Facebook Pixel

Ulubione oferty

Łódź z największym przyrostem powierzchni biurowej mimo pandemii

Łódź jest zaliczana do pierwszej piątki obszarów najkorzystniejszych pod inwestycje zagraniczne wg badania Business Environment Assessment Study.  Poniesione przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną nakłady inwestycyjne wynoszą 15 mld złotych. Dodatkowo całkowity zasób powierzchni biurowej wynosi prawie 580 tys. m2 i liczba ta stale się powiększa. 

Najnowsza, 3. edycja raportu Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint - „Potencjał inwestycyjny Łodzi” w ramach Business Environment Assessment Study przedstawia, ocenę środowiska biznesowego w Łodzi przez decydentów polskich firm. Pozwala on spojrzeć na polski rynek z perspektywy biznesu i wskazać główne trendy w rozwoju ekonomicznym organizacji. W badaniu analizie poddano siedem czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. Są to: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia.  

Łódź wychodzi obronną ręką z pandemii 

Trzecia edycja badania pokazuje, że Łódź, mimo pandemii straciła niewiele. Średnia ocena wynosi 6,6 punktu w 10-stopniowej skali. To plasuje aglomerację na czwartym miejscu wśród innych, badanych polskich miast. Najwyższe oceny otrzymały aspekty takie jak przestrzeń biurowa (7,4 p), potencjał edukacyjny (7,0 p) i ocena lokalizacji jako miejsca do życia (7,0 p). 

Łódź to miasto, które w ostatnich latach przeszło istotne zmiany. Zidentyfikowaliśmy największe bolączki oraz wyeksponowaliśmy nasze atuty. Od dłuższego czasu komunikowaliśmy wielkie zamierzenia inwestycyjne, podkreślaliśmy fakt, że infrastruktura komunikacyjna oraz jakość życia w mieście zostaną całkowicie odmienione. Dzisiaj wchodzimy w etap finalizacji tych projektów, w czas, kiedy ich oddziaływanie zaczyna być odczuwalne i realnie wpływa na warunki prowadzenia biznesu w Łodzi - mówi Adam Pustelnik, Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi. 

Na korzystną sytuację ekonomiczną Łodzi wpływa kilka kluczowych czynników. Zaliczyć do nich można przede wszystkim centralną lokalizację. Dla rozwoju aglomeracji niezwykle istotna jest też Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Dodatkowo 7 listopada 2017 r. przyjęto rządowy plan budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ma to być nowe lotnisko zlokalizowane pomiędzy Łodzią a Warszawą, docelowo zdolne obsłużyć rocznie 100 mln pasażerów. 

Łodzi od lat towarzyszą takie określenia jak rewitalizacja, transformacja czy ugruntowanie pozycji na mapie Polski. Miasto konsekwentnie realizuje politykę mającą na celu poprawę jakości życia jego mieszkańców i zwiększanie ich siły nabywczej. Z tym aspektem łączy się bezpośrednio konieczność koncentrowania wysiłków na napływie nowego kapitału do miasta i rozwijaniu już istniejącego, który w naszym mieście jest stosunkowo młody – mówi Zuzanna Krech, Associate, Regional Head – Central Poland, Cushman & Wakefield. 

Rozrastająca się przestrzeń biurowa 

Łódzki rynek biurowy charakteryzuje duży przyrost powierzchni biurowej w porównaniu do poprzedniej edycji badania. Całkowita jej podaż to około 580 tys. m2 na koniec 2020 r., a w trakcie realizacji lub planowanych jest ponad 85 tys. m2. Ostatnia wartość wydaje się być potwierdzeniem tezy o niesamowitym potencjale miasta. W tak trudnym dla rynku czasie kolejni inwestorzy ogłaszają rozpoczęcie prac nad nowymi budynkami, a ci już budujący nie zwalniają tempa. Przyczyną może być jeden z najniższych współczynników pustostanów w miastach regionalnych.  

Łódź jest obecnie nowoczesnym ośrodkiem biznesowym. Dzięki zrealizowanym dotychczas przez deweloperów inwestycjom, Łódź ma do zaoferowania najemcom ponad 578 000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, a kolejne 88 600 m2 zostanie oddane do użytku do końca 2022 r. W ostatnich pięciu latach całkowite zasoby powierzchni biurowej w Łodzi zwiększyły się o ponad 60%, dzięki czemu Łódź zajmuje obecnie siódme miejsce wśród największych rynków biurowych w Polsce – komentuje Zuzanna Krech, Associate, Regional Head – Central Poland, Cushman & Wakefield. 

Łódź oferuje nieruchomości biurowe oraz projekty wielofunkcyjne. Rozpoznawalne budynki kuszą najemców wyjątkowym środowiskiem pracy, a typowo biznesowe dzielnice są pozytywnie odbierane przez mieszkańców. Deweloperzy zyskują realny wpływ na kształtowanie miasta. Przykładem takiego podejścia są projekty Monopolis (Virako), Textorial Park (St.Pauls Development) czy Fuzja (Echo) – dodaje Radosław Kostka, Acquisition Manager Vastint Poland.

Rosnący potencjał edukacyjny  

Dziewiętnaście uczelni wyższych, a wśród nich największa państwowa uczelnia w województwie łódzkim, gwarantują bogate zaplecze kompetencyjne. Łódź liczy sobie 75,7 tys. studentów. Najwięcej z nich specjalizuje się w obszarze finansów (11,7 tys.), potem w obszarze inżynieryjnym (9,9 tys.) a następnie w IT (4,7 tys.). Kapitał ludzki został oceniony na 7,0 p w dziesięciostopniowej skali. Na rzecz współpracy z biznesem powstał program „Młodzi w Łodzi”, który wspiera rozwój kariery zawodowej studentów, zachęcając młodych ludzi do wiązania swojej przyszłości z miastem.

Zdecydowanie na uwagę zasługuje innowacyjny program „Młodzi w Łodzi”. Jest to internetowa platforma, na której spotykają się pracodawcy oraz studenci i absolwenci łódzkich uczelni zainteresowani odbyciem praktyk związanych z określoną branżą lub działem firmy. Rocznie na łódzkich uczelniach dyplom uzyskuje około 20 tys. absolwentów. Z całą pewnością obszar usług biznesowych (SSC/BPO) jest dla nich sektorem z perspektywami. W tej branży jedną z najistotniejszych kompetencji jest znajomość języka obcego, dlatego na zatrudnienie mogą liczyć studenci i absolwenci kierunków lingwistycznych – germanistyki, anglistyki, romanistyki – mówi Aneta Jarzębska, Regional Manager, Antal SSC/BPO.

Rozwój łódzkiego rynku pracy 

Mocną stroną Łodzi są kadry z obszaru administracji i HR, a także specjaliści i menedżerowie o kompetencjach sprzedażowych. Dodatkowo stolica województwa łódzkiego z roku na roku osiąga coraz lepsze wyniki w rankingu atrakcyjności miast pod kątem relokacji. Przykładowo już co czwarta osoba zatrudniona w sektorze SSC/BPO w przypadku otrzymania interesującej oferty pracy rozważy przeprowadzkę do Łodzi. Prognozy ekspertów Antal zakładają dalszy stabilny wzrost atrakcyjności miasta postępujący wraz z realizacją nowych inwestycji strukturalnych i biznesowych. 

Łódź jako trzecie co do wielkości miasto w Polsce przyciąga inwestorów centralną lokalizacją, bogatym zapleczem akademickim oraz rozwijającą się infrastrukturą komunikacyjną, zapewniającą łatwy dostęp do wszystkich największych centrów biznesowych w Polsce i w Europie. Rozwój Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przynosi wiele korzyści w postaci licznych inwestycji w priorytetowych sektorach. Wielu pracodawców obecnych już w Łodzi decyduje się na dalszy rozwój poprzez reinwestycje w regionie, mając na uwadze bardzo dobry dostęp do kadry średniego i niższego szczebla z kompetencjami, które lokalnie w innych regionach jest zdecydowanie trudniej pozyskać – dodaje Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal.


***   

O badaniu  
Badanie „Business Environment Assessment Study” zostało zrealizowane metodą CAWI wśród szefów 809 firm w Polsce w IV kwartale 2020 r. Cykl raportów dedykowanych głównym ośrodkom miejskim w Polsce ma na celu opis rzeczywistości biznesowej, w jakiej funkcjonują firmy. Materiał pozwala spojrzeć na polski rynek z perspektywy biznesu i wskazać główne trendy w rozwoju ekonomicznym przedsiębiorstw. Raport przygotowywany co roku, zawiera informacje dotyczące poziomu wynagrodzeń specjalistów i menedżerów na polskim rynku. Pełny raport dostępny jest na stronie: www.investmentpotential.pl    

O Antal  
Antal jest liderem rekrutacji specjalistów i menedżerów oraz doradztwa HR. Marka Antal jest obecna w Polsce od 1996 roku. W ramach Grupy Antal funkcjonuje polska spółka, która powstała w 1996 roku oraz spółka otwarta w 2014 roku w Czechach i spółka Enloyd – na Węgrzech. W Polsce biura w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu oraz Gdańsku prowadzą projekty w Polsce i za granicą, dla największych globalnych oraz lokalnych przedsiębiorstw ze wszystkich sektorów gospodarki. Jako jedna z pierwszych firm rekrutacyjnych na polskim rynku wprowadziliśmy macierzowy podział zespołów, dzięki czemu nasi konsultanci specjalizują się zarówno w rekrutacji w zakresie sektora, jak i stanowiska. Obecnie w Antal działa 10 dywizji rekrutacyjnych oraz zespoły doradzające firmom w zakresie oceny i rozwoju pracowników, employer brandingu oraz analiz rynkowych. W 2018 roku uruchomiono również dwie innowacyjne usługi: platformę dla freelancerów – REX oraz Agencję Pracy Robotów.   

O Cushman & Wakefield   
Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 50 tysięcy pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2020 roku jej przychody wyniosły 7,8 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.com lub na Twitterze: @CushWake    

O Vastint  
Vastint Poland jest częścią Grupy Vastint, międzynarodowej organizacji działającej na europejskim rynku nieruchomości, od ponad 30 lat. Filary działalności firmy to zarządzanie portfelem nieruchomości oraz rozwój projektów biurowych, mieszkaniowych i hotelowych, które zapewniają komfortowe i zrównoważone środowisko życia, pracy oraz wypoczynku.

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem:

Powiązane usługi

Podobne artykuły

Devops - co to za zawód i ile zarabia?
Aktualności 28 marca 2024

Devops - co to za zawód i ile zarabia?

Aktualności 28 marca 2024

Kraków w czołówce polskich miast przyciągających inwestorów – wyniki raportu BEAS

2/3 polskich start-upów potrzebuje wsparcia inwestycyjnego. Wyniki raportu „Rynek akceleracji w Polsce”
Aktualności 21 marca 2024

2/3 polskich start-upów potrzebuje wsparcia inwestycyjnego. Wyniki raportu „Rynek akceleracji w Polsce”

Poznań jako czwarte miasto rozważane pod kątem nowych inwestycji – wyniki raportu BEAS
Aktualności 6 marca 2024

Poznań jako czwarte miasto rozważane pod kątem nowych inwestycji – wyniki raportu BEAS

Lublin z dużą dynamiką rozwoju – wspiera innowacyjność i przyciąga inwestorów
Aktualności 28 lutego 2024

Lublin z dużą dynamiką rozwoju – wspiera innowacyjność i przyciąga inwestorów

Łódź polskim talent poolem – wzrost zatrudnienia, wyspecjalizowana kadra i nowe inwestycje w 2024 roku
Aktualności 20 lutego 2024

Łódź polskim talent poolem – wzrost zatrudnienia, wyspecjalizowana kadra i nowe inwestycje w 2024 roku

Dobre prognozy dla pracowników - Trójmiasto na pierwszym miejscu kluczowych ośrodków inwestycyjnych w Polsce
Aktualności 19 lutego 2024

Dobre prognozy dla pracowników - Trójmiasto na pierwszym miejscu kluczowych ośrodków inwestycyjnych w Polsce

Top 10 kierunków studiów, które pozwolą ci się rozwijać na rynku pracy
Aktualności 13 lutego 2024

Top 10 kierunków studiów, które pozwolą ci się rozwijać na rynku pracy

Antal dołączył do grona partnerów pierwszej ogólnopolskiej antymobbingowej kampanii społecznej realizowanej przez Dobra Fundacja pod hasłem: Godność ma swoje imię.
Aktualności 1 lutego 2024

Antal dołączył do grona partnerów pierwszej ogólnopolskiej antymobbingowej kampanii społecznej realizowanej przez Dobra Fundacja pod hasłem: Godność ma swoje imię.

Ponad 1500 wakatów dla specjalistów ESG w 2024 roku
Aktualności 1 lutego 2024

Ponad 1500 wakatów dla specjalistów ESG w 2024 roku

6 porad dla efektywnego home office według rekruterów
Aktualności 30 stycznia 2024

6 porad dla efektywnego home office według rekruterów

Warszawa stolicą fintechu: perspektywy i prognozy dla inwestorów i karierowiczów
Aktualności 24 stycznia 2024

Warszawa stolicą fintechu: perspektywy i prognozy dla inwestorów i karierowiczów

Artykuły

Przeglądaj wszystkie