Facebook Pixel

Ulubione oferty

AI napędza wzrost płac ekspertów, podczas gdy pensje juniorów stoją w miejscu

Jednym z czynników zmian w obszarze finansów i księgowości jest sztuczna inteligencja, która przyczyniła się do spadku wynagrodzeń na stanowisku entry-level. W przeciwieństwie do stanowisk specjalistycznych i eksperckich, gdzie wzrost zarobków jest wyraźnie zauważalny. 

Doceniane kompetencje analityczne oraz zdolność do strategicznego myślenia 

Wynagrodzenia w branży finansów i rachunkowości wciąż rosną, choć wystąpiło załamanie w roku 2021. Największe podwyżki dotyczą stanowisk wyższego szczebla. Wynikają one z dynamicznego rozwoju rynku i decentralizacji wielu procesów, co prowadzi do zwiększenia odpowiedzialności i decyzyjności menedżerów. Pracodawcy coraz bardziej doceniają kompetencje analityczne oraz strategiczne myślenie w kontekście biznesowym, co skutkuje wyższymi zarobkami. 

Wzrost wynagrodzeń dotyczy przede wszystkim specjalistów i ekspertów mających wpływ na procesy decyzyjne. Podobny trend obserwuje się na wyższych stanowiskach menedżerskich, takich jak dyrektor finansowy czy główny księgowy. Na tym poziomie zmienia się nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale także podejście do premii – wynagrodzenie zmienne stanowi coraz większą część całkowitego wynagrodzenia, zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch latkomentuje Michał Borkowski, Sector Manager, Antal Finance & HR.   

Najlepiej opłacani specjaliści w finansach i księgowości 

Najwyższe wynagrodzenia w branży finansów i księgowości osiągają specjaliści na stanowiskach takich jak dyrektor finansowy (30 000 – 40 000 zł brutto miesięcznie) oraz główny księgowy (16 000 – 25 000 zł brutto miesięcznie). Wzrost popytu na specjalistów z obszaru ryzyka i audytu wewnętrznego, a  także controllingu również wpływa na rosnące wynagrodzenia w tych obszarach. Istotne podwyżki występują także w księgowości na stanowiskach merytorycznych – tam, gdzie jest kontakt z podatkami i sprawozdawczością, szczególnie skonsolidowaną. Ceniona jest też praktyczna wiedza związana z wdrożeniami systemów klasy ERP.  


Zupełnie odwrotną tendencję zmiany wynagrodzeń zauważymy na stanowiskach juniorskich. Czynnikiem hamującym wzrost płac na tym poziomie doświadczeń zawodowych jest sztuczna inteligencja, która coraz częściej przejmuje proste analizy i zadania. W rezultacie, zapotrzebowanie na pracowników wykonujących rutynowe czynności maleje, co ogranicza możliwości wzrostu wynagrodzeń. Pracodawcy inwestują w technologie, które automatyzują podstawowe procesy, redukując koszty operacyjne. Tym samym, juniorzy muszą rozwijać bardziej zaawansowane umiejętności, aby pozostać konkurencyjni na rynku pracy wyjaśnia Michał Borkowski, Sector Manager, Antal Finance & HR.   

Rosnące znaczenie roli kontrolingu, ryzyka i audytu wewnętrznego  

Branża finansów i księgowości doświadcza dynamicznych zmian, które kształtują wynagrodzenia oraz zapotrzebowanie na specjalistów. Zwiększona rola kontrolingu w organizacjach jest odpowiedzią na potrzebę efektywnego zarządzania kosztami przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości i zwiększenia rentowności przedsiębiorstwa.  

Na Dolnym Śląsku, głównie w firmach produkcyjnych oraz logistyce, wzrost oczekiwań kandydatów z obszaru kontrolingu, to o 10-15% w stosunku do poprzednich dwóch lat. Dla firm które w tym czasie nie prowadziły procesów, to spory wydatek nie tylko z uwagi na dopasowanie budżetów do oczekiwań nowych pracowników, ale także wyrównanie poziomów wynagrodzeń dla pozostałych członków zespołu z niewielkimi podwyżkami inflacyjnymi dotychczas komentuje Agnieszka Winiarz, Consultant Antal, Finance & Accountancy.  

Zauważalny jest także wzrost rekrutacji w obszarze ryzyka i audytu wewnętrznego. Globalna niepewność polityczna, konflikty zbrojne, napięcia handlowe oraz niestabilność ekonomiczna przyczyniają się do wzrostu znaczenia tych funkcji w organizacjach, które intensyfikują swoje działania w zakresie identyfikacji, oceny i zarządzania ryzykami. W rezultacie poszukiwane są osoby z doświadczeniem w analizie ryzyka finansowego, strategicznego oraz rynkowego. Równolegle rośnie rola audytu wewnętrznego, który staje się kluczowym narzędziem w procesie zapewnienia zgodności z regulacjami oraz weryfikacji efektywności systemów zarządzania ryzykiem.   

Szczególny nacisk kładzie się na umiejętność szybkiego reagowania na zmieniające się warunki i przewidywania potencjalnych zagrożeń. Organizacje dążą do zwiększenia transparentności i wiarygodności swoich operacji, co wymaga wzmocnienia funkcji audytu - komentuje Agnieszka Winiarz, Consultant Antal, Finance & Accountancy. 

_________________ 

O Raporcie Płacowym Antal 

„Raport płacowy” Antal 2024 został przygotowany na podstawie przeprowadzonej analizy płac 4 952 specjalistów i menedżerów uczestniczących w procesach rekrutacyjnych Antal na przestrzeni drugiego półrocza 2023 i pierwszego półrocza 2024 roku. Dane te zostały zweryfikowane i poszerzone o informacje z procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez konsultantów Antal w 2023 r., a także wywiady telefoniczne z pracodawcami i kandydatami. 

O Antal 

Antal jest wiodącą firmą w regionie CEE, zajmująca się dostarczaniem rozwiązań w zakresie rekrutacji stałych, consultingu HR oraz outsourcingu. U podstaw naszego sukcesu leży wysoka jakość oferowanych usług oraz ludzie, których kapitałem jest wiedza zgromadzona przez 26 lat działalności firmy. Tworzymy metody i narzędzia, które przewyższają oczekiwania klientów i standardy rynkowe, będąc jednocześnie liderem zrównoważonej transformacji (ESG) w branży. Zakres wsparcia Antal jest bardzo szeroki – od realizacji kompleksowych procesów rekrutacji stałej, poprzez outsourcing usług, w tym RPO i contracting, aż po działania Employer Branding, HR Consulting, a także świadczenie kompleksowej usługi badań i analizy rynku.  

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: