Facebook Pixel

Ulubione oferty

Jak wygląda rekrutacja na stanowiska średniego szczebla wyspecjalizowanych inżynierów? Czy firmy nadal szukają konstruktorów, projektantów, inżynierów? Czy zawód inżynier to zawód odporny na kryzys? Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że bezrobocie zmniejszyło się w maju o 32,8 tys. osób (1,9%). Jest to kolejny miesiąc, w którym zauważamy poprawę. W kwietniu bezrobocie wyniosło 11%, spadając w czternastu województwach, a w dwóch - śląskim i wielkopolskim – utrzymując się na stałym poziomie. Może to oznaczać, że pierwsza faza kryzysu jest już za nami. Choć trzeba brać pod uwagę sezonowość rynku pracy w miesiącach wakacyjnych, według ekspertów bezrobocie może nadal maleć w kolejnych miesiącach.
 
Restrukturyzacja szansą dla inżyniera? Jak na tym tle rysuje się sytuacja inżynierów na polskim rynku pracy? Z najnowszego badania PKPP Lewiatan wynika 63 proc. przebadanych przedsiębiorstw zadeklarowało, że planuje zwolnić pracowników z niskimi kwalifikacjami, a 52 proc., że rozstanie się z administracją. 25 proc. zmniejszy liczbę zatrudnianych przedstawicieli handlowych, co dziesiąta firma uszczupli kadrę zarządzającą. Jednocześnie, co piąte przedsiębiorstwo będzie szukać sprzedawców i przedstawicieli handlowych. Prawie 300 dużych firm zatrudni inżynierów . W jakich branżach inżynier powinien szukać zatrudnienia, a w jakich konkurencja będzie największa? Według najnowszego raportu „Global Snapshot” Antal International na brak pracy nie będą narzekać pracownicy branży farmaceutycznej, IT i telekomunikacji czy FMCG. Również z badań innych firm wynika, że są w Polsce sektory gospodarki, które kryzys dotknął w znacznie mniejszym stopniu niż się spodziewano i to one będą stanowiły o sile Polskiej gospodarki.Także ogromny deficyt osób z wykształceniem technicznym, nowe inwestycje w ramach wykorzystania środków unijnych a nawet EURO 2012, pozwalają przypuszczać, że z inżynierami kryzys obejdzie się łagodnie.
 
 
Konstruktor – Inżynier a rynek pracy. Chociaż mamy do czynienia obecnie z rynkiem pracodawcy i wielu inżynierów w Polsce jest aktywnych na rynku pracy, firmy nadal mają problemy z pozyskaniem odpowiedniego pracownika. Dlaczego? Mniej atrakcyjne oferty pracy, wydłużone procesy rekrutacyjne ze względu na ilość kandydatów spełniających profil tylko w niewielkim stopniu i mniej zmotywowani kandydaci, którzy „tylko” rozglądają się na rynku pracy to charakterystyczne cechy elementów procesów rekrutacyjnych dotyczących konstruktorów, projektantów, inżynierów. Kolejnymi trudnościami w pozyskaniu odpowiedniego pracownika są wymagania pracodawców dotyczące znajomości języków obcych, a także praktycznej znajomości odpowiednich programów. Na rynku pracy nadal jest niewielu kandydatów znających biegle obsługę programów takich jak: CatiaV4, Catvia V5, Rhinoceros 3D, Inventor mających również wykształcenie poparte zdobytym doświadczeniem w projektowaniu określonych elementów takich jak: ceramika, plastik, guma, metal. Oprócz pożądanego lub preferowanego wykształcenie przyszli pracodawcy zwracają szczególną uwagę na znajomość procesów technologicznych charakterystycznych dla danej branży. Pożądana szczególnie u konstruktorów jest znajomość Metody Elementów Skończonych (MES).Za pomocą metody bada się w mechanice komputerowej (CAE) wytrzymałość konstrukcji, symuluje odkształcenia, naprężenia, przemieszczenia, przepływ ciepła, przepływ cieczy. Niezależnie od branży, jakiej działa dana firma nadal bardzo pożądani są konstruktorzy ściśle wyspecjalizowani w projektowaniu odpowiednich elementów przy znajomości konkretnych procesów technologicznych. Takim pracownikom firmy nadal są skłonne wypłacać godziwe wynagrodzenie. Sytuacja konstruktorów na rynku pracy jest dość dobra. Widać duże zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów, których za cztery lata będzie brakowało polskiej gospodarce aż 76 tysięcy . Zapotrzebowanie na stanowiska inżynieryjne jest nadal widoczne na polskim rynku pracy skłania do stwierdzenia, iż są to stanowiska kryzysoodporne!
 
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani dalszymi informacjami na temat rynku pracy sektora produkcji i technologii lub współpracą w zakresie realizacji projektów rekrutacyjnych na stanowiska średniego i wyższego szczebla, proszę o kontakt:
Roman Zabłocki Manufacturing & Technology Consultant
Antal International Executive Recruitment
Ks. Skorupki Street 5 00-546 Warszawa, POLAND
Tel: +48 22 48 3 5 000
Fax: +48 22 48 3 5 001
 
Na koniec kilka słów o zespole:
 
Agnieszka Pizon Manager Manufacturing & Technology
E-mail address: APizon@antal.com
 
Z firmą Antal International związana od ponad 3 lat zarządza sześcioosobowym zespołem konsultantów, dedykowanym do prowadzenia projektów rekrutacyjnych dla firm produkcyjnych. Dobiera narzędzia selekcji i bierze aktywny udział w procesach rekrutacji i selekcji na stanowiska wyższego szczebla zarządzania w zakładach produkcyjnych ze szczególnym ukierunkowaniem na branżę motoryzacyjną, metalową, elektroniczną, AGD i opakowań. Wykazuje się znajomością rynku i narzędzi zarządzania produkcją np. Lean Manufacturing, Six Sigma.
 
Magdalena Staniewska Senior Consultant Manufactirung&Technology Team
E-mail address: MStaniewska@antal.com
 
W zespole Manufacturing&Technology zajmuje się stanowiskami średniego i wyższego szczebla w firmach produkujących papier, opakowania różnego rodzaju oraz meble. Wiedza z zakresu narzędzi i procesów optymalizacji produkcji nie jest jej obca, co pozwala na pozyskanie idealnego kandydata. W szczególności: Plant Manager, Operations Manager, Quality Manager, Production Manager, Technolog, Packaging Engineer.
 
Marta Koralewska Senior Consultant Manufacturing & Technology
E-mail address: MKoralewska@antal.com
 
Specjalizuje się w rekrutacji na stanowiska specjalistyczne oraz wyższego szczebla zarządzania, w obszarze optymalizacji procesu; Lean Manufacturing, Kaizen, Six Sigma oraz inżynierii jakości, konstrukcji i procesu.
 
Roman Zablocki Consultant Manufacturing & Technology
Email address: RZablocki@antal.com
 
Odpowiedzialny jest za procesy rekrutacyjne dotyczące stanowisk średniego i wyższego szczebla w firmach produkcyjnych z takich branż jak: branża szklana, branża ceramiki, ceramiki sanitarnej, a także armatury. Dobre rozeznanie specyfikacji branż, a także procesów produkcyjnych pozwala konsultantowi na znalezienie odpowiednich kandydatów nawet na bardzo specyficzne stanowiska. Są to m.in. Kierownicy Wydziału Pieców, Mistrzowie Zmianowi, Główni Technolodzy, Kierownicy Produkcji, Quality Managerowie, Inżynierowie, a także Dyrektorzy Zakładów Produkcyjnych
Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: