Facebook Pixel

Ulubione oferty

47% polskich pracodawców planuje w najbliższym kwartale zatrudnienie specjalistów i menedżerów, a jedynie 13% planuje zwolnienia

Blisko połowa pracodawców (47%) planuje zatrudnienie specjalistów i menedżerów w nadchodzącym kwartale, a jedynie 13% zwolnienia, wynika z międzynarodowego badania „Global Snapshot” przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Antal International. Najłatwiej o pracę będzie w sektorze telekomunikacji (71%) i Bankowości (66%) oraz IT (68%) W dniu 14 czerwca 2010 Antal International publikuje już po raz szósty ,międzynarodowy raport „The Global Snapshot”, przygotowany na podstawie anonimowych ankiet i wywiadów przeprowadzonych z ponad 9672 przedsiębiorstwami w ponad 55 krajach na całym świecie. Ankietowani zostali zapytani o tendencje zatrudnienia (rekrutacji i zwolnień) na chwilę obecną oraz prognozy na następne trzy miesiące. ”Od początku 2010 roku obserwujemy stabilizującą się sytuacje na rynku pracy w Polsce i w Europie” wyjaśnia Artur Skiba, Dyrektor Zarządzający Antal International. „Firmy systematycznie wychodzą ze spowolnienia gospodarczego oraz z optymizmem spoglądają na kolejne miesiące.” W Polsce wskaźnik aktywnego zatrudniania specjalistów i menedżerów spadł z 53% jesienią zeszłego roku do 48% w lutym bieżącego roku oraz kolejny 1% do chwili obecnej, jednak odsetek firm deklarujących zwolnienia również spadł dynamicznie z 28% do jednego z najniższych na świecie 13% „Przypuszczam , że przez kolejne miesiące będziemy obserwować i uczestniczyć w systematycznym stabilizowaniu się rynku pracy w Polsce i na całym świecie ”.
 
Jak rynek pracy wygląda na świecie i jak może się zmienić w nadchodzącym kwartale?
 
Europa Zachodnia Wśród większych gospodarek Europy Zachodniej najwyższe wskaźniki aktywnej rekrutacji deklarowali pracodawcy z Wielkiej Brytanii (60%), Francji (53%) i Niemiec (41%) chociaż w porównaniu z lutym w dla Niemiec to aż 10% spadek. Jednak wiele mniejszych krajów aktywniej poszukuje nowych pracowników: w Belgii (66%), w Szwajcarii (60%). Najbardziej pesymistyczne prognozy pochodzą z Luksemburga (29%) oraz Malty (6%).
 
Europa Wschodnia i Eurazja Najwyższe poziomy rekrutacji w tym regionie zanotowała Ukraina (68%), Rosja, (66%), Czechy (61%), Rumunia (50%), Polska (47%) i Bułgaria (47%). Problemy gospodarcze Węgier wpłynęły zapewne na najniższy wskaźnik rekrutacji w tym regionie – zaledwie 19% przedsiębiorstw aktywnie poszukuje nowych menedżerów lub specjalistów i jest to znaczny spadek z 28% w lutym bieżącego roku
 
Afryka i Bliski Wschód Według raportu najwyższe wskaźniki aktywnego zatrudnienia zanotowano w Arabii Saudyjskiej (74%) Również Zjednoczone Emiraty Arabskie poprawiają kondycję rynku pracy profesjonalistów, zanotowano tam wzrost deklaracji zatrudnienia z 51% na początku roku do 62% w chwili obecnej. W Nigerii natomiast zanotowany w lutym wskaźnik deklaracji zatrudniane na poziomie 79% spadł do 52%. Tendencje spadkową zaobserwowano także w Republice Południowej Afryki z 49% do 39%.
 
Azja Sytuacja w Azji wyraźnie się stabilizuje. Od lutego nie zanotowano znaczących zmian w planach pracodawców  związanych z zatrudnieniem w tamtym regionie.
 
Ameryka Północna i Południowa Rynek pracy specjalistów i menedżerów w USA nie zmienił się znacząco od początku roku. Pozytywnym pozostaje fakt, iż procent firm deklarujących zatrudnianie wzrósł z 56% w lutym do 63% w chwili obecnej i prawdopodobnie utrzyma tendencje wzrostową przez następne miesiące. Jednak wzrósł tez, odsetek firm planujących zwolnienia z 29% w lutym, do 37% w maju. W Brazylii wskaźnik aktywnego zatrudniania wzrósł z 50% na początku roku, do 65% w chwili obecnej i w kolejnym kwartale zanotuje kolejny wzrost.
 
Zwycięzcy i przegrani Na światowych rynkach pracy, najwyższym wskaźnikiem planowanego zatrudnienia mogą pochwalić się następujące sektory:
  1. Bankowość
  2. Inżynieria
  3. FMCG
  4. IT – Oprogramowanie
  5. Produkacja
Najniższe wskaźniki planowanego zatrudnienia zanotowały sektory : Muzyka I rozrywka oraz Linie Lotnicze
 
O Antal International  w Polsce Polski oddział rozpoczął działalność w 1996 roku. Obecnie biuro w Warszawie liczy kilkudziesięciu konsultantów, co czyni spółkę zdecydowanym leaderem na polskim rynku rekrutacyjnym. Antal International jako jeden z pierwszych wśród firm rekrutacyjnych, wprowadził podział zespołów  według matrycy macierzowej tzw Matrix Portfolio. Dzięki niej konsultanci specjalizują się w wąskich branżach  i sektorach, przez co są ekspertami w swoich dziedzinach. To pozwala na lepsze zrozumienie branży i co za tym idzie wymagań kandydatów i potrzeb klientów. Więcej informacji na www.antal.pl
 
O Antal International Antal International jest międzynarodową firmą executive recruitment posiadającą 49 oddziałów w 28 państwach. Powstała na początku lat 90. Wówczas usługi takie były produktem niszowym, natomiast nasilająca się globalizacja pozwoliła no pozyskanie klientów z ponad 75 państw. W nowym milenium zapotrzebowanie na usługi Antal zgłaszały zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa jak również firmy znajdujące się na liście Fortune 500 corporations. Międzynarodowe kontakty, dostęp do rekrutacyjnego know-how oraz nowoczesnych narzędzi przy dostosowaniu ich do rynku lokalnego jest specyfiką firmy Antal International. Specjalizacja konsultantów w wąskich obszarach pozwala im lepiej zrozumieć dyscypliny i poszczególne branże. Dzięki temu jakość świadczonych usług oraz wiedza konsultantów na temat rynku pracy są na najwyższym poziomie i wyróżniają Antal International na rynku rekrutacyjnym. Więcej informacji na www.antal.com
 
Metodologia badania
Badanie przeprowadzono na próbie 9600 przedsiębiorstw w 55 krajach w Europie, Azji, Afryce i Amerykach. Badania przeprowadzono rozsyłając ankietę elektroniczną i przeprowadzając wywiad telefoniczny. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie jak i pracownicy  działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych.
 
Kontakt dla mediów:
Dominika Dmochowska PR Manager Antal International
Tel. 022 483 5000
Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: