Lean Manufacturing to droga do organizacji uczącej się
„Uczenie się jest ciągłym procesem przebiegającym w skali całej organizacji, w ramach którego przełożeni motywują i szkolą podwładnych, poprzednicy-następców, a członkowie zespołów na wszystkich poziomach organizacji dzielą się ze sobą wiedzą.”
(Jeffrey K. Liker, Droga Toyoty)
Czym jest organizacja ucząca się? Dążenie do stałego rozwoju, do osiągnięcia coraz lepszych wyników poprzez inwestowanie i doskonalenie każdego pracownika, rozwijanie aspiracji zespołowych, gdzie ludzie uczą się jak uczyć się od siebie to cechy charakterystyczne dla organizacji uczącej się. Dzięki ciągłemu poszerzaniu własnych kompetencji pracownicy rozwijają nie tylko siebie, ale i całą firmę przyczyniając się do wzrostu konkurencyjności firmy na rynku. Organizacja ucząca się to umiejętne wykorzystywanie potencjału pracowników, by stawać się ciągle lepszym.
Minął okres, w którym firma może działać z sukcesem, trzymając się pierwotnej przewagi konkurencyjnej. Dzisiaj musimy działać szybko, innowacyjnie i ciągle patrzeć do przodu. Organizacja musi rozwijać się i zwiększać swoją zdolność uczenia się i w ten sposób ułatwić swoim ludziom adaptację do wciąż zmieniającego się środowiska konkurencji. Jak to zrobić?
Lean Manufacturing - narzędziem do sukcesu? Lean maufacturing, czyli szeroko pojęta optymalizacja procesów, programy Kaizen, narzędzia takie jak: 5S, kanban, Smed, JIT to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego zarządzania produkcją. Można zauważyć, że coraz częściej firmy produkcyjne inwestują w rozwój lean managment. Nie dotyczy to wyłącznie wysoko wyspecjalizowanej technologii w branży automotive, ale również mniejszych firm produkujących opakowania czy szeroko rozumianej gałęzi przemysłu. Firmy zaczynają doceniać znaczenie procesów optymalizacyjnych, dzięki którym organizacja rozwija się, a także daje możliwość rozwoju każdemu pracownikowi na każdym poziomie w organizacji.
Czy to oznacza, że firmy w Polsce stają się organizacjami uczącymi się? Myślę, że jest to początek właściwie obranej drogi, którą warto podążać. Według zasady ciągłego doskonalenia, nigdy nie nadejdzie moment, w który osiągniemy ideał. Dzięki temu możemy stale „podróżować” i stawać się lepszym i lepszym.
Specjaliści Lean Manufacturing to osoby otwarte na nowe doświadczenie, kreatywne, poszukujące nowych możliwości i wychodzące poza schematy. Osoby, w które warto inwestować, bo właśnie dzięki nim nasza firma staje się organizacją uczącą się, co w perspektywie czasu oznaczać będzie nowe sukcesy i stały wzrost zysków.
Poniżej zestawienie oczekiwań finansowych inżynierów zajmujących się optymalizacją procesów produkcyjnych. Stawki ustalono na podstawie rozmów z Kandydatami przeprowadzonych przez konsultantów Antal International w okresie: maj -wrzesień 2011.
Stanowisko | Doświadczenie | Miesięczne oczekiwane wynagrodzenie brutto |
Specjalista ds. Lean Manufacturing | 1-2 lata | 4000-6000 PLN |
Powyżej 3 lat | 6000-8000 PLN | |
Kierownik ds. Lean Manufacturing | 1-2 lata | 11 000-15 000 PLN |
Powyżej 3 lat | 14 000-18 000 PLN |
Źródło: Antal International, opracowania własne, na podstawie przeprowadzonych procesów rekrutacyjnych
Jako konsultant Antal Inernational codziennie kontaktuję się ze specjalistami i menedżerami Lean Manufacturing. Jestem na bieżąco z wiedzą na temat tego, którzy specjaliści chętnie podejmą nowe wyzwania. Jednocześnie, współpracując także z firmami i rozumiejąc ich potrzeby, jestem w stanie optymalnie dopasować odpowiedniego pracownika do potrzeb i kultury organizacyjnej danej firmy.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani dalszymi informacjami na temat rynku pracy lub współpracą w zakresie realizacji procesów rekrutacyjnych na stanowiska średniego i wyższego szczebla w branży produkcyjnej prosimy o kontakt:
Aleksandra Zatoka Consultant Engineering, Logistics & Operations +48 71 736 50 000 E-mail: AZatoka@antal.com |
Antal International Sp. z o.o. ul. Szewska 8 50-122 Wrocław, Poland Web: www.antal.pl Antal International na goldenline.pl |