Kiedy warto poszukać specjalistów/ekspertów za granicą?
Jakie korzyści możemy odnieść rekrutując specjalistę zza granicy?
- Zyskujemy eksperta o wiedzy i kompetencjach, które są dostępne na polskim rynku pracy w ograniczonym stopniu. Mogą to być osoby pracujące w branżach niszowych, których rozkwit w Polsce jeszcze nie nastąpił (np. nanotechnologia, fotowoltaika, inżynieria dna morskiego). Wzbogacamy zespół o specjalistę, nie ponosząc kosztów jego edukacji oraz wdrożenia w niezbędne know-how.
- Budujemy renomę naszej firmy jako globalnej organizacji oferującej równe możliwości rozwoju specjalistom z całego świata.
- Pracownicy zagraniczni wykazują się dużą mobilnością. Decydując się na poważną zmianę w życiu prywatnym, jaką jest relokacja, w związku z pracą dla naszej organizacji, dają nam jednocześnie gwarancję, że czasowa przeprowadzka w inne miejsce w związku z prowadzonym projektem nie będzie stanowić dla nich problemu pod względem logistycznym ani ze względu na sytuację osobistą.
- Kompetencje językowe zatrudnionego kandydata w połączeniu z naturalną znajomością obcej kultury mogą stanowić podstawę do rozwoju współpracy z kontrahentami z nowego regionu.
- Zatrudnianie zagranicznych specjalistów może uzupełniać braki wykwalifikowanych polskich pracowników, którzy udają się na emigrację lub nie są gotowi pracować za oferowane wynagrodzenie.
- Kandydat relokujący się z innego kraju musi wykazywać się silną motywacją, by zmienić miejsce zamieszkania, porzucając jednocześnie swoje rodzinne korzenie, kulturę i nierzadko wspólnotę wyznaniową. Takie poświęcenie gwarantuje, że pracownik planuje na długo związać się z naszą organizacją, dla której zdobył się na poważną zmianę na polu zawodowym.
- Możemy wzbogacić kulturę naszej organizacji o odmienne wartości, na które kładzie się nacisk w innych rejonach świata, zwłaszcza tych o innym wyznaniu i innej filozofii życia.
O czym należy pamiętać, decydując się na rekrutację zagranicznego specjalisty?
- Pracę w Polsce bez żadnych formalności mogą podejmować wszyscy obywatele Unii Europejskiej oraz niektórych krajów skandynawskich. W związku z przepisami obowiązującymi od 2007 roku, ich zatrudnienie nie wymaga występowania o jakiekolwiek pozwolenia. Pozostali cudzoziemcy muszą uzyskać za pośrednictwem pracodawcy pozwolenie na pracę wydawane przez wojewodę.
- Potencjalny pracownik może oczekiwać od nas wsparcia przy procesie relokacji. Stawką rynkową w zakresie tzw. „dodatku relokacyjnego” (relocation package) jest wysokość miesięcznej pensji. Pieniądze te mogą służyć pokryciu kosztów zakwaterowania pracownika oraz jego rodziny na czas pierwszych tygodniu pobytu w Polsce, do momentu, gdy znajdzie on własne lokum. Warto również polecić pracownikowi sprawdzoną agencję świadczącą usługi relokacyjne – w zakres usług wchodzą zwykle pomoc przy zameldowaniu, rejestracji samochodu, przedstawienie oferty placówek medycznych i szkół międzynarodowych.
- Jednym z większych wyzwań stojących przed pracodawcą zatrudniającym zagranicznego specjalistę jest skutecznie przeprowadzony onboarding. Doskonałą praktyką jest przypisanie mu doświadczonego pracownika firmy, który wdroży go w kulturę organizacji, nie tylko w kontekście formalnych procedur, ale również relacji między współpracownikami. Byłoby idealnie, gdyby sam posiadał zagraniczne pochodzenie i mógł podzielić się rzeczywistym doświadczeniem osoby poznającej realia życia w nowym kraju i w nowej firmie.
- Dobry start w naszej firmie przyspieszy również kurs podstaw języka polskiego, który pomoże pracownikowi znieść jedną z głównych barier, jakie mogą stać na jego drodze ku szybkiej adaptacji do nowego otoczenia.
- Wszelkie udogodnienia, które możemy zapewnić nowemu pracownikowi, powinny dotyczyć również jego najbliższej rodziny. Ułatwiona procedura wizowa dla małżonka lub zakup biletów lotniczych do Polski dla dzieci to tylko niektóre z dobrych praktyk. Warto pamiętać, że każdy gest ułatwiający zagranicznemu specjaliście przybycie oraz zaaklimatyzowanie się w Polsce to nie tylko wyraz uprzejmości, ale również dodatkowy argument w negocjacjach poprzedzających decyzję o relokacji dla pracy w naszej organizacji.
Zatrudnienie specjalisty zza granicy to innowacyjne i skuteczne rozwiązanie dla firm aspirujących do miana międzynarodowych organizacji, dających równe możliwości rozwoju ekspertom z całego świata. Taki pracownik stanowi wartość dodaną dla zespołu, wnosząc swoje unikatowe kompetencje, zdolności językowe, wiedzę o zagranicznych rynkach oraz wartości kulturowe. Jeśli firma nie ma doświadczenia w pozyskiwaniu takich specjalistów, warto, by zwróciła się do sprawdzonego partnera w rekrutacji, który może zaprezentować listę referencyjną wskazującą na zrealizowane projekty związane z relokacją zagranicznych ekspertów.
Jeśli chcielibyście Państwo podzielić się swoimi przemyśleniami po lekturze biuletynu lub jesteście zainteresowani współpracą, zapraszam do kontaktu:
Oliwia Cyranowicz Consultant Antal Engineering & Operations Tel: +48 22 483 50 00 | Antal International Sp. z o.o. Warsaw, Poland Web: www.antal.pl |
W firmie Antal International zajmuję się realizacją projektów na stanowiska średniego i wyższego szczebla w branży inżynieryjnej, zwłaszcza w sektorze chemicznym i ochrony środowiska. Współpracuję z międzynarodowymi organizacjami, które za moim pośrednictwem zyskują doświadczonych specjalistów zza granicy. Moje ostatnie sukcesy dotyczą rekrutacji ekspertów z Indii i Kazachstanu, którzy zdecydowali się na relokację do Warszawy.