Facebook Pixel

Ulubione oferty

Lublin z dużą dynamiką rozwoju – wspiera innowacyjność i przyciąga inwestorów

Potencjał inwestycyjny Polski Wschodniej rośnie, czego dowodem jest Lublin, który uzyskał ogólną ocenę 7,1/10 w tegorocznej edycji badania Business Environment Assessment Study (BEAS). Na wysokie noty przyznane miastu przez inwestorów pracuje fakt, że jest to jeden z czołowych ośrodków akademickich w Polsce, wspierający rozwój inkubatorów przedsiębiorczości i nowych technologii. Lublin konsekwentnie realizuje strategię przyciągania firm z sektorów IT oraz nowoczesnych usług biznesowych BPO/SSC. Szansą na dalszy, dynamiczny rozwój tej aglomeracji jest zyskujący na znaczeniu trend nearshoringu. Dzięki strategicznej lokalizacji blisko granicy z Ukrainą i Białorusią oraz dobrej infrastrukturze transportowej wyrasta ona na kluczową bazę logistyczną dla firm celujących w rynki Europy Wschodniej.


Czwarta edycja raportu Business Environment Assessment Study (BEAS), stworzonego przez Antal i Cushman & Wakefield, a wspieranego przez Baker McKenzie, PAIH, Pracodawców RP, Pro Progressio oraz Vastint, odsłania plany inwestycyjne firm na lata 2023-2025 w polskich miastach. Polska utrzymuje i umacnia swoją pozycję lidera w przyciąganiu inwestycji, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Lublin, to obecnie największy ośrodek gospodarczy i akademicki w Polsce Wschodniej, aktywny uczestnik sieci współpracy europejskich i światowych metropolii, zaliczany do najdynamiczniej rozwijających się polskich aglomeracji oraz plasujący się na czołowych miejscach rankingów zrównoważonego rozwoju, inteligentnych miast, absorpcji funduszy unijnych i inwestorów. 

Korzystne warunki inwestycyjne

Jako najbardziej rozwinięte miasto w Polsce Wschodniej pod względem potencjału inwestycyjnego, Lublin w ostatnich latach odnotowuje dynamiczny wzrost gospodarczy, co sprawia, że coraz więcej firm chce tu budować swój biznes. W 2022 roku został uznany przez magazyn „fDi Magazine” za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast przyszłości w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Lublin to dynamicznie rozwijające się miasto, lider Polski Wschodniej nie tylko w dziedzinie gospodarczej, ale kulturowej i akademickiej, który coraz skuteczniej konkuruje z czołówką polskich miast. Inwestycje infrastrukturalne, dbałość o poziom życia i doskonała współpraca z uczelniami i otoczeniem społeczno-gospodarczym czynią miasto atrakcyjnym miejscem do lokalizowania zakładów firm produkcyjnych oraz oddziałów ogólnopolskich i międzynarodowych firm z branży nowoczesnych usług biznesowych. Wraz z powiększaniem społeczności studentów zagranicznych oraz włączaniem licznego grona uchodźców z Ukrainy, Lublin odzyskuje swój sztandarowy, wielokulturowy charakter – wyjaśnia dr Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów, Urząd Miasta Lublin.

Miasto coraz częściej przyciąga pracowników z różnych regionów Polski, a także z Ukrainy za sprawą korzystnych warunków do życia, które zauważają także przedstawiciele biznesu, co potwierdza wysoka ocena 7,8/10 dla tego obszaru w raporcie.

Ożywiony rynek pracy

Zaletą rynku pracy aglomeracji lubelskiej jest dobry dostęp do zróżnicowanej, wykwalifikowanej kadry specjalistów, ekspertów o kompetencjach z zakresu IT, jak i sprzedażowych, księgowych, finansowych, administracyjnych czy językowych. Mieszka tu ponad 600 tys. osób, w tym ponad 180 tys. osób z wykształceniem wyższym. Wynika to między innym z dużego potencjału edukacyjnego Lublina – dziewięć szkół wyższych kończy rok rocznie od 15  do 20 tys. absolwentów, gotowych do zagospodarowania talentów. Niewątpliwie jest to jeden z magnesów przyciągających przedsiębiorców i zagranicznych inwestorów. 

Na przestrzeni ostatnich 4 lat widoczne jest ożywienie wśród powstających sukcesywnie zakładów produkcyjnych, które dają miejsca pracy zarówno kadrze pracowników produkcyjnych, jak i tych na stanowiskach specjalistycznych, inżynierskich czy menedżerskich. Firmy dostrzegają atrakcyjność Lublina jako miasta akademickiego z dostępną bazą studentów, a także potencjał, który wytwarza się wokół licznych inicjatyw promujących innowacyjność. Tylko w ostatnich latach zainwestowały tu m.in. niemiecka firma Data Modul, która otworzyła się na lubelskim Felinie, francuski Varroc Lighting Systems (obecnie Plastic Omnium) w Niemcach, firma Turck czy najświeższa inwestycja firmy Trilux, która wybrała Świdnik pod projekt produkcyjno-badawczy. Warto również wspomnieć o inwestycji DB Schenker, który otworzył oddział na terenie świdnickiej Strefy Aktywności Gospodarczej – wyjaśnia Aleksandra Kurasiewicz, Senior Client & Team Manager, Engineering & Operations, Antal. 

Dogodna lokalizacja i szybki rozwój infrastruktury z Portem Lotniczym na czele

Przez firmy działające na rynkach zarówno wschodnich, jak i zachodnich lub planujące ekspansję na te właśnie regiony Lublin jest postrzegany jako doskonałe miejsce do rozwoju biznesu i budowy bazy logistycznej. Na korzyść działa bliskość granicy z Ukrainą i Białorusią, a także doskonała siatka połączeń drogowych – w efekcie infrastruktura uzyskała w raporcie ocenę na poziomie 7,2/10 punktów. 

W Lublinie znajduje się największy węzeł komunikacyjny Polski Wschodniej. W ostatnich latach zostały ukończone droga S17, która otworzyła szybkie połączenie z Warszawą, oraz część S19 (Via Carpatia) na odcinku Lublin-Rzeszów będąca częścią transeuropejskiego korytarza prowadzącego od Litwy aż po Grecję. Trwają prace nad realizacją kolejnego odcinka S19, który połączy Lublin z Białymstokiem. W fazie realizacji są odcinki S17 prowadzące przez Zamość do przejścia granicznego w Hrebennem oraz S12 prowadzące przez Chełm do przejścia w Dorohusku. Rozwój infrastruktury drogowej zwiastuje napływ nowego biznesu – mówi Agnieszka Gułaś, Senior Negotiator, Cushman & Wakefield.
W ostatnich latach dostępność komunikacyjna miasta zwiększyła się, a międzynarodowe lotnisko to wizytówka miasta. W marcu 2023 roku spółka Port Lotniczy Lublin SA złożyła wniosek o pozwolenie na budowę terminalu cargo, a oddanie nowej hali do użytku planowane jest na 2024 rok. To powiększy możliwości eksportowo-importowe firm zlokalizowanych w województwie lubelskim i będzie kolejnym akceleratorem rozwoju dla regionu. 

Rynek biurowy Lublina rośnie zgodnie z potencjałem biznesowym

Lublin to siódmy rynek biurowy na regionalnej mapie Polski, na którym zasoby nowoczesnej powierzchni przekroczyły 200 tys. mkw., sięgając w 2023 roku ponad 220 tys. mkw. Jest to największy i najbardziej dojrzały rynek w tej części Polski. Pomimo podaży, która miała miejsce w ostatnich latach, wskaźnik pustostanów systematycznie maleje – w IV kwartale 2023 roku osiągnął poziom 11,9%. Odpowiada za to wysoki popyt, który w 2023 r. wyniósł ponad 21 600 tys. mkw. W fazie projektowania znajduje się obecnie kilka inwestycji, z których najważniejsze to kolejny etap projektów CZ Office Park i Gęsia oraz nowy biurowiec planowany przy rondzie im. Honorowych Krwiodawców. Realizacja tych projektów wydaje się niezbędna aby w kolejnych latach skutecznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się na lubelskim rynku luki podażowej – mówi Michał Grabowiecki, Senior Negotiator, Cushman & Wakefield.

Inwestycyjny klimat miasta, a także prężnie rozwijający się rynek powierzchni biurowych sprzyjają wzrostowi zainteresowania Lublinem jako atrakcyjnym miejscem rozwoju biznesu – w ostatnich latach zwiększyła się tu aktywność firm z sektorów nowoczesnych usług biznesowych oraz IT. Obecnie w mieście działa kilkadziesiąt centrów z branży BPO/SSC/IT, które zatrudniają w Lublinie już ponad 8 tys. osób. Ponadto, tradycje gospodarcze Lublina oraz geograficzne uwarunkowania regionu przełożyły się na rozwój takich branż jak motoryzacja, logistyka, biotechnologia oraz przetwórstwo żywności. Zespół analityczny z grupy „Financial Times” uznał Lublin za jedno z najatrakcyjniejszych miast dla biznesu w Polsce pod względem lokalizacji dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. 
O BEAS
Badanie „Business Environment Assessment Study” zostało zrealizowane metodą CAWI wśród 1 290 decydentów firm w Polsce w dniach 31.07-25.08.2023 r. Raporty opracowane w ramach tej i poprzedniej edycji projektu są dostępne na nowym, interaktywnym portalu umożliwiającym porównanie kluczowych wskaźników dla miast oraz pobranie wybranych zestawień  www.investmentpotential.pl  
_____________

O ANTAL
Antal jest wiodącą firmą w regionie CEE, zajmująca się dostarczaniem rozwiązań w zakresie rekrutacji stałych, consultingu HR oraz outsourcingu. U podstaw naszego sukcesu leży wysoka jakość oferowanych usług oraz ludzie, których kapitałem jest wiedza zgromadzona przez 26 lat działalności firmy. Tworzymy metody i narzędzia, które przewyższają oczekiwania klientów i standardy rynkowe, będąc jednocześnie liderem zrównoważonej transformacji w branży. Zakres naszego wsparcia jest bardzo szeroki – od realizacji kompleksowych procesów rekrutacji stałej, poprzez outsourcing usług, w tym RPO i contracting, aż po działania Employer Branding, HR Consulting, a także świadczenie kompleksowej usługi badań i analizy rynku.

O CUSHMAN & WAKEFIELD
Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi na rzecz właścicieli i najemców nieruchomości komercyjnych. Zatrudnia ok. 52 tys. pracowników w ok. 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2022 roku jej przychody wyniosły 10,1 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą m.in. zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych oraz wyceny. Za swoją kulturę i działania na rzecz różnorodności, równego traktowania i inkluzywności, a także ESG oraz inne inicjatywy, Cushman & Wakefield otrzymuje wiele wyróżnień i nagród w konkursach branżowych czy biznesowych. Dodatkowe informacje na stronie: www.cushmanwakefield.com  

_______________
Martyna Petrus, PR Specialist Antal
mail: martyna.petrus@antal.pl
tel. 664 926 909  

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem:

Podobne artykuły

Wrocław kluczowym graczem na mapie europejskich inwestycji – wyniki badania BEAS
Aktualności 11 kwietnia 2024

Wrocław kluczowym graczem na mapie europejskich inwestycji – wyniki badania BEAS

Kontroler finansowy jakie zarobki i czym się zajmuje?
Aktualności 11 kwietnia 2024

Kontroler finansowy jakie zarobki i czym się zajmuje?

Devops - co to za zawód i ile zarabia?
Aktualności 28 marca 2024

Devops - co to za zawód i ile zarabia?

Aktualności 28 marca 2024

Kraków w czołówce polskich miast przyciągających inwestorów – wyniki raportu BEAS

2/3 polskich start-upów potrzebuje wsparcia inwestycyjnego. Wyniki raportu „Rynek akceleracji w Polsce”
Aktualności 21 marca 2024

2/3 polskich start-upów potrzebuje wsparcia inwestycyjnego. Wyniki raportu „Rynek akceleracji w Polsce”

Poznań jako czwarte miasto rozważane pod kątem nowych inwestycji – wyniki raportu BEAS
Aktualności 6 marca 2024

Poznań jako czwarte miasto rozważane pod kątem nowych inwestycji – wyniki raportu BEAS

Łódź polskim talent poolem – wzrost zatrudnienia, wyspecjalizowana kadra i nowe inwestycje w 2024 roku
Aktualności 20 lutego 2024

Łódź polskim talent poolem – wzrost zatrudnienia, wyspecjalizowana kadra i nowe inwestycje w 2024 roku

Dobre prognozy dla pracowników - Trójmiasto na pierwszym miejscu kluczowych ośrodków inwestycyjnych w Polsce
Aktualności 19 lutego 2024

Dobre prognozy dla pracowników - Trójmiasto na pierwszym miejscu kluczowych ośrodków inwestycyjnych w Polsce

Top 10 kierunków studiów, które pozwolą ci się rozwijać na rynku pracy
Aktualności 13 lutego 2024

Top 10 kierunków studiów, które pozwolą ci się rozwijać na rynku pracy

Antal dołączył do grona partnerów pierwszej ogólnopolskiej antymobbingowej kampanii społecznej realizowanej przez Dobra Fundacja pod hasłem: Godność ma swoje imię.
Aktualności 1 lutego 2024

Antal dołączył do grona partnerów pierwszej ogólnopolskiej antymobbingowej kampanii społecznej realizowanej przez Dobra Fundacja pod hasłem: Godność ma swoje imię.

Ponad 1500 wakatów dla specjalistów ESG w 2024 roku
Aktualności 1 lutego 2024

Ponad 1500 wakatów dla specjalistów ESG w 2024 roku

6 porad dla efektywnego home office według rekruterów
Aktualności 30 stycznia 2024

6 porad dla efektywnego home office według rekruterów

Artykuły

Przeglądaj wszystkie