Facebook Pixel

Ulubione oferty

Co sprawia, że polska branża IT pnie się w górę na rynku międzynarodowym?

Nawet czterocyfrowe podwyżki. Ze średnim wynikiem 18.843 zł brutto są - poza kadrą zarządzającą - najlepiej opłacanymi pracownikami w Polsce. Specjaliści i menedżerowie IT są najbardziej pożądanymi, nie tylko przez polskich, ale i zagranicznych pracodawców. Antal przygotował raport “Dlaczego warto inwestować w IT w Polsce”, którego patronem jest PAIH, aby odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania związane ze specyfiką inwestycji w Polsce oraz doradzić, na co zwrócić uwagę, aby inwestycja przebiegła zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.

Do polskich specjalistów IT dociera coraz więcej zagranicznych ofert pracy zdalnej. Wyzwaniem oczywiście są różne strefy czasowe, natomiast chętnych do podjęcia rozmów nie brakuje. Wraz z rosnącym napływem kapitału zagranicznego rodzimi specjaliści i menedżerowie IT brali udział w coraz ciekawszych i nowocześniejszych technologicznie projektach. 

Zapotrzebowanie na specjalistów IT nadal rośnie 

Rynek IT daje ogromny rozwój, a zainteresowanie tą branżą stale wzrasta. Sytuacja na rynku IT pod względem wynagrodzeń jest bardzo dobra, dlatego nadal jest to doskonały moment na zmianę czy też wejście na tę ścieżkę kariery. Biorąc pod uwagę, że 55% przedsiębiorstw zgłosiło trudności z rekrutacją specjalistów ICT w 2020 r. ten brak pracowników z zaawansowanymi umiejętnościami cyfrowymi jest czynnikiem przyczyniającym się do wolniejszej transformacji cyfrowej przedsiębiorstw w wielu państwach członkowskich. Pomimo największego zainteresowania specjalistami na poziomie regular oraz senior osoby początkujące w branży IT również mają bardzo duże szanse na zatrudnienie. Praca w tej branży jest możliwa bez doświadczenia komercyjnego. 

Zatrudnianie juniorów oraz osób, które chcą się przebranżowić, to strategia rekrutacyjna, po którą sięga coraz więcej firm. Powstaje wiele programów szkoleniowych, akademii, które mają dedykowane specjalne szkolenia mające na celu przygotowanie do pełnienia określonej roli, na przykład Backend Developer może stać się SRE Engineerem. To jeden ze sposobów na zaspokojenie nieustannego niedoboru specjalistów na rynku IT - mówi Monika Kiliańska, Team Manager, Antal IT Services. 

Pierwszą pracę w IT można dostać już po ukończeniu kursu. Szkolenia takie są oferowane przez wiele firm. Można je odbyć zarówno w formie online, jak i stacjonarnej. Wiele osób wchodzi do branży IT zaczynając od stanowiska testera a następnie samodzielnie uczy się jednego z języków programowania.  

Dostępnych jest wiele kursów online, takich jak: Udemy, Codecademy, Coursera, edX czy Skillshare, natomiast zrozumienie materiału przychodzi z czasem. Ich ogromna popularność świadczy o tym, jak dużo osób chce się dokształcać. Ponadto jest wiele firm, które organizują otwarte wykłady, warsztaty, spotkania. Duże korporacje inwestują czas i pieniądze na wyszkolenie swoich pracowników, organizując cykle intensywnych bezpłatnych szkoleń prowadzonych wewnątrz firmy – dodaje Monika Kiliańska, Team Manager, Antal IT Services.

Odsetek kobiet w IT wciąż niezadawalający  

Jak podaje PARP, odsetek kobiet wśród zatrudnionych specjalistów ICT w Polsce wynosi 14%. Wynagrodzenie kobiet jest średnio o 20% niższe niż mężczyzn na podobnych stanowiskach, mimo że polskie programistki znają średnio 4 języki programowania – tyle samo, co ich koledzy z branży. Według raportu Hackerrank 2019 Women in Tech blisko 60% programistek w wieku 21 lat i młodszych posługuje się jednym z najbardziej pożądanych na rynku pracy języków programowania, czyli Javą, lepiej niż ich rówieśnicy. Nie dziwią więc dane Komisji Europejskiej, zgodnie z którymi, gdyby w pełni wykorzystać udział pań w IT, unijny PKB mógłby wzrosnąć nawet o 16 mld euro rocznie.  

Widoczna jest wciąż gender pay gap, czyli różnica między przeciętnym wynagrodzeniem kobiet a mężczyzn, wyrażana jako stosunek procentowy wynagrodzenia kobiet. Warto jednak spojrzeć na ten wskaźnik jako potencjał do wykorzystania i poprzez wyrównanie siatek płac zwiększenie zainteresowania kobiet pracą w branży IT. Jest na to duża szansa, biorąc pod uwagę, że już co czwarta kobieta w Unii Europejskiej kończy studia w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Cieszy fakt, że udział kobiet wśród studentów kierunków związanych z nowymi technologiami i informatyką systematycznie się zwiększa. Na kierunkach informatycznych w Polsce studiuje obecnie 11 341 kobiet. Kobiety, które decydują się na kierunki techniczne, odznacza wyraźna determinacja do zdobycia dyplomu ukończenia studiów - dodaje Monika Kiliańska, Team Manager, Antal IT Services. 
O ile we wszystkich uczelniach technicznych wśród rozpoczynających naukę w roku akademickim 2018–2019 kobiety stanowiły 42% ogółu studentów, to w gronie absolwentów w 2019 roku jest ich prawie połowa, bo aż 48%. Nowe technologie to także silne wsparcie w rozwoju i budowaniu kariery dla pań. 

Z danych Eurostatu wynika, że liczba programistów aktywnych na rynku pracy nieustannie się zwiększa. W ciągu ostatniej dekady był to wzrost o ponad 50%. O ile w Polsce odsetek programujących kobiet wynosi ok. 15%, to w całej Unii to już ponad 19%. Jest zatem spory potencjał, a polskie specjalistki IT nie odstają wcale od swoich kolegów. Dowodem na to jest zresztą fakt, że pracuje ich w branży coraz więcej. Kobiety śmiało stawiają swoje kroki w do niedawna zdominowanej przez mężczyzn branży. Coraz częściej aplikują na stanowiska kierowników projektów IT, analityków danych, programistów, testerów czy grafików komputerowych. Pracodawcy cenią ich umiejętności, w tym kompetencje społeczne i otwartość we współpracy z innymi działami firm. Prężnie rozwijają się też w branży gamedev. Według Eurostatu, przed pandemią w 2019 roku panie stanowiły 24% pracowników gamedevu, w 2021 roku było ich już 30% - dodaje Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT w Kodilla.com.

Dlaczego warto inwestować w IT w Polsce? 

Polska jest idealnym miejscem do inwestowania, ponieważ znajduje się w centrum Europy i można do niej dotrzeć z większości krajów europejskich. Wiele firm z USA i Europy Zachodniej chętniej wybiera Polskę niż inne kraje ze względu na jej profesjonalizm i niższe ceny. Polska ma najniższe koszty pracy w UE. Według najnowszych danych polscy programiści zarabiają średnio 2 800 USD miesięcznie. To prawie dwa razy mniej niż programiści z innych krajów europejskich i zdecydowanie mniej w porównaniu do specjalistów z USA (gdzie średnia miesięczna pensja wynosi 9302 USD). 

Według rankingu HackerRank polscy pracownicy są na trzecim miejscu pod względem bycia najlepszymi w programowaniu. W tym samym rankingu Polacy zajęli pierwsze miejsce z wykonywania zadań w języku Java. 90% programistów w Polsce posiada wykształcenie wyższe, a co roku ok. 18 000 osób kończy studia związane z ICT. Warto zauważyć, że wielu programistów w Polsce uzyskuje dyplom z kierunków niezwiązanych bezpośrednio z tworzeniem oprogramowania i aplikacji. Spora liczba programistów kończy studia na kierunkach takich jak fizyka czy matematyka i statystyka, dzięki czemu polscy informatycy charakteryzują się wszechstronną wiedzą - komentuje Fabian Pietras, Business Unit Director, Antal IT Services.
Wiele firm planując środkowoeuropejską ekspansję decyduje się właśnie na Polskę, podkreślając dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry, podejście do pracy, warunki biznesowe, możliwości rynku, jak również koszty prowadzenia działalności. Pandemia zmusiła pracodawców na całym świecie do transformacji digitalowej oraz do zaufania pracownikom i otwarcia się na pracę zdalną. 

Polska dalej jest doskonałym miejscem do inwestowania. Dalej mocno rozwija się obszar IT. Aktualna sytuacja pokazała, że praca zdalna nie stanowi problemu, co pozwala na poszukiwania talentów na całym obszarze kraju – dodaje Fabian Pietras, Business Unit Director, Antal IT Services. 

O raporcie 
„Dlaczego warto inwestować w IT w Polsce” Antal 2022 został przygotowany na podstawie przeprowadzonych badań przez Antal i analizy danych prowadzonych procesów rekrutacyjnych. Raport opisuje kluczowe zagadnienia z obszaru IT. Eksperci Antal odpowiadają na najczęściej zadawane pytania związane ze specyfiką inwestycji w Polsce oraz doradzają, na co zwrócić uwagę, aby inwestycja przebiegła zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. 

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem:

Powiązane usługi

Podobne artykuły

Co trzecia osoba zmienia pracę z powodu mobbingu
Aktualności 9 października 2024

Co trzecia osoba zmienia pracę z powodu mobbingu

Konkurencja o wykwalifikowanych pracowników. Rośnie znaczenie specjalistów w branży farmaceutycznej i sprzętu medycznego
Aktualności 26 września 2024

Konkurencja o wykwalifikowanych pracowników. Rośnie znaczenie specjalistów w branży farmaceutycznej i sprzętu medycznego

Transformacja rynku SSC/BPO i dynamiczny rozwój branży w Polsce - wzrost popytu na role specjalistyczne i zarządcze
Aktualności 23 września 2024

Transformacja rynku SSC/BPO i dynamiczny rozwój branży w Polsce - wzrost popytu na role specjalistyczne i zarządcze

FMCG - integralna część branży sprzedażowej o niekończącym się popycie
Aktualności 19 września 2024

FMCG - integralna część branży sprzedażowej o niekończącym się popycie

Wynagrodzenia w sprzedaży i marketingu w roku 2024. Najnowsze trendy i kluczowe zmiany
Aktualności 16 września 2024

Wynagrodzenia w sprzedaży i marketingu w roku 2024. Najnowsze trendy i kluczowe zmiany

AI napędza wzrost płac ekspertów, podczas gdy pensje juniorów stoją w miejscu
Aktualności 12 września 2024

AI napędza wzrost płac ekspertów, podczas gdy pensje juniorów stoją w miejscu

Rosnące płace w bankowości: nowe możliwości dla specjalistów back office
Aktualności 10 września 2024

Rosnące płace w bankowości: nowe możliwości dla specjalistów back office

Najwyższy skok płac w sektorze technologicznym - branża inżynieryjna liderem
Aktualności 6 września 2024

Najwyższy skok płac w sektorze technologicznym - branża inżynieryjna liderem

Fala zwolnień i stabilizacja wynagrodzeń – minimalny wzrost zarobków dla specjalistów z branży IT
Aktualności 2 września 2024

Fala zwolnień i stabilizacja wynagrodzeń – minimalny wzrost zarobków dla specjalistów z branży IT

Druga podwyżka minimalnej - wynagrodzenia dla specjalistów też idą w górę. Świętują w branży inżynierii i administracji
Aktualności 25 lipca 2024

Druga podwyżka minimalnej - wynagrodzenia dla specjalistów też idą w górę. Świętują w branży inżynierii i administracji

Co trzeci z nich zarządza budżetem przekraczającym 50 mln zł i są pożądani bardziej niż programiści – kim są menedżerowie ds. zakupów?
Aktualności 17 czerwca 2024

Co trzeci z nich zarządza budżetem przekraczającym 50 mln zł i są pożądani bardziej niż programiści – kim są menedżerowie ds. zakupów?

Szczecin drugim najlepszym miastem do życia w Polsce – wyniki badania BEAS
Aktualności 21 maja 2024

Szczecin drugim najlepszym miastem do życia w Polsce – wyniki badania BEAS

Artykuły

Przeglądaj wszystkie