Tych specjalistów w transporcie i logistyce brakuje najbardziej. Dla kogo 2022 to rok podwyżek?
Po wytworzeniu jakiegoś produktu, musi on zostać przetransportowany, dostarczony i przechowywany. Logistyka zajmuje się wszystkim tym, co sprawia, że procesy te przebiegają bez zakłóceń. Którzy specjaliści z tej branży są najbardziej poszukiwani na rynku i na jakie wynagrodzenie mogą liczyć?
Specjaliści najbardziej pożądani na rynku
Logistyka to nie tylko kluczowy segment gospodarki, ale również dynamicznie rozwijający się rynek. Jego znaczenie wzrasta w miarę postępu technologicznego, który przynosi nowoczesne rozwiązania ułatwiające przepływ towarów. Ponadto, w dobie cyfryzacji, oczekiwania konsumentów są coraz większe - dążą oni do szybkich, punktualnych dostaw, co wymaga sprawnego zarządzania łańcuchem dostaw. Równie istotna jest ciągła chęć podnoszenia efektywności operacji, co sprawia, że praca w branży logistycznej jest pełna wyzwań, lecz również niesamowicie satysfakcjonująca. W kontekście globalnym, Polska staje się ważnym ogniwem w logistyce. Dzięki strategicznemu położeniu, stanowi ważny węzeł komunikacyjny, łączący Europę Zachodnią z Wschodnią, co czyni naszym krajem istotnym graczem na logistycznej mapie świata. Polska, ze swoją rozbudowaną infrastrukturą oraz efektywnym zarządzaniem, może poszczycić się mianem lidera w sektorze logistycznym w Europie Wschodniej.
W tych okolicznościach, rynek pracy dla specjalistów z tej branży jest stabilny i perspektywiczny. Firmy coraz bardziej doceniają znaczenie wykwalifikowanych pracowników, którzy są w stanie sprostać wyzwaniom nowoczesnej logistyki. W rezultacie, dla tych, którzy posiadają odpowiednie umiejętności i wiedzę, drzwi do kariery w tej dziedzinie są szeroko otwarte.
Najbardziej pożądanymi kandydatami w obszarze logistyki są dzisiaj osoby odpowiedzialne za zdefiniowanie i wdrożenie procesów optymalizacji, które obejmują poziom usług, czas realizacji transportu oraz redukcje kosztów. Firmy logistyczne bardzo mocną stawiają również za automatyzację, która na ma celu maksymalizacje wydajności, bezpieczeństwa oraz optymalizacje procesów logistycznych - mówi Agnieszka Grzegorczyk, Team Leader, Antal Engineering & Operations.
Kompetencje idealnego kandydata
Pracodawcy oczekują od potencjalnego pracownika przede wszystkim bardzo dobrej znajomości języka obcego (angielskiego i innego niż angielski), biegłej obsługi programów z pakietu MS Office, doświadczenia na tym samym lub podobnym stanowisku, wykształcenia wyższego kierunkowego, znajomości programu SAP R3 czy GBS. Kandydat powinien cechować się otwartością, komunikatywnością, chęcią ciągłego rozwoju i nauki, zaangażowaniem w powierzone zadania oraz rzetelnością. Kluczowa jest dobra organizacja pracy własnej, samodzielność, gotowość do wykonywania kilku zadań jednocześnie, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, umiejętność pracy w zespole, nastawienie na realizację celów i umiejętność analitycznego myślenia
Zapotrzebowanie na wszelkie usługi związane z transportem stale rośnie. W związku z tym logistyka jest dziedziną, która wciąż będzie się rozwijała. Odpowiednie przygotowanie do zawodu jest niezwykle ważne, dlatego każdy przyszły specjalista w opisywanej dziedzinie zamiast pytania, ile zarabia logistyk, powinien się zastanowić, jakimi cechami charakteryzuje się dobry pracownik w tej dziedzinie. Należy zaznaczyć, że brak predyspozycji nie oznacza, że droga do wykonywania zawodu jest zamknięta - dodaje Agnieszka Grzegorczyk, Team Leader, Antal Engineering & Operations.
O raporcie
„Raport płacowy” Antal 2022 został przygotowany na podstawie przeprowadzonej analizy płac 8657 specjalistów i menedżerów uczestniczących w procesach rekrutacyjnych Antal na przestrzeni drugiego półrocza 2021 i pierwszego półrocza 2022.
Dane te zostały zweryfikowane i poszerzone o informacje z procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez konsultantów Antal w 2020 r., a także wywiady telefoniczne z pracodawcami i kandydatami.
Raport do pobrania: https://antal.pl/wiedza/raport/raport-placowy-antal-2022