Facebook Pixel

Ulubione oferty

Czy contracting w SSC rośnie w siłę?

Pojęcie contractingu pojawia się coraz częściej nie tylko w związku z pracą w branży IT, ale również w sektorze SSC/BPO. Rynek contractingu usług IT rozwija się bardzo dynamicznie już od lat, jednak w branży SSC/BPO to w dalszym ciągu coś nowego.  Można jednak zauważyć, iż z roku na rok coraz większa ilość firm przekonuje się do tego rodzaju zatrudnienia. Warto się zastanowić, jakie korzyści wynikają z tego rodzaju współpracy, zarówno dla osób poszukujących pracę, jak i dla pracowników.

Contracting – z czym to się je?

Contracting można określić na wiele sposobów. Można bowiem stwierdzić, że jest to forma współpracy skierowana do firm, które chcą zatrudnić danych specjalistów na konkretny okres (poszczególny projekt). Jest to także bardzo elastyczny model zależności pomiędzy osobą zatrudnioną a pracodawcą -  zwany swego rodzaju outsourcingiem.

Contracting, znany również jako outsourcing czy body leasing jest to elastyczny model współpracy pomiędzy firmą, a pracownikiem. Pracownik nie podpisuje umowy bezpośrednio z organizacją, w której będzie pracował, a z agencją, która specjalizuje się w outsourcingu.

Patrząc na contracting z wielu perspektyw można zobaczyć korzyści dla pracownika, ale również dla firmy, w której dana osoba chce pracować. Jeżeli obie strony zdecydują się na właśnie ten rodzaj aliansu, pracownik podpisuje umowę z agencją, która z kolei współpracuje z docelową firmą. Za kwestie formalne i administracyjne odpowiedzialna jest wtedy agencja rekrutacyjna, która specjalizuje się w contractingu.

Szanse i zagrożenia dla contractingu

W dzisiejszych czasach wiele osób kojarzy contracting z czymś niekorzystnym – dlaczego? Po pierwsze, potencjalni pracownicy nie lubią określenia „być oddelegowanym”. Dla wielu osób to określenie jest nacechowane negatywnie. Zamiast tego pracownicy wolą sformułowanie „być zatrudnionym”. Jest to szczegół, ale jednak robi wielką różnicę. Dlatego chcąc kogoś zachęcić do contractingu, warto na samym początku dokładnie wytłumaczyć, na czym to będzie w konkretnej sytuacji polegać i jak będzie wyglądać umowa. 

W branży IT kontraktor to najczęściej osoba, która pracuje na podstawie umowy B2B. Charakter tej branży pozwala pracodawcom oraz agencjom pośrednictwa pracy na tego rodzaju kontrakty i jest to korzystne dla obu stron. Jak zatem ma się to do branży SSC/BPO?

Z  obserwacji specjalistów Antal wynika, że spora część contractingu może opierać się na nieco innych zasadach niż w IT. Ze względu na charakter stanowisk i branży,  nie ma tutaj takiej łatwości w przechodzeniu z projektu do projektu. Dla większości osób poszukujących nowej pracy liczy się stabilna i długotrwała współpraca z nowym pracodawcą. Dlatego idealnym rozwiązaniem może być „nietypowy contracting” – agencja zatrudnia specjalistów (np. AR Accountant with German – z ang. Dział Należności w księgowości BPO/SSC z językiem niemieckim), którzy podpisują standardowo umowę o pracę i będzie zatrudniać ich do klientów na dany okres. Pracownik będzie więc posiadał umowę o pracę, jednak dla potencjalnego pracodawcy będzie taka osoba kontraktorem, ponieważ kwestie formalne będą po stronie agencji, a nie pracodawcy. Jest to ciekawe rozwiązanie, które może być bardzo przydatne zwłaszcza w czasach, gdy firma wie, że będzie przenosić procesy (np. księgowe lub customer service) do Polski. Wtedy na pewno będzie potrzeba zatrudnienia kilku nowych osób, a zrobienie tego poprzez agencję może okazać się dla nich zbawienne. Szczególnie dzięki zaoszczędzeniu czasu w poszukiwaniach nowych specjalistów (agencja ma swoich pracowników, z którymi już od jakiegoś czasu współpracuje, zna ich zalety, doświadczenie i mocne strony, za czym idzie łatwość przypisania ich do oczekiwań klienta, tj. pracodawcy).

Dla pracownika z kolei dużym plusem jest tutaj stały kontakt z agencją.  W chwili kiedy osoba zdecyduje się na zmianę pracy, może zakomunikować to jednostce rekrutacyjnej a ona odpowiednio dobierze dla niej firmę. Pracownik może liczyć tu na pełne wsparcie. W związku z tym, że Antal, jako agencja współpracuje z wieloma międzynarodowymi firmami, rekruterzy posiadają wiedzę nie tylko branżową, ale również na temat zarobków specjalistów, wymagań potencjalnych pracodawców, zespołów w danej firmie, możliwości rozwoju/uczestnictwa w szkoleniach dodatkowych, ale również atmosfery jaka panuje wewnątrz firmy. Osoby decydujące się na zmianę pracy często podkreślają właśnie te wytyczne, jako ważne czynniki. Pracownik agencji dzięki temu może odpowiednio nakierować osoby szukające nowej pracy na właściwe tory, przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, jak również przedstawić potencjalnemu pracodawcy wszystkie najważniejsze zalety danego pracownika w bardzo krótkim czasie.

Takie rozwiązanie może być idealne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy większość firm przeszła na pracę oraz rekrutację zdalną. Wiąże się to z brakiem konieczności pojawiania się w siedzibie firmy oraz możliwością uczestniczenia w rozmowie online jeszcze przed rozpoczęciem pracy (nie traci się czasu na dojazdy). Dzięki temu pracownicy są bardzo szybko procesowani, a decyzje o zatrudnieniu nieraz są podejmowane z dnia na dzień. W takich sytuacjach możliwość skorzystania z contractingu, czy też „nietypowego contractingu” może okazać się wygraną, zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. 

Można zauważyć, iż contracting to rodzaj zatrudnienia, który świetnie się sprawdza, nie tylko w branży IT. Z roku na rok rośnie liczba międzynarodowych firm działających w obszarach SSC/BPO, które pytają nas o takie rozwiązania. Klienci decydują się na podpisanie umowy w ramach contractingu zwłaszcza w obszarach Customer Service, IT Helpdesk, HR, Finance and Accounting, Research and Analtics, Procurement oraz Banking, zwłaszcza w przypadku potrzeb zatrudnienia osób z językami obcymi. Podjęcie decyzji o zatrudnieniu w modelu contractingu wiąże się nie tylko z szybkością znalezienia i zatrudnienia nowych pracowników. Powodem są również niższe koszty backoffice związane z zatrudnieniem, redukcja kosztów związanych z procesem rekrutacji, możliwość zatrudnienia nowych osób na określony czas, rekrutacja prowadzona przez konsultantów Antal, którzy są wyspecjalizowani w danym sektorze.

Natalia Białka, Senior Consultant Antal
e-mail: natalia.bialka@antal.pl




Masz pytania? Skontaktuj się z autorem:

Powiązane usługi