnotowały znaczne wzrosty wynagrodzeń w stosunku do roku 2013. W sektorze Prawa średnie wynagrodzenie oferowane specjalistom i menedżerom w Polsce w 2014 roku wyniosło 12 460 PLN brutto, czyli niemalże o 2000 PLN więcej niż w poprzednim roku.


Pobierz raportzwiń podsumowanie

Edycja 4 31 marca 2014 Pobierz raport zobacz podsumowaniezwiń podsumowanie

 

Raport Płacowy Antal 2014 prezentuje wynagrodzenia oferowane pożądanym przez pracodawców specjalistom i menedżerom w Polsce w 2013 roku. Mowa tu o pracownikach, którzy podjęli pracę w 2013 roku w renomowanych firmach, mają minimum 2 lata doświadczenia zawodowego, mogą pochwalić się wieloma sukcesami zawodowymi i świetną znajomością rynku, na którym działają. Średnie wynagrodzenie proponowane im w 2014 roku wyniosło 10 021 zł brutto miesięcznie. Dla porównania dane GUS – jako przeciętne wynagrodzenie w obszarze działalności profesjonalnej i naukowej w sektorze przedsiębiorstw – wskazują wartość 5 721 zł.

Porównując obszary zawodowe najwyższe oferty otrzymywała kadra zarządzająca (15 885 zł), prawnicy (10 492 zł) oraz specjaliści i menedżerowie sprzedaży (10 156 zł). Najniższe średnie zostały odnotowane w sektorze SSC/BPO (5 200 zł) i administracji (6 196 zł).

Nierówności a wynagrodzenia

Warto zwrócić uwagę, że wbrew pozorom najwyższe wynagrodzenia są oferowane w obszarach zawodowych, charakteryzujących się największą podażą kandydatów. Z drugiej strony w tych samych dyscyplinach widoczna jest najsilniejsza konkurencja i najwyższe różnice kompetencyjne. Pracodawcy nie mają kłopotu z otrzymaniem odpowiedniej liczby aplikacji kandydatów. Sami aktywnie poszukują tylko tych najlepszych, wybijających się, potrafiących nadać nowy impet rozwojowi całej firmy – jednym słowem talentów. Dlatego pożądani specjaliści i menedżerowie w tych branżach są grupą węższą, ale i lepiej wynagradzaną w stosunku do swoich kolegów z podobnym doświadczeniem w innych obszarach zawodowych.

Najlepsi prawnicy pracujący czasami nawet od początkowych lat studiów w renomowanych kancelariach i władający biegle językami obcymi mogą liczyć na rynku na bardzo wysokie wynagrodzenia. Niestety ich mniej zdeterminowani i doświadczeni koledzy często muszą się zadowolić znacznie niższymi zarobkamiPodobnie sytuacja wygląda w sprzedaży. Rozstrzał kwalifikacji i wynikająca z nich skuteczność handlowca jest ogromna. Ci najlepsi niezmiernie ciężko pracują, aby się wybić przed konkurentów – jednak ten wysiłek się opłaca. Dobry handlowiec zawsze znajdzie pracę, a swój zysk jest w stanie samodzielnie wypracować.

Równi i równiejsi

Inżynierowie, specjaliści ds. logistyki czy IT otrzymują bardziej wyrównane wykształcenie i ich ścieżka zawodowa rozwija się w sposób bardziej ustabilizowany, niż dzieje się to w przypadku sprzedaży i marketingu. To sprawia, że średnie stawki są niższe, ale też bardziej wyrównane. Podobnie sytuacja wygląda w finansach, a w szczególności w sektorze SSC/BPO cechującym się płaską strukturą i zdominowanym przez młodych ludzi.


Pobierz raportzwiń podsumowanie

Edycja 3 13 marca 2013 Pobierz raport zobacz podsumowaniezwiń podsumowanie


Raport Antal International Wynagrodzenia Specjalistów i Menedżerów 2013 powstał, aby wskazać punkt odniesienia w przypadku wynagrodzeń w poszczególnych branżach, dyscyplinach i stanowiskach. Jednak należy pamiętać, że rzeczywiste wynagrodzenie na konkretnym stanowisku jest uzależnione od wielu czynników.

Średnie wynagrodzenie miesięczne brutto oferowane specjalistom i menedżerom w Polsce w 2012 roku wyniosło 9380 zł.
Wynagrodzenie osiągane przez specjalistów to 7110 zł, a menedżerów (ponad 4000 zł większe) wynosi 11530 zł.

Najwyższe wynagrodzenia osiąga kadra zarządzająca – średnia miesięcznie brutto wyniosła 18130 zł. Wysokie zarobki notujemy również w dyscyplinie Sprzedaż i Marketing – 9 800 zł. Na wysoką średnią w tej właśnie branży wpływają wysokie zarobki kadry dyrektorskiej (często powyżej 20 000 zł) oraz wysokie premie, które mogą sięgać nawet 100% rocznego wynagrodzenia.

Najniższe średnie wynagrodzenie odnotowano wśród specjalistów i menedżerów z obszaru administracji – wyniosło ono 6 040 zł brutto miesięcznie.

Najwyższą średnią wynagrodzeń w podziale na branże odnotowano w branży Opieka zdrowotna i Farmacja. Wyniosła ona 12 170 zł brutto miesięcznie. Na wysoki poziom wynagrodzeń w tym obszarze wpływają dwa czynniki. Pierwszy z nich to fakt, że z racji specyfiki branży funkcjonują w niej praktycznie tylko duże, międzynarodowe firmy.. Z drugiej strony pracownikom w tym obszarze stawia się wyższe wymagania, jeśli chodzi o kompetencje niż w innych branżach ze względu na specjalistyczny charakter wiedzy, co również zwiększa średnią wynagrodzenia.

Najniższe wynagrodzenie odnotowano w branży SSC/BPO. Dzieje się tak ze względu na wyraźnie wysoki odsetek młodych osób, znajdujących się dopiero na początku kariery obecny w tej branży.

Pobierz raportzwiń podsumowanie

Edycja 2 18 kwietnia 2012 Pobierz raport zobacz podsumowaniezwiń podsumowanie

Wynagrodzenia specjalistów i menedżerów w Polsce

Wyniki badania wynagrodzeń Antal International wskazują, że ponad połowa specjalistów i menedżerów w Polsce zarabia powyżej 8 000 PLN brutto miesięcznie. Na jakich stanowiskach wynagrodzenia są najbardziej atrakcyjne? W które kompetencje warto zainwestować, aby w 2012 roku podnieść swoje notowania na rynku pracy?

Ile zarabia specjalista i menedżer w Polsce?

Pracodawcy w każdej branży aktywnie prowadzą rekrutacje specjalistów i menedżerów w całej Polsce. Konkurencja o wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników sprawia, że poziom ich wynagrodzeń jest stosunkowo wysoki. Przeciętne wynagrodzenie miesięczne w tej grupie zawodowej wynosi 9 600 PLN brutto, wobec 3 600 PLN brutto przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wg GUS. Mediana wynagrodzeń w badanej przez Antal International grupie wynosi 8 500 PLN brutto miesięcznie.


Średnie wynagrodzenie doświadczonych specjalistów i menedżerów w Polsce wg dyscyplin.
Źródło: badanie wynagrodzeń Antal International

Pobierz raportzwiń podsumowanie

Edycja 1 29 czerwca 2011 Pobierz raport zobacz podsumowaniezwiń podsumowanie

Ile zarabiają polscy specjaliści i menedżerowie?

Wyniki badania Antal International wskazują, że wynagrodzenia polskich specjalistów i menedżerów w pierwszej połowie 2011 roku są silnie zróżnicowane. Ich wysokość zależy w dużej mierze od koniunktury w gospodarce, ale także od sektora.

Wzmożona aktywność pracodawców, jeśli chodzi o zatrudnianie nowych pracowników sugerować może, że w przypadku większości specjalizacji obserwujemy rynek kandydata. Mimo że wskaźnik bezrobocia wynosi 12,6% (GUS, stopa bezrobocia w kwietniu 2011 r.) i wciąż jest stosunkowo wysoki, specjaliści i menedżerowie na brak pracy nie mogą narzekać.

Specjaliści i menedżerowie na wagę złota

Liczba procesów rekrutacyjnych prowadzonych przez wszystkie zespoły Antal International pozwala uważać, że pracodawcy wszystkich sektorów aktywnie poszukują nowych pracowników. Wzmożone zapotrzebowanie na specjalistów dostrzegane jest przede wszystkim w przypadku branż: IT, finanse czy motoryzacja. Rynek zabiega coraz mocniej o doświadczonych inżynierów – o ich umiejętności rywalizują nie tylko polscy pracodawcy, ale także firmy niemieckie. Wysoko wykwalifikowanych specjalistów jest coraz mniej na rynku w stosunku do zapotrzebowania, dlatego tych najlepszych pracodawcy kuszą coraz wyższymi zarobkami.

Inżynierowie poszukiwani

Porównując wynagrodzenia zarówno specjalistów, jak i menedżerów ze średnią krajową, możemy mówić o stosunkowo wysokich wynagrodzeniach, w szczególności pracowników charakteryzujących się unikalnymi i istotnymi dla rozwoju organizacji kwalifikacjami.

Pobierz raportzwiń podsumowanie

 

 

Witaj ponownie!

Od czasu Twojej ostatniej wizyty pojawiło się 26 nowych ofert na hasło
Informatyk SAP Warszawa

Możesz podejrzeć je tutaj