Facebook Pixel

Ulubione oferty

PL
PL EN
Antal - agencja rekrutacyjna
Cushman & Wakefield logo Vastint logo

O raporcie

Badanie Business Environment Assessment Study (w skrócie BEAS) to cykl ośmiu raportów, które kompleksowo przedstawiają potencjał inwestycyjny polskich miast oraz opisują rzeczywistość biznesową, w której funkcjonują firmy. Analizie podlegało siedem czynników, determinujących charakter każdego rynku: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia. Raport został wzbogacony o dane rynkowe ważne dla inwestorów: koszty życia w poszczególnych miastach, ceny mieszkań za mkw na rynku wtórnym i pierwotnym, stawki wynajmu nieruchomości biurowych, wynagrodzenia oferowane przez pracodawców, miesięczny koszt biletów komunikacji publicznej oraz liczbę miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych. W tegorocznym raporcie zostały rozbudowane również dane dotyczące stref ekonomicznych w regionie, zachętach inwestycyjnych, dostępności (liczebności) talentów oraz potencjale rekrutacyjnym.

 

Na pytania odpowiadało 809 respondentów - osób zajmujących stanowiska prezesów, członków zarządów czy dyrektorów departamentów firm, które w ciągu ostatnich dwóch lat zdecydowały się rozpocząć nowe inwestycje w Polsce. Spośród wszystkich czynników najlepiej oceniony został potencjał edukacyjny, rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników. Natomiast najgorzej ocenione zostało wsparcie administracji publicznej.

Organizacje będące partnerami badania zapewniły szeroki zakres ekspercki w badanych obszarach. Antal jako ekspert rynku pracy, Cushman & Wakefield czuwające merytorycznie nad informacjami odnośnie infrastruktury oraz Vastint mający głęboki wgląd w obszar czynników decydujących o kolejnych inwestycjach. Projekt swoim patronatem objęła Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Patronem medialnym jest ProProgressio.

Zobacz i porównaj co największe miasta w Polsce oferują inwestorom!

Interesują Cię zebrane przez nas dane? Nie chcesz czekać do publikacji raportu? Skontaktuj się z nami!

Patroni

Patroni
Patroni

Komentarze ekspertów

Dynamiczny rozwój Warszawy i regionalnych rynków w ostatnim dziesięcioleciu jest spowodowany między innymi rozwojem branży nowoczesnych usług dla biznesu, która upodobała sobie region Europy Środkowo-Wschodniej, a w szczególności Polskę.
Krzysztof Misiak zdjęcie
Krzysztof Misiak Executive Partner, Head of Poland | Cushman & Wakefield
Analizując potencjał biznesowy polskich miast w 2020 roku, nie sposób nie odnieść się do rzeczywistości covidowej, w której niespodziewanie wszyscy się znaleźliśmy. W branży nowoczesnych usług biznesowych odnotowaliśmy pewne spowolnienie w pierwszej połowie roku, wynikające z uzasadnionych niepewności i obaw. Tymczasem finalnie rok 2020 z kilku powodów okazał się pozytywnym sprawdzianem dla sektora BSS.
Michał Bielawski zdjęcie
Michał Bielawski Managing Partner & CFO | Adaptive Group
Polska swoją przewagę konkurencyjną nad innymi lokalizacjami z CEE (z perspektywy zagranicznych inwestycji bezpośrednich) buduje poprzez atrakcyjny balans dostępności zarówno pracowników fizycznych, jak i tych wykwalifikowanych i dobrze wykształconych, których charakteryzuje relatywnie dobra znajomość języków obcych oraz specjalizacja w wybranych obszarach.
Iwo Paliszewski zdjęcie
Iwo Paliszewski CEE Marketing & Employer Branding Manager | Antal
Infrastruktura biznesowa Warszawy jest na bardzo wysokim poziomie i oferuje ponad 5,9 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Warszawa jest również najczęściej brana pod uwagę przy organizacji wielu wydarzeń naukowych i biznesowych. W poprzednich latach odbywało się tu ponad 9 tys. wydarzeń rocznie.
Marcin Miazek zdjęcie
Marcin Miazek Dział Powierzchni Biurowych | Cushman & Wakefield
Sektor biurowy podobnie jak sektor handlowy został w 2020 r. silnie dotknięty przez pandemię COVID-19. Na rynku warszawskim spadek popytu o 31% był blisko dwukrotnie wyższy niż w miastach regionalnych, co można tłumaczyć głębokością i szybszą reaktywnością tego rynku. Wpływ pandemii może okazać się długofalowy, szczególnie w zakresie projektowania budynków biurowych i oczekiwanej przez najemców funkcjonalności powierzchni.
Kacper Remiśko zdjęcie
Kacper Remiśko Dział Powierzchni Biurowych | Cushman & Wakefield
To między innymi dzięki działaniom podejmowanym przez przedstawicieli administracji Warszawa osiąga kluczowe pozycje w rankingach atrakcyjności inwestycyjnej. Również co czwarty respondent badania BEAS, planujący rozwój regionalny jako kierunek, wybiera właśnie stolicę.
Agnieszka Wójcik zdjęcie
Agnieszka Wójcik Market Research & PR Manager | Antal
Głównym czynnikiem, jaki przyciąga przedsiębiorców do Warszawy, jest duży potencjał kadrowy. Na lokalnych uczelniach są prowadzone kierunki studiów niemal w każdej dziedzinie nauki, w tym tych kluczowych dla sektora BSS, czyli finansów, księgowości, zarządzania czy też filologii języków obcych.
Wiktor Doktór zdjęcie
Wiktor Doktór Prezes Fundacji I Pro Progressio
Około ćwierć miliona studentów kształcących się rocznie w Warszawie to pula, która zasila rynek pracy w zakresie różnych specjalizacji. Wśród kluczowych obszarów wg danych za rok akademicki 2019/2020 znaczącą liczbę stanowią studenci kierunków finansowych i inżynieryjnych.
Małgorzata Zaradkiewicz zdjęcie
Małgorzata Zaradkiewicz Team Leader Antal SSC/BPO | Antal

Dostępne raporty

Bądź na bieżąco!