Facebook Pixel

Ulubione oferty

Data Scientist – kim jest, co robi, jakie studia, zarobki?

Człowiek renesansu, badacz, ekspert przyszłości, interdyscyplinarny fachowiec Big Data, mistrz danych – te wszystkie hasła mogą przychodzić na myśl, kiedy zapytamy kim jest i czym się zajmuje Data Scientist. W dzisiejszym świecie, gdzie ilość generowanych danych rośnie w zastraszającym tempie, zawód Data Scientist staje się coraz bardziej nieodzowny dla organizacji, które chcą czerpać z nich wartość i wskazywać nowe kierunki rozwoju.

Analiza danych stała się fundamentem w podejmowaniu kluczowych decyzji biznesowych, a specjaliści od danych są tymi, którzy posiadają klucz do ich zrozumienia. Według Raportu Płacowego Antal specjalista na tym stanowisku już na początku kariery może zarabiać do 15 tys. zł brutto.

Kim jest Data Scientist?

Data Scientist to nie tylko osoba, która zajmuje się dużymi zbiorami danych. To także analityk, programista, statystyk, badacz i kreatywny myśliciel w jednym. Wiedza z zakresu matematyki, statystyki oraz umiejętność programowania są podstawą, ale to umiejętność wydobycia wartości z tych danych i wskazywania na ich potencjalne zastosowania czynią z nich profesjonalistów w swojej dziedzinie. Data Scientist to detektyw danych, który zajmuje się poszukiwaniem ukrytych wzorców, trendów oraz informacji, które mogą stać się kluczem do podejmowania przyszłościowych decyzji. Jednak rola Data Scientista to nie tylko analiza liczb i tworzenie modeli matematycznych. To także zdolność do komunikowania wyników swojej pracy w sposób zrozumiały dla osób niewtajemniczonych w świat danych. Prezentacja wniosków i rekomendacji dla decydentów biznesowych wymaga umiejętności storytellingu i wizualizacji danych, aby przekonać do podjęcia określonych działań.

Jak zostać Data Scientist?

Droga do zostania Data Scientist może być różnorodna. Wiele osób wybiera kierunki związane z analizą danych, informatyką, matematyką, statystyką czy naukami społecznymi. Wybór studiów zależy często od obszaru, w którym chcemy specjalizować się później. Ważne jest jednak, aby zdobyć umiejętności praktyczne, uczestniczyć w projektach związanych z analizą danych, pracować nad rzeczywistymi problemami i korzystać z dostępnych narzędzi i technologii. W dzisiejszych czasach wiele uniwersytetów i instytucji oferuje specjalizacje czy kursy z zakresu analizy danych, co pozwala na bardziej skoncentrowane zdobywanie umiejętności.

Narzędzia i umiejętności

Umiejętność pracy z narzędziami i technologiami związanymi z analizą danych jest kluczowa dla Data Scientista. Znajomość języków programowania takich jak Python lub R, umiejętność posługiwania się narzędziami do wizualizacji danych czy bazami danych SQL i NoSQL są nieodzowne. Dodatkowo, znajomość technik uczenia maszynowego, przetwarzania języka naturalnego oraz statystyki pozwala na tworzenie zaawansowanych modeli i prognoz.

Gdzie może pracować Data Scientist?

Data Scientist może znaleźć zatrudnienie praktycznie w każdej branży i dziedzinie, gdzie generowane są dane do analizy. Są poszukiwani w sektorze finansowym, marketingu, medycynie, naukach społecznych, przemyśle, a nawet w rozrywce. Mogą pracować zarówno w dużych korporacjach, gdzie mają do czynienia z ogromnymi zbiorami danych, jak i w startupach, gdzie analiza danych może pomóc w lepszym zrozumieniu rynku i zachowań użytkowników.

Ile zarabia Data Scientist?

Pensje Data Scientistów są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak doświadczenie, umiejętności, branża i lokalizacja. W Polsce, na początku kariery, Data Scientist może oczekiwać zarobków w przedziale od 8000 do 15000 PLN brutto. Jednak doświadczeni specjaliści z zaawansowanymi umiejętnościami mogą osiągnąć zarobki znacznie wyższe, przekraczające 28000 PLN brutto.


Data Scientist to niezwykle istotny gracz we współczesnym świecie biznesu i technologii. Ich umiejętność wydobycia wiedzy z ogromnych ilości danych i przekształcania jej w konkretne wnioski stanowi klucz do podejmowania trafnych decyzji biznesowych. Znajomość narzędzi, technik analizy danych oraz umiejętność programowania są nieodzowne, a perspektywy zatrudnienia i zarobków czynią z tego zawodu atrakcyjną ścieżkę kariery dla osób z pasją do odkrywania ukrytych wzorców w morzu informacji. Dla tych, którzy pasjonują się analizą, matematyką i technologią, praca w obszarze Data Science może być spełnieniem marzeń, a zarazem kluczem do sukcesu w biznesie.

Anika Jabłońska, Senior IT Recruitment Consultant Antal

anika.jablonska@antal.pl

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: