Facebook Pixel

Ulubione oferty

HR Manager - wynagrodzenia, zakres obowiązków, umiejętności

W świecie biznesu, menedżerowie HR odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu kultury organizacyjnej, dobieraniu talentów oraz zarządzaniu personelem. Zrozumienie roli, jaką pełni HR Manager oraz znajomość wynagrodzeń, które są z nią związane, może pomóc firmom w przyciąganiu i zatrzymywaniu najlepszych specjalistów w branży. W niniejszym artykule przyjrzymy się zarówno zakresowi obowiązków, jak i poziomowi wynagrodzeń menedżerów HR w Polsce. 

Na jakie wynagrodzenie może liczyć HR manager? 

Wynagrodzenie menedżera HR może znacznie różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak wielkość firmy, branża, lokalizacja oraz poziom doświadczenia samego pracownika. Na ogół, wynagrodzenia menedżerów HR w Polsce rozpoczynają się od około 12 000 zł brutto miesięcznie dla osób na początkowych etapach kariery, i mogą wzrastać do 20 000 zł brutto lub więcej dla doświadczonych menedżerów w dużych międzynarodowych korporacjach. 

Źródło danych: Raport Płacowy Antal 2021, 2022, 2023 


W 2021 roku wynagrodzenie dla HR Managera z doświadczeniem wahało się w granicach 15 000 - 20 000 zł brutto, w 2022 roku było to 15 000 - 20 000 zł brutto, a w 2023 roku 20 000 - 30 000 zł brutto. 

Oprócz podstawowego wynagrodzenia, wielu HR managerów otrzymuje dodatkowe benefity takie jak premie roczne, pakiety ubezpieczeń zdrowotnych, dofinansowanie do karty sportowej, czy możliwości finansowania szkoleń i kursów zawodowych. Rola HR managera wymaga nieustannego rozwoju umiejętności, dlatego też pracodawcy często inwestują w dalsze edukowanie swoich pracowników. 

Jakie ma obowiązki i czym się zajmuje HR manager? 

Zakres obowiązków menedżera HR jest szeroki i zróżnicowany, a jego główne zadania mogą obejmować: 

 • Rekrutacja i selekcja - Proces dobierania odpowiednich kandydatów do pracy w firmie, od prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych po negocjacje warunków zatrudnienia. 
 • Rozwój i szkolenie pracowników - Organizowanie i zarządzanie szkoleniami, kursami oraz innymi formami edukacji, które mają na celu rozwój umiejętności pracowników. 
 • Zarządzanie wynagrodzeniami i benefitami - Projektowanie systemów wynagrodzeń oraz pakietów benefitów, które są atrakcyjne dla pracowników, ale również kosztowo efektywne dla firmy. 
 • Ocena wydajności - Przeprowadzanie regularnych ocen wydajności pracowników oraz organizowanie spotkań feedbackowych. 
 • Zarządzanie relacjami w miejscu pracy - Rozwiązywanie konfliktów, zarządzanie relacjami między pracownikami oraz tworzenie pozytywnej atmosfery w miejscu pracy. 

Każdy z tych obszarów wymaga specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności interpersonalnych, gdyż HR manager często działa jako mediator między zarządem a pracownikami oraz między różnymi zespołami wewnątrz organizacji. 

Poszukiwane kompetencje i umiejętności u HR Managera 

Aby skutecznie pełnić funkcję HR Managera, kandydaci muszą posiadać szeroki zestaw kompetencji i umiejętności, w tym: 

 • Zaawansowane zdolności komunikacyjne — umiejętność jasnego przekazywania informacji, negocjowania i budowania relacji
 • Empatia i umiejętności interpersonalne — kluczowe do zrozumienia i zarządzania emocjami oraz potrzebami pracowników
 • Analiza i myślenie strategiczne — pozwalają na efektywne planowanie działań HR zgodnie z celami biznesowymi
 • Wiedza o prawie pracy — niezbędna do utrzymania organizacji w zgodzie z przepisami
 • Umiejętności zarządzania zmianą — ważne w zarządzaniu zmianami w kulturze organizacyjnej i procesach pracy
 • Aktualna wiedza o trendach rynkowych — pozwala na stosowanie najlepszych praktyk branżowych i dostosowanie strategii HR do nowoczesnego rynku pracy


Joanna Cieślik, Team Leader Antal, HR & Admin 

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: