Facebook Pixel

Ulubione oferty

Pułapki kariery w IT

Dla niektórych doświadczonych kandydatów znalezienie nowej pracy jest wyjątkowo trudne. Mimo, że są to osoby wykształcone, ambitne i pełne zapału do pracy – nie są atrakcyjnymi kandydatami dla większości pracodawców. Zadecydowała o tym często jedna błędna decyzja w życiu zawodowym – wpadli w jedną z zaobserwowanych przez konsultantów Antal pułapek kariery. 

Branża IT szybko ewoluuje, a pracodawcy poszukują umiejętności w kombinacjach, które odpowiadają ich przyszłym potrzebom. Udana kariera nie dzieje się ot tak, a tradycyjne porady dotyczące zarządzania karierą nie znajdą zastosowania w dzisiejszym świecie zawodowym. Wszystko idzie do przodu więc każda pracująca jednostka, powinna się skupić na zapewnieniu sobie własnej przyszłości i unikać pułapek kariery – jak to zrobić?  

#1 Lokalne umiejętności informatyczne 

Od dłuższego czasu, a w szczególności po wybuchu światowej pandemii spowodowanej COVID- 19, da się zauważyć, że wszystkie drogi prowadzą do usług opartych na chmurze. Firmy tworzą zdalne środowiska pracy, które zmniejszają zapotrzebowanie na pracowników IT pracujących w siedzibach firm. Pracownicy, których umiejętności koncentrują się na sprzęcie fizycznym lub starszych systemach mogą wcześniej niż później dostrzec, że ich możliwości rozwoju zawodowego są ograniczone. To samo dotyczy osób, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy w gorących tematach tj. cybersecurity, chmura itd. Oczywiście, można założyć, że zapotrzebowanie na podstawowe umiejętności programistyczne czy operacyjne nie znikną, jednak nie sprawią też, że pracownicy będą się wyróżniać na rynku pracy. 

Jeśli Twoja firma nie wykorzystuje najnowszych technologii, znajdź inną, która je wykorzystuje. Nie tkwij na tym samym stanowisku dłużej niż dwa lata. Twoje umiejętności staną się nieaktualne, a odejście będzie o wiele trudniejsze, gdy w końcu zdasz sobie sprawę, że technologia nowej generacji już Cię ominęła. 

#2 Jeden język programowania 

Poszukiwane są osoby elastyczne w kontekście wyboru technologii – to zdanie, które coraz częściej pojawia się w komunikacji klient – rekruter. Osoby biegłe w poszczególnych, obecnie używanych językach programowania, mogą czuć się bezpiecznie, ale potrzeba znajomości kilku języków, będzie rosła w ciągu najbliższych lat. W przeszłości programista mógł używać jednej technologii przez dekadę, obecne tempo zmian i innowacji wpływa na to, że popularne języki lub frameworki zaczynają tracić swoich użytkowników. Obecnie wszystkie wiodące firmy dodają kilka języków programowania w opisach stanowisk, w pożądanych umiejętnościach. Doświadczeni programiści mogą w ciągu kilku miesięcy przestawić się w 100 % na nowy stos technologiczny.  

Zaplanuj, gdzie chcesz być za pięć lat. Jakie doświadczenia będą Ci potrzebne, aby uzyskać kwalifikacje na to stanowisko? A teraz cofnij się w czasie. W jaki sposób zdobędziesz to doświadczenie? Czy musisz poszerzyć swoją wiedzę? Czy musisz pracować z różnymi technologiami?  

#3 Brak umiejętności miękkich 

Cultural fit, dopasowanie osobowościowe do teamu, to kolejna rzecz, która wybrzmiewa w trakcie procesów rekrutacyjnych. Mimo, że silne umiejętności techniczne są niezbędne na każdym stanowisku związanym z IT, umiejętności miękkie również są ważne. Zespoły technologiczne wymagają wysokiego poziomu współpracy. Pracownicy działu IT muszą wyjaśniać procesy techniczne w sposób jasny i zrozumiały dla klientów i pracodawców. Częste komplikacje lub nieoczekiwane zmiany w projekcie wymagają od kandydatów elastyczności oraz kreatywności w szukaniu rozwiązań. Mocno zacierają się również granice między IT a biznesem. Bycie czysto technicznym bez umiejętności prowadzenia rozmów z liderami na temat przyszłości projektu, może stanowić coraz większe wyzwanie. Każdy z nas posiada wiele z wymaganych umiejętności, kluczem jest uznanie ich znaczenia, nauczenie się jak je zaprezentować w CV, podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz we współpracy z kolegami z zespołu. 

Nie ma jednego określonego sposobu rozwijania tych umiejętności. Istnieją pewne kursy, w których można uczestniczyć, ale większość z tych umiejętności rozwija się w ramach projektów, nad którymi się pracuje. Upewnij się, że w ramach swoich planów długoterminowych masz możliwość zdobycia takich umiejętności. 

#4 #Programista15k 

#programista15k – popularny # w branży IT, czyli osoba, która zarabia w tym zawodzie 15 tysięcy złotych. Realne marzenie kandydatów stawiających pierwsze kroki w IT. Oferty na tym poziomie pojawiają się już niemal w każdej specjalizacji. Nie jest nowością, że oferowane widełki są kluczowym elementem każdego procesu rekrutacyjnego. Rotacja w firmach IT i ciągłe zapotrzebowanie na programistów, sprawia, że firmy podbijają stawki, tym samym dając sobie szansę na szybkie zatrudnienie, często przymykając oko na braki techniczne. Kandydaci widząc określone widełki, podają swoje oczekiwania na górnym poziomie i wpadają w pułapkę. Coraz częściej jedyną motywacją do zmiany pracy jest wynagrodzenie. W ten sposób kandydaci podejmują nieprzemyślane decyzje, odcinają się od stanowisk i firm, które oferują realną możliwość rozwoju, dostęp do najnowszych technologii i przede wszystkim zdobycie doświadczenia, które kiedyś na pewno doprowadzi do bycia #programista25k. 

Dowiedz się, ile zarabiają inne osoby o podobnym doświadczeniu i umiejętnościach co Ty. Można to zrobić, przeszukując strony internetowe z ofertami pracy lub pytając na forach poświęconych pracy. Przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych w innych firmach. Może to być trudne do zrobienia, gdy masz jeszcze pracę i nie zawsze się udaje, ale może to być dobry sposób, aby dowiedzieć się, ile inne firmy są skłonne Ci zapłacić. 

#5 Wypalenie zawodowe 

Pracownicy IT mogą być szczególnie narażeni na wypalenie zawodowe, ponieważ IT jest z natury branżą, w której panuje presja. Długie godziny pracy, sprinty rozwojowe, duże nadzieje związane z pozyskiwaniem funduszy, mogą przyczyniać się do stresu, który po pewnym czasie może doskwierać nawet najbardziej zapalonym pracownikom. Choć należy pamiętać, że stan silnego stresu i wypalenie zawodowe to nie to samo, to właśnie stres przyczynia się do wypalenia. Zestresowany profesjonalista może pracować ciężko, aby zdążyć ze wszystkim, wypalony profesjonalista nie jest już w stanie nic zrobić – nie ma nic do zaoferowania. Stan wypalenia jest szkodliwy nie tylko dla życia zawodowego, ale również rodzinnego oraz dla ogólnej motywacji do uczestnictwa w życiu codziennym. Żadna praca nie jest warta tego, by doprowadzić do wypalenia. Jeżeli doświadczasz tego, co uważasz za wypalenie, koniecznie poproś o pomoc specjalistę.  

Wypaleniu należy zapobiegać, zanim ono się pojawi. W szczególności musisz zadbać o równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Oznacza to, że powinieneś zwrócić uwagę na to, czy nie spędzasz w pracy za dużo czasu. W domu powinieneś uczestniczyć w innych zajęciach, niż pracy. Ważną sprawą jest też redukcja stresu. Można to zrobić za pomocą zajęć relaksacyjnych – jogi lub fitnessu. 

Martyna Grunt – Mejer, Team Leader IT Antal / IT ReX Leader 

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem:

Powiązane usługi