PL
Antal logo
PL EN CZ
Enloyd logo
EN HU

Ulubione oferty

PL
PL EN
Antal logo

O raporcie

Badanie Business Environment Assessment Study (w skrócie BEAS) to cykl ośmiu raportów, które kompleksowo przedstawiają potencjał inwestycyjny polskich miast oraz opisują rzeczywistość biznesową, w której funkcjonują firmy. Analizie podlegało siedem czynników, determinujących charakter każdego rynku: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia. Dodatkowo raport został wzbogacony o dane rynkowe ważne dla inwestorów: koszty życia w poszczególnych miastach, ceny mieszkań za mkw na rynku wtórnym i pierwotnym, stawki wynajmu nieruchomości biurowych, wynagrodzenia oferowane przez pracodawców, miesięczny koszt bilety komunikacji publicznej oraz liczbę miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych.

 

Na pytania odpowiadało 588 respondentów - osób zajmujących stanowiska prezesów, członków zarządów czy dyrektorów departamentów firm, które w ciągu ostatnich dwóch lat zdecydowały się rozpocząć nowe inwestycje w Polsce. Spośród wszystkich czynników najlepiej oceniony został potencjał edukacyjny, rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników. Natomiast najgorzej ocenione zostało wsparcie administracji publicznej.

Organizacje będące partnerami badania zapewniły szeroki zakres ekspercki w badanych obszarach. Antal jako ekspert rynku pracy, Cushman & Wakefield czuwające merytorycznie nad informacjami odnośnie infrastruktury oraz Vastint mający głęboki wgląd w obszar czynników decydujących o kolejnych inwestycjach.

Zobacz i porównaj co największe miasta w Polsce oferują inwestorom!

Interesują Cię zebrane przez nas dane? Nie chcesz czekać do publikacji raportu? Skontaktuj się z nami!

Komentarze ekspertów

Z zatrudnieniem wynoszącym obecnie około 250 000 osób, Polska jest jedną z najbardziej atrakcyjnych destynacji dla branży BSS w Europie. Firmy zagraniczne coraz częściej decydują się na lokowanie w naszym kraju bardzo zaawansowanych funkcji, co wiąże się jednocześnie ze wzrostem wymagań wobec deweloperów. Rosnące oczekiwania najemców to motor do dalszego rozwoju i katalizator innowacji na rynku powierzchni biurowych.
Krzysztof Misiak zdjęcie
Krzysztof Misiak Mrics, Partner, Head of Office Agency | Cushman & Wakefield
Branża nowoczesnych usług dla biznesu jest jedną z najszybciej rozwijających się branży w Polsce, nasz kraj jest oceniany jako najatrakcyjniejszy dla tego typu inwestycji w Europie, a w ocenie specjalistów w pierwszej trójce na świecie.
Michał Bielawski zdjęcie
Michał Bielawski Partner & CFO Adaptive Solutions & Advisory Group | Adaptive
Polska swoją przewagę konkurencyjną nad innymi lokalizacjami z CEE (z perspektywy zagranicznych inwestycji bezpośrednich) buduje poprzez balans dostępności zarówno pracowników fizycznych oraz tych wykwalifikowanych i dobrze wykształconych, których charakteryzuje znajomość języków obcych oraz specjalizacja w wybranych obszarach.
Iwo Paliszewski zdjęcie
Iwo Paliszewski CEE Marketing & Employer Branding Manager | Antal
Infrastruktura biznesowa Warszawy jest na bardzo wysokim poziomie i oferuje prawie 5,5 miliona mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Warszawa jest również największym i najważniejszym miejscem spotkań dla wydarzeń naukowych i biznesowych. W 2017 roku odbyło się tu ponad 9 000 wydarzeń.
Jan Szulborski zdjęcie
Jan Szulborski Consultant w Dziale Badań i Doradztwa | Cushman & Wakefield
Rynek powierzchni biurowych to papierek lakmusowy potencjału oraz koniunktury gospodarki – Polska jest coraz częściej postrzegana jest jako tzw. „tygrys regionu” zarówno z uwagi na populację i atrakcyjność rynku pracy, jak również rosnącą pozycję Polski jako szybko rozwijającej się gospodarki o rekordowym wzroście (5,1% w 2018 r.). Warszawa jako stolica jest beneficjentem takiej percepcji i odnotowuje rekordowo wysoki popyt, dodatkowo napędzany przez Brexit i lokowanie kapitału w regionie.
Paulina Misiak zdjęcie
Paulina Misiak Partner, Dział Powierzchni Biurowych | Cushman & Wakefield
Instytucje warszawskie stoją przed bardzo dużymi wyzwaniami. Szacuje się, że w mieście działa około 16 tys. przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 10 osób, reprezentujących wszystkie branże gospodarki.
Agnieszka Wójcik zdjęcie
Agnieszka Wójcik Market Research Manager | Antal
W Polsce coraz większą rolę zaczną odgrywać miasta regionalne. Warszawa nadal pozostanie w głównym centrum zainteresowania inwestorów BSS, z uwagi na wielkość miasta, dostępność zasobów ludzkich, dostępność powierzchni biurowej oraz względy logistyczne. Ale nie możemy pominąć istotnej roli jaką na polskiej mapie BSS odgrywają Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Lublin, Bydgoszcz czy też Szczecin.
Wiktor Doktór zdjęcie
Wiktor Doktór Prezes Fundacji I Pro Progressio
Stolica działa jak magnes - ponad 55% Polaków w przypadku otrzymania atrakcyjnej oferty pracy rozważyłoby relokację zawodową do Warszawy. Pojemność i wydolność struktur zawodowych Warszawy wydaje się być niewyczerpywalna. Dzięki bardzo dobrej komunikacji z całym światem miasto przyciąga obcokrajowców z każdego zakątka globu, doceniających niewyczerpany potencjał kulturowy i biznesowy.
Karolina Korzeniewska zdjęcie
Karolina Korzeniewska Account Executive Europe | Antal

Dostępne raporty

Bądź na bieżąco!