Facebook Pixel

Ulubione oferty

Wrocław technologicznym sercem Polski: ponad 600 firm inwestuje w badania i rozwój

Najnowszy raport Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz Antal "Potencjał badawczo-rozwojowy w Aglomeracji Wrocławskiej" ukazuje, jak ten technologiczny boom napędza lokalną gospodarkę i jakie nowe możliwości otwiera przed przedsiębiorcami.

Potencjał R&D we Wrocławiu

Liczba firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową wzrosła we Wrocławiu o 34% w latach 2019-2022, a nakłady wewnętrzne na R&D w 2022 roku wyniosły 3,9 mld zł, plasując miasto wśród czołowych ośrodków w kraju. Obecnie sektor R&D zatrudnia 15 483 osoby, w tym zarówno doświadczonych specjalistów, jak i młodych absolwentów wrocławskich uczelni, co wspiera lokalny ekosystem innowacyjny. Dominują tu sektory inżynierii i produkcji (51%), technologii informacyjnych (37%) oraz chemii i materiałów (16%), co wpływa na rozwój innowacji o zasięgu lokalnym i globalnym. 


Główne obszary działalności R&D we wrocławskich firmach

Inżynieria i produkcja

51%

Technologie informacyjne i komunikacyjne

37%

Chemia i materiały

16%

Energetyka

9%

Transport i logistyka

9%

Zrównoważony rozwój i ekologia

9%

Medycyna i farmacja

8%

Biotechnologie

7%

Inne

10%

  Źródło: Badania ARAW i Antal, 2024



Inwestycje w badania i rozwój (R&D) są kluczowym motorem napędowym dolnośląskiej gospodarki, wpływając na jej rozwój na wielu poziomach. W krótkiej perspektywie przyciągają one utalentowanych pracowników spoza regionu, jednocześnie oferując absolwentom lokalnych uczelni unikalne możliwości rozwoju zawodowego. Dzięki temu Dolny Śląsk staje się centrum innowacyjności, co podnosi jego atrakcyjność zarówno dla młodych talentów, jak i doświadczonych specjalistów. Długoterminowo, intensywne lokowanie kapitału w R&D może wytworzyć na Dolnym Śląsku swojego rodzaju innowacyjny ekosystem. Będzie on wspierał nie tylko największe lokalne inwestycje, ale także podniesie innowacyjność i konkurencyjność firm oraz start-up’ów w całym regionie - mówi Grzegorz Wołodko, Vice President, Head of GDC Application Business Line, Capgemini Polska.


42 tysiące studentów na kierunkach kluczowych dla R&D  

Wrocław wyróżnia się na tle innych polskich miast nie tylko pod względem liczby firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową, ale także dzięki bliskiej współpracy z uczelniami wyższymi. W mieście funkcjonuje 30 uczelni wyższych, które kształcą ponad 105 tysięcy studentów. Co więcej, aż 42 tysiące z nich specjalizuje się w kierunkach kluczowych dla sektora R&D, co zapewnia firmom dostęp do wysoko wykwalifikowanych kadr.


Silne strony kadr we Wrocławiu w aspekcie rozwoju R&D

Wysoki poziom wykształcenia

71%

Kreatywność i innowacyjność

60%

Znajomość nowoczesnych technologii

52%

Bogate doświadczenie zawodowe

40%

Elastyczność i adaptacyjność

40%

Silne powiązania z uczelniami wyższymi i instytutami badawczymi

28%

Duża dostępność specjalistów IT

27%

Dobre umiejętności zarządzania projektami

25%

Nie ma silnych stron

4%

Inne

4%

Źródło: Badania ARAW i Antal, 2024



Współpraca między firmami a uczelniami w sektorze R&D dynamicznie rośnie. Ponad 58% firm oferuje staże studentom, a 37% realizuje wspólne projekty badawcze, co pokazuje ogromny potencjał tego partnerstwa w rozwijaniu nowych technologii. Prym na rynku wrocławskim, jeżeli chodzi o możliwości zatrudnienia i rozwoju zawodowego, wiodą szeroko pojęte technologie informatyczne (IT). Absolwenci znajdują pracę na stanowiskach: programiści i inżynierowie oprogramowania z doświadczeniem w językach programowania takich jak Python, Java, C++, oraz w technologiach AI, big data, machine learning, specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa, administratorzy systemów i siecidodaje Artur Skiba, prezes Antal.


Wrocław jako HUB funkcji R&D

Firmy działające w sektorze badawczo-rozwojowym (R&D) dostrzegają wiele szans rozwojowych. Największą stanowi rozwój technologii cyfrowych, co wskazało 56% respondentów. Cyfryzacja umożliwia wprowadzenie nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań, które usprawniają procesy, zwiększają efektywność i pozwalają na tworzenie przełomowych produktów. Kolejną istotną szansą jest wzrost zapotrzebowania na produkty i usługi R&D, który wskazało 50% firm. Rosnący popyt na innowacje stwarza nowe możliwości biznesowe, co umożliwia firmom odpowiadanie na potrzeby rynku i dostarczanie nowatorskich rozwiązań.

Szanse rozwojowe dla działalności R&D w najbliższych latach 

Rozwój technologii cyfrowych

56%

Wzrost zapotrzebowania na produkty i usługi R&D

50%

Rozwój współpracy międzynarodowej

42%

Inwestycje zagraniczne

39%

Nowe programy wspierające innowacje

30%

Reorganizacja w firmie

29%

Rozwój start-upów

22%

Koncentracja usług

14%

                                                               Źródło: Badania ARAW i Antal, 2024



Dynamicznie zmieniające się otoczenie gospodarcze stwarza nowe możliwości dla firm, zwłaszcza w sektorze R&D, co znajduje odzwierciedlenie w rosnącej aktywności biznesu. Naszym zadaniem jako miasta jest wspieranie tego procesu poprzez rozwój infrastruktury oraz systemu instytucji,  który ułatwia przedsiębiorcom dostęp do zasobów Wrocławia. Dzięki pionierskim inicjatywom, takim jak Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW) i Wrocławskie Centrum Akademickie, miasto stało się wiodącym ośrodkiem R&D i innowacyjnych projektów. Dziś Wrocław to przestrzeń, gdzie specjaliści znajdują nie tylko pracę, ale także komfortowe warunki do życia i rozwoju. Staramy się dalej umacniać te przewagi, m.in. poprzez współpracę z sektorem nauki i wsparcie dla start-upów – komentuje dr Magdalena Okulowska, prezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW).
Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: