Podsumowanie 24 września 2013 zobacz podsumowaniezwiń podsumowanie

Jak się negocjuje warunki zatrudnienia w instytucjach finansowych

Sektor bankowy skupia osoby znające się doskonale na mechanizmach finansowych. Fakt ten przekłada się na ich postawy w procesie rekrutacyjnym. Większość zarówno pracodawców, jak i kandydatów jest otwarta na negocjacje, dzięki czemu szansa, aby proces zakończył się sytuacją win-win jest duża – dowodzi najnowsze badanie Antal International. Jednak wciąż co trzeci kandydat zapomina, że w dzisiejszych czasach korzyści z pracy to nie tylko finanse, ale i szereg innych elementów – zaczynając od różnego rodzaju benefitów, kończąc na szkoleniach i możliwościach awansu.

70% specjalistów i menedżerów zatrudnionych w instytucjach finansowych mogłoby obniżyć swoje oczekiwania finansowe w zamian za inne, atrakcyjne elementy w ofercie. Na złożenie takich propozycji gotowych jest 75% pracodawców w tym obszarze.

Kto jest otwarty na negocjacje?

Najmniej skłonne do negocjacji są osoby zatrudnione w obszarze leasingu i factoringu (61%). Bardziej otwarci są pracownicy banków (67%) i towarzystw ubezpieczeniowych (80%). Częściej negocjować będą menedżerowie (74%) niż specjaliści (64%).

W aspekcie wykonywanych zadań to kadra zatrudniona w obszarze back office (74%) częściej zdecyduje się wybrać inne elementy w zamian za zmniejszenie oczekiwań finansowych. W sprzedaży taką decyzję podjęłoby 67% badanych.

Jakimi elementami można przekonać kandydatów do obniżenia oczekiwań finansowych?

Najchętniej negocjowane elementy przez pracowników instytucji finansowych można podzielić na cztery grupy:

  • elementy o charakterze socjalnym: samochód służbowy / karta paliwowa, opieka medyczna, karta fitness, przedszkole przyzakładowe lub dopłata, bony podarunkowe, bezpłatny parking, wczasy / wypoczynek, mieszkanie służbowe / finansowanie, dopłaty do posiłków, dodatkowy urlop, dopłata do kredytu mieszkaniowego;
  • związane z rozwojem zawodowym: szkolenia zewnętrzne, udział w zyskach, wysokie premie, finansowanie studiów, nowoczesne narzędzia pracy, kursy językowe;
  • stabilnością zatrudnienia: plan emerytalny, ubezpieczenie na życie/zdrowotne, długość wypowiedzenia;
  • oraz work-life balance: elastyczny/zadaniowy czas pracy, możliwość pracy zdalnej, atmosfera pracy, styl zarządzania.

O badaniu

Badanie Antal International Negocjacje w procesach rekrutacyjnych na rynku finansowym/b> przeprowadzone było metodą CAWI terminie 22.07-05.08.2013. W badaniu udział wzięło 243 respondentów z Polski, zarówno pracodawców, jak i pracowników instytucji finansowych. Badanie było anonimowe.

zwiń podsumowanie

 

Newsletter

 

Witaj ponownie!

Od czasu Twojej ostatniej wizyty pojawiło się 26 nowych ofert na hasło
Informatyk SAP Warszawa

Możesz podejrzeć je tutaj