Facebook Pixel

Ulubione oferty

Inżynier ds. jakości, jak wielką rolę odgrywa w procesie oceny produktu?

Inżynier ds. jakości dba o ogólną jakość wytwarzanego produktu, tworzy dokumentację, opracowuje testy jakości i definiuje kryteria, jakie powinien spełniać wynik testu. Jego ogólnym celem jest upewnienie się, że produkty końcowe są bezpieczne, niezawodne i spełniają oczekiwania klientów, jednocześnie utrzymując proces produkcyjny tak efektywny i opłacalny, jak tylko to możliwe. 

Co wyróżnia inżynierów ds. jakości na rynku pracy? Ich specjalne umiejętności?  

W każdej firmie, która zajmuje się produkcją czy sprzedażą usług, bardzo ważna jest jakość na wysokim poziomie. W takich przedsiębiorstwach są tworzone całe działy odpowiedzialne za jej utrzymanie. Pożądany inżynier ds. jakości posiada wiedzę z zakresu norm jakościowych wprowadzonych dla poszczególnych kategorii towarów, usług lub technologii, posiada umiejętności analitycznie, potrafi przeprowadzić audyt oraz potrafi dotrzeć do źródła powstałych nieprawidłowości. 

Gdzie szukać? - rejony z zapotrzebowaniem na inżynierów ds. jakości 

Inżynierów jakości możemy znaleźć w firmach produkcyjnych we wszystkich branżach. Jakość przenika do wielu działów np. do działu zakupów, gdzie sprawdzany jest rodzaj dostawców oraz pozyskiwanych materiałów.  W obecnych czasach, gatunek produktu bądź usługi pełni bardzo dużą role przy ich wyborze, dlatego firmy dbają o to, aby była ona na najwyższym poziomie. Aby uzyskać i utrzymać wysoki stan, potrzebni są wykwalifikowani specjaliści, którzy będą dbać o ten obszar. Ze względu na sytuację związaną z pandemią, rynek pracy uległ zmianie. Część pracowników zmieniła w tym czasie pracodawcę, inna, niestety padła ofiarą redukcji zatrudnienia. Obecnie rynek podnosi się z kolan i otwierane są kolejne rekrutacje zwłaszcza w obszarze jakości.  Najwięcej ofert związanych z jakością, możemy zaobserwować w województwie dolnośląskim, gdzie znajduje się bardzo dużo firm zajmujących się produkcją. 

Wynagrodzenie inżyniera ds. jakości – od czego zależy? 

Najbardziej doświadczeni specjaliści są też najbardziej pożądani przez pracodawców. Każda branża posiada własne standardy jakościowe (np. FMCG czy automotive). Równice w wynagrodzeniach wynikają z doświadczenia, obszaru jakim zajmuje się inżynier oraz z wiedzy i wykształcenia. Ważnym czynnikiem jest również umiejętność współpracy z innymi działami oraz umiejętności komunikacyjne wynikające np. z potrzeby przeprowadzania szkoleń wewnętrznych.

Przyszłość zawodu – prognozy na 2021 rok 


Stanowisko inżyniera jakości jest bardzo potrzebne w każdej firmie, tym bardziej po roku wszechobecnej pandemii. Osoby wykonujące ten zawód, mogą śmiało poszerzać swoją wiedzę i doświadczenie. Aby firma mogła się rozwijać, musi pozyskiwać i utrzymać odbiorców. Odbiorcy, przy wyborze produktu, w zdecydowanej większości patrzą na jakość (często ona jest ważniejsza od ceny), dlatego ważne jest, aby w swojej firmie posiadać dział jakości składający się z najlepszych specjalistów. 

Waldemar Wójcik, Consultant, Antal Engineering & Operations 

Waldemar Wójcik od ponad 4 lat jest związany z szeroko pojętą branżą rekrutacyjną, gdzie skutecznie wspiera pracodawców i kandydatów, specjalizując się w projektach rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie w obszarze produkcji, technicznym, utrzymania ruchu i jakości. Od pół roku bezpośrednio związany z Antal, na stanowisku Consultanta w dywizji Antal Engineering and Operations.
Kontakt: waldemar.wojcik@antal.pl 

Oryginalna publikacja istnieje na stronie: www.portalprzemyslowy.pl


Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: