Gdy Małgorzata Zawieja dołączyła w marcu do zespołu Antal, nie podejrzewała, że w grudniu odbierze wyróżnienie dla najlepszego nowego pracownika firmy. Jak ocenia ten rok, czego nauczyła ją praca headhuntera w Antal, a także jakie trendy rekrutacyjne prognozuje dla specjalistów i menedżerów ds. HR? 

 

Małgorzata Zawieja, Senior Consultant Antal HR & Legal, rekrutuje specjalistów i menedżerów z obszaru HR „Rok 2016 był dla mnie rokiem dużych zmian życiowych w tym m.in. zmiany pracy. Z perspektywy czasu oceniam, że wszystkie zmiany były jak najbardziej korzystne i potrzebne do dalszego rozwoju. Zawodowo znalazłam się we właściwym miejscu w odpowiednim czasie" - mówi Małgorzata. 

W poprzednim miejscu pracy zajmowałam się rekrutacjami na stanowiska biurowe i fizyczne w ramach usługi pracy tymczasowej, zatem naturalnym krokiem rozwojowym było dla mnie pójście w kierunku specjalizacji i projektów rekrutacji stałej. Taką szansę zawodową dał mi Antal, a ja tę szansę starałam i nadal się staram wykorzystać. W Antal odpowiadam za rekrutacje na stanowiska menedżerskie i specjalistyczne w branży HR. W takich projektach czuję się idealnie. Uważam, że HR-owcy są bardzo wdzięcznymi kandydatami, z którymi łatwo i przyjemnie buduje się długofalowe relacje. Moje projekty są rozsiane po całej Polsce, ponieważ opiekuję się głównie zakładami produkcyjnymi, które rzadko znajdują się centrach dużych aglomeracji. Specyfika tego sektora wymaga ode mnie szeroko zakrojonego networkingu i nieustannej rozbudowy sieci kontaktów w różnych rejonach Polski. Lubię taką pracę, stałe poznawanie nowych osób i budowanie z nimi partnerskich relacji. Specyfiką mojego sektora jest też to, że każdy kandydat może zostać w przyszłości moim partnerem biznesowym – i odwrotnie. Moje stanowisko wymaga zatem sporo wyczucia i dyskrecji.

Z czego w ciągu spędzonego w Antal niecałego roku jesteś najbardziej zadowolona?

Oceniam, że w ciągu tego roku bardzo dużo się nauczyłam w zakresie budowania relacji z kandydatem i trafnej oceny jego kompetencji nawet, gdy na wstępnych etapach rekrutacji nie możemy spotkać się osobiście i komunikujemy się telefonicznie lub przez Skype. Praca przy projektach rekrutacji stałej pozwoliła mi również wzmocnić własne portfolio – właściwe zarządzanie projektami i kandydatami okazało się kluczem do sukcesu. Antal umożliwił mi także sprawdzenie się w roli trenera wewnętrznego, otrzymałam bowiem propozycję prowadzenia jednego z bloków szkoleniowych w trakcie onboardingu nowych pracowników. Jest to bardzo satysfakcjonujące zajęcie dodatkowe, które chętnie wykonuję.

Twoją specjalizacją jest rekrutacja specjalistów i menedżerów w obszarze HR. Jak oceniasz sytuację rynku pracy w tym obszarze?

W branży HR jest i nadal będzie zapotrzebowanie na dobrych specjalistów. Wynika to przede wszystkim ze stałego wzrostu zatrudniania w wielu sektorach, a co za tym idzie konieczne jest wzmocnienie zespołu HR. Ta tendencja będzie się jeszcze utrzymywała i HR-owcy będą poszukiwani na rynku. Największym zainteresowaniem pracodawców cieszyć się będą kandydaci z wysokim potencjałem (High Potentials lub HiPo) tzn. osoby łączące ciekawe kompetencje i umiejętności. Takie połączenia są nadal rzadko spotykane na rynku, a coraz chętniej pożądane przez pracodawców. W przypadku departamentu zarządzania zasobami ludzkimi takim połączniem mogą być np. umiejętności analityczne idące w parze z doświadczeniem w zakresie miękkiego HR-u (tj. rekrutacji, rozwoju pracowników, szkoleń).

W branży widoczna jest również tendencja do specjalizacji. Nie chodzi tu jedynie o podział procesów HR w dziale np. gdy specjalista ds. płac zajmuje się jedynie płacami, a specjalista ds. kadr - kadrami. Coraz częściej mamy do czynienia z zapotrzebowaniem na osoby o specjalizacji interdyscyplinarnej: mogące wesprzeć organizacje zarówno w obszarze twardego, jak i miękkiego HR-u (np. przy stanowiskach HR Business Partner lub HR Manager), ale jednocześnie z dogłębnym doświadczeniem w określonej dziedzinie np. procesie wartościowania stanowisk, budowania systemów motywacyjnych, czy programów rozwojowych. Wszystkie procesy rekrutacyjne na stanowiska specjalistyczne lub menadżerskie, które prowadziłam, wymagały specjalizacji tego typu. Przewiduję zatem, że ta tendencja będzie się na rynku utrzymywać, więc drodzy HR-owcy – postawmy na specjalizację!

Nie oznacza to wyprawy na specjalne kursy, czasem wystarcza angażowanie się w projekty realizowane przez obecnego pracodawcę i pogłębianie wiedzy we własnym zakresie. Takie doświadczenia przykuwają uwagę pracodawców, dlatego warto je podkreślać w swoim CV np. umieszczając po zakresie obowiązków informacje o osiągnięciach lub zrealizowanych projektach.

Co rekomendujesz osobom, które rozważają podobną do Twojej ścieżkę zawodową? W jakie kompetencje inwestować?

W moim przypadku sprawdziło się połączenie doświadczenia w sprzedaży usług z doświadczeniem w administracji kadrowej. Takie połączenie pozwoliło mi odnaleźć się w branży agencji rekrutacyjnych bardzo dobrze, gdyż nasza praca w 70% opiera się na sprzedaży. Sprzedajmy zarówno nasze usługi firmom, jak i nasze oferty kandydatom. Każdy kto planuje rozwój w tej branży powinien brać to pod uwagę. Sprzedaż w naszej branży oceniam jednak jako przyjemną i wysoce satysfakcjonującą, gdy jest realizowana w ramach dobrze przygotowanej strategii i według skutecznych standardów – takich jakie zapewnia mi Antal.

Polecam osobom zainteresowanym branżą headhunterską rozpoczęcie od pracy w charakterze stażysty lub konsultanta ds. pracy tymczasowej, gdyż to stanowisko łączy prace rekrutera z pracą kadrowca i handlowca. Uczy pokory i odpowiedzialności, a także pracy pod dużą presją czasu. Nikt nie ma takiego szacunku do klientów, jak ktoś, kto kiedyś klienta stracił. Praca w agencji rekrutacyjnej jest prawdziwą szkołą życia dla HR-owca, dlatego polecam ją jako dobry start w karierze zawodowej, a także stałe i pewne miejsce pracy dla tych najskuteczniejszych i najwytrwalszych.

Małgosiu - dziękujemy za rozmowę i gratulujemy sukcesu!

Chcesz uczyć się od najlepszych? Dołącz do nas! Sprawdź bieżące oferty pracy w Antal!

 

 

Witaj ponownie!

Od czasu Twojej ostatniej wizyty pojawiło się 26 nowych ofert na hasło
Informatyk SAP Warszawa

Możesz podejrzeć je tutaj