Facebook Pixel

Ulubione oferty

Devops - co to za zawód i ile zarabia?

W dzisiejszym szybko rozwijającym się świecie technologii, rola DevOpsa zyskuje na znaczeniu, łącząc w sobie rozwój oprogramowania i operacji informatycznych. Zadaniem osób pracujących w tej dziedzinie jest usprawnienie procesów wytwarzania oprogramowania oraz zapewnienie ciągłości i stabilności systemów informatycznych. Czym dokładnie zajmuje się osoba na tym stanowisku i ile zarabia?  

Czym zajmuje się DevOps? 

DevOps zajmuje się łączeniem działań z obszaru programowania, skupiając się na usprawnianiu procesu dostarczania oprogramowania. Wykorzystuje narzędzia i praktyki automatyzacji, aby poprawić współpracę oraz niezawodność w cyklu życia oprogramowania. Obejmuje to zadania takie jak integracja, dostarczanie, infrastruktura jako kod oraz monitorowanie.  

DevOps pracuje nad optymalizacją procesów wdrażania, zapewniając szybkie i niezawodne wydanie oprogramowania. Rozwiązuje również bieżące problemy, zarządza konfiguracjami i wdraża najlepsze praktyki dotyczące wydajności.  

DevOps zajmuje się również integracją i zarządzaniem chmurami w kontekście dostarczania oprogramowania. Wykorzystuje chmury publiczne lub prywatne do hostowania aplikacji i infrastruktury, co umożliwia skalowanie zasobów w zależności od potrzeb. Opracowuje i wdraża strategie chmurowe, aby zapewnić elastyczność i niezawodność aplikacji. Nadzoruje on również  automatyzację zarządzania zasobami chmurowymi, aby zoptymalizować koszty i wydajność, a także zapewnić bezpieczeństwo projektu.  

Rola DevOpsa w projekcie jest kluczowa dla zapewnienia płynności i efektywności procesów. Współpracuje on zarówno z zespołami programistycznymi, dbając o ciągłość integracji kodu i automatyzację testów, jak i z zespołami operacyjnymi, dbając o stabilność i skalowalność infrastruktury. Jego działania mają bezpośrednie przełożenie na projekt poprzez skrócenie czasu dostarczania nowych funkcji, zwiększenie niezawodności systemu oraz optymalizację kosztów operacyjnych. 

Codzienne obowiązki DevOpsa obejmują: 

 • Konfigurację i zarządzanie narzędziami do automatyzacji oraz ich monitorowanie  
 • Wdrażanie i utrzymanie infrastruktury jako kodu  
 • Rozwiązywanie problemów związanych z wydajnością oraz bezpieczeństwem aplikacji i infrastruktury 
 • Monitorowanie i reagowanie na zagrożenia oraz awarie systemowe 
 • Utrzymywanie ciągłej integracji i dostarczania, zapewniając szybkie i bezpieczne wdrażanie zmian 
 • Współpraca z zespołami developerskimi i operacyjnymi w celu optymalizacji procesów i narzędzi pracy 

DevOps pracuje z różnorodnymi technologiami, które wspierają automatyzację, zarządzanie infrastrukturą, monitorowanie oraz ciągłą integrację i dostarczanie oprogramowania. Są to nie tylko chmury prywatne czy publiczne takie jak AWS, Azure czy GCP, ale także: 

 • Narzędzia CI/CD: Jenkins, GitLab CI/CD, Travis CI, CircleCI 
 • Terraform, Ansible, Puppet, Chef 
 • Docker, Kubernetes, Docker Swarm 
 • Monitoring i logowanie: Prometheus, Grafana, ELK Stack (Elasticsearch, Logstash, Kibana), Splunk 
 • Narzędzia do kontroli i zarządzania kodem: Git, GitHub, GitLab, Bitbucket 
 • Testy: Selenium, JUnit, PHPUnit 
 • Bezpieczeństwo: Vault, AWS IAM, Azure Active Directory, Docker Content Trust 

Te technologie są wykorzystywane w różnych kombinacjach w zależności od potrzeb projektu. Współpraca z tymi narzędziami umożliwia efektywne zarządzanie infrastrukturą, szybkie wdrażanie zmian oraz ciągłe doskonalenie procesów dostarczania oprogramowania. 

Jak zostać DevOpsem? 

Jako DevOps pracujesz z różnorodnymi technologiami, które wspierają automatyzację, zarządzanie infrastrukturą, monitorowanie oraz integrację i dostarczanie oprogramowania. Jeśli interesuje Cię branża IT i to w niej chcesz się rozwijać, a rola DevOps Engineera jest Ci bliska, oto kilka wskazówek dla Ciebie: 

 • Zdobądź solidne podstawy w programowaniu i rozumieniu infrastruktury IT oraz narzędzi administracyjnych. 
 • Praktykuj automatyzację procesów, w tym wdrażanie i zarządzanie infrastrukturą. 
 • Zdobądź doświadczenie w konteneryzacji, np. przy użyciu Docker i Kubernetes. 
 • Zapoznaj się z technologiami chmurowymi i umiejętnie wykorzystuj usługi chmurowe do budowy i zarządzania aplikacjami. 
 • Stosuj praktyki DevOps, takie jak: integracja, dostarczanie oraz monitorowanie i automatyzacja. 
 • Realizuj projekty freelance – jest to dobra okazja do zdobycia pierwszego doświadczenia w branży IT (w tym także dla przyszłych DevOpsów) 
 • Poza kwestiami technicznymi równie ważne są umiejętność komunikacji i współpracy zespołowej. Bądź elastyczny i otwarty na naukę nowych narzędzi i metodologii, ponieważ przestrzeń DevOps stale ewoluuje, i wymaga ciągłego poznawania nowych możliwości. Obszar DevOps to również kultura i sposób pracy, nie tylko zestaw narzędzi. 

Zarobki

Źródło: Raporty Płacowe Antal 2021,2022,2023


W 2021 roku wynagrodzenie dla DevOps Engineera na poziomie juniorskim wynosiło średnio 12 000 zł, na poziomie mid 14 000 zł, na poziomie senior 18 000 zł. W 2022 roku wynagrodzenie dla DevOps Engineera na poziomie juniorskim wynosiło średnio 13 000 zł, na poziomie mid 15 000 zł, a na poziomie senior 23 000 zł.  W 2023 roku wynagrodzenie dla DevOps Engineera na poziomie juniorskim wynosiło średnio 15 000 zł, na poziomie mid 18 000 zł, na poziomie senior 27 000 zł. 

Potencjał zatrudnienia 

Obserwując rynek pracy zauważyliśmy wzrost zainteresowania rolą DevOps Engineera, DevOps Consultanta czy Cloud Engineera. W ciągłości do 2023 roku, w 2024 roku, rola DevOps Engineer nadal będzie wysoce pożądana na rynku pracy. Z uwagi na rosnące znaczenie automatyzacji, integracji oraz zarządzania infrastrukturą w procesach deweloperskich, organizacje będą poszukiwać wykwalifikowanych specjalistów DevOps. Firmy z różnych sektorów będą potrzebować ekspertów DevOps do optymalizacji swoich procesów dostarczania oprogramowania i infrastruktury.  

Już na początku 2024 roku obserwujemy ok. 6% wzrost zainteresowania rolą DevOps Engineera wśród prowadzonych rekrutacji. W 2024 roku, rozwój technologii chmurowych oraz ciągłe dążenie do automatyzacji procesów IT spowodują, że rola DevOps Engineer będzie nadal wysoko plasować się wśród stanowisk IT.  

Zatrudnienie DevOpsa może być szczególnie atrakcyjne w firmach, które przechodzą transformację cyfrową, oraz w organizacjach, które chcą szybko dostarczać innowacyjne rozwiązania na rynek. 

Podsumowując rola DevOps Engineera polega na integracji działań z obszarów programowania i operacji w celu usprawnienia procesów dostarczania oprogramowania. DevOps Engineer zajmuje się automatyzacją, zarządzaniem infrastrukturą jako kodem oraz ciągłym doskonaleniem procesów deweloperskich i operacyjnych. Wzrost znaczenia automatyzacji, chmur obliczeniowych i ciągłej integracji sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów DevOps jest wysokie i stale rośnie.  W 2024 roku, DevOps Engineer będzie nadal mocno poszukiwanym pracownikiem na rynku pracy, zwłaszcza w firmach przechodzących transformację cyfrową oraz dążących do szybkiego dostarczania innowacyjnych rozwiązań.  

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: