Facebook Pixel

Ulubione oferty

Ponad 130 tys. potencjalnych pracowników w Poznaniu

Od kilku lat obserwujemy zintensyfikowane działania władz miasta, mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz tworzenie dobrych warunków dla rozwoju biznesu. Zmiany te są dostrzegane i doceniane na arenie międzynarodowej.

Pobierz raport

- Świadczy o tym chociażby postrzeganie Poznania przez inwestorów, którzy coraz poważniej rozpatrują kandydaturę miasta przy lokowaniu nowego biznesu. W kontekście sektora SSC/BPO oraz IT na korzyść działa brak przesycenia dużymi inwestycjami i relatywnie wyższa dostępność pracowników, niż w wielu podobnie rozwiniętych ośrodkach. Również w obszarze przemysłowym ogłoszono niedawno miliardowe inwestycje, które będą niosły za sobą pozytywne zmiany i niewątpliwie przyciągną kolejnych inwestorów. W niedalekiej przyszłości atrakcyjność biznesowa Poznania może jedynie wzrosnąć - Dominik Pekról, Branch Manager Antal Engineering & Operations w Poznaniu.

Studenci ciągną do Poznania, inwestorzy za nimi

Jak wynika z danych GUS, w Wielkopolsce uczy się ponad 130 tys. studentów. W porównaniu do Trójmiasta, Łodzi i Wrocławia – stolica Wielkopolski zdecydowanie przoduje pod względem kształcenia przyszłych pracowników. Najwięcej jest lingwistów (ponad 15 tys.), finansistów (niemal 15 tys.) oraz studentów IT (ponad 6 tys.).

– Poznań charakteryzuje się relatywnie stabilną sytuacją na rynku SSC/BPO. Systematyczny rozwój istniejących już centrów usług w regionie wiąże się ze stałym zapotrzebowaniem na specjalistów i menedżerów z kompetencjami lingwistycznymi. W stolicy Wielkopolski pojawia się stosunkowo niewiele nowych inwestycji w obszarze SSC/BPO w porównaniu z innymi regionami, dlatego każde nowe centrum cieszy się dużym zainteresowaniem i może liczyć na znaczny odzew ze strony kandydatów. Potencjał zatrudnienia w Poznaniu oscyluje na poziomie 6,3 – co jest sygnałem, że nasz region jest dobrym miejscem na inwestycje – podkreśla Marta Kikulska, Consultant Antal SSC/BPO w Poznaniu.

Autostradą do Warszawy, Trójmiasta i Berlina

Poznań jest oceniany jako silna metropolia z dobrze rozwiniętym systemem transportowym – infrastruktura otrzymała 7.1 pkt. na 10 pkt. możliwych. Porównując stolicę Wielkopolski do Wrocławia i Łodzi, badanych w ramach tego samego projektu, Poznań odznacza się na ich tle, jako miasto o większym potencjale transportowym. Nie ulega wątpliwości, że to infrastruktura jest jednym z głównych czynników przyciągających lub ograniczających napływ kapitału z zewnątrz. Atrakcyjne położenie Poznania, już teraz jest wykorzystane m.in. przez międzynarodowe firmy logistyczne. Rozbudowany system transportu wpływa bezpośrednio na rozwój biznesu oraz sprzyja relokacji.

- Pod względem komunikacji z pewnością do największych przewag Poznania należy bardzo dobrze rozwinięty transport drogowy i autostradowe połączenia zarówno z Warszawą, Trójmiastem, jak i Berlinem. Ponadto, bieżąca modernizacja linii kolejowej relacji Poznań - Warszawa poprawi jakość transportu kolejowego w stolicy Wielkopolski, który już teraz został oceniony na wysokim poziomie – podkreśla Piotr Pikiewicz, Starszy Konsultant Research & Consultancy CBRE.

Akcja relokacja, czyli dlaczego chętnie przeprowadzimy się do Poznania?

Jak wynika z raportu Antal, respondenci oceniają Poznań jako miejsce atrakcyjne do życia. Jednym z największych atutów miasta jest wyróżniająca się na tle innych lokalizacji oferta handlowa. Wysoko oceniana jest również jakość środowiska naturalnego, która coraz częściej wpływa na saldo migracji. Na uwagę zasługuje także fakt, że mieszkańcy zagłębia Wielkopolski czują się bezpieczniej niż łodzianie, czy wrocławianie. Co jeszcze może zachęcić do relokacji? Zarówno z perspektywy pracownika, jak i inwestora, magnesem przyciągającym do miasta jest stale rozwijający się rynek nowoczesnych powierzchni biurowych. Warto mieć na uwadze, że aktualne wymagania pracowników wykraczają poza standardowe rozwiązania biurowe, a coraz większą popularnością cieszą się przestrzenie co-workingowe i co-creatingowe. Z raportu „Business Environment Assessment Study” wynika, że przewagę Poznania stanowi dostępność przestrzeni biurowej – całkowity zasób szacowany jest na ponad 450 tys. mkw – oraz jakość powierzchni. Dzięki zróżnicowanej i atrakcyjnej ofercie tutejszego rynku nieruchomości, miasto może zaproponować rozwiązania odpowiadające na nowe potrzeby biznesu.

Pobierz raport

***

Raport „Potencjał inwestycyjny Poznania” jest piątą publikacją w ramach projektu badawczego zainicjowanego przez Antal „Business Environment Assessment Study”. Dotychczasowe raporty dotyczyły całej Polski, Łodzi, Trójmiasta i Wrocławia i są dostępne na stronie: www.investmentplansreport.eu. Wkrótce pod tym adresem będzie można pobrać kolejne raporty odnoszące się do poszczególnych miast.

Badanie Antal Business Environment Assessment Study zostało przeprowadzone w miesiącach maj – czerwiec 2017 na próbie 489 decydentów w firmach obecnych w Polsce, zajmujących stanowiska prezesów, członków zarządów oraz dyrektorów departamentów. Badanie było prowadzone metodą CATI oraz CAWI. Partnerzy badania: CBRE, BPCC, ASPIRE, Adaptive. Badanie jest prowadzone równolegle na rynku czeskim, słowackim i węgierskim. Raport został uzupełniony danymi Antal, CBRE oraz GUS, Lista 500 Polityka, BISNODE.

Antal jest liderem rekrutacji specjalistów i menedżerów oraz doradztwa HR, działa w Polsce oraz w Czechach i na Słowacji. Dzięki codziennym kontaktom zarówno z pracodawcami jak i kandydatami, Antal dysponuje najlepszymi informacjami na temat obecnych na rynku pracy trendów. W celu jeszcze większego pogłębienia tej wiedzy regularnie prowadzi również badania rynku pracy. Jest częścią Grupy Kapitałowej Work Service S.A.

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem:

Powiązane usługi