Facebook Pixel

Ulubione oferty

Aplikuj mądrze - jak w 7 krokach zmienić pracę?

Studenci bardzo często podejmują się prac dorywczych lub tych niezwiązanych z ich profilem kształcenia. Warto jednak już na studiach zadbać o doświadczenie w branży, która rzeczywiście nas interesuje. Ponadto, decyzja o zmianie pracy nie jest łatwa, w szczególności gdy wizja rozmowy rekrutacyjnej zdziera sen z powiek, a sama myśl o całym procesie wywołuje dreszcze. Jak się okazuje proces rekrutacyjny nie jest taki straszny. Dzięki dobremu przygotowaniu zwiększasz swoje szanse nawet o kilkadziesiąt procent. Jak to zrobić? Inspiracją powinien stać się poniższy poradnik.

KROK PIERWSZY

Zdobądź informacje o firmie do której aplikujesz. Skorzystaj z mocy Internetu i dostępnych tam źródeł. Linkedin, fora internetowe i strona firmy są skarbnicą wiedzy. Warto poznać kulturę organizacyjną, wartości i specjalizację organizacji. Osoba rekrutująca na pewno będzie pozytywnie zaskoczona, jeśli zabłyśniesz wiedzą na temat potencjalnego pracodawcy, obowiązków na wybranym stanowisku i będziesz wiedzieć dlaczego chcesz pracować właśnie dla nich.

KROK DRUGI

Przeanalizuj odpowiedzi na najbardziej popularne pytania. Podczas rozmowy rekrutacyjnej na pewno zostanie poruszona kwestia dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Szczególna uwagę zwróć na obowiązki i zadania mające związek ze stanowiskiem o które się ubiegasz. Dodatkowo zastanów się, co jest powodem zmiany pracy. Najczęściej pojawiającą się odpowiedzią jest brak możliwości rozwoju, dlatego przygotuj dodatkową argumentację, by wyróżnić się z tłumu. Ponadto, pamiętaj że jesteś wizytówką firmy, w której pracujesz, dlatego nigdy nie mów źle o aktualnym lub poprzednim pracodawcy.

Najczęstsze tematy i pytania na rozmowie rekrutacyjnej:

• Plany zawodowe na przyszłość i kierunek rozwoju.
• Rozwiązywanie trudnych, niestandardowych sytuacji lub konfliktów w pracy.
• Przykłady sukcesów zawodowych.
• Jak radzisz sobie z presją czasu?
• Co motywuje Cię w codziennej pracy?
• Co zyskałaby organizacja mając właśnie Ciebie na pokładzie?

KROK TRZECI

Bądź gotowy na weryfikację języka obcego. Sama deklaracja znajomości języków obcych w CV nie wystarczy, a Twoje umiejętności językowe zostaną zweryfikowane przy najbliższej okazji. Warto przygotować odpowiedzi na pytania zawarte w kroku drugim, również w języku obcym.

KROK CZWARTY

Dobrze przemyśl kwestię zarobków. Osoba rekrutująca na pewno będzie chciała poznać Twoje oczekiwania finansowe i sprawdzić, czy jesteś skłonny negocjować. W związku z tym warto zorientować się na rynku jak wyglądają zarobki na stanowisku o które się ubiegasz. Pamiętaj że stawki podane w raportach dotyczą osób z doświadczeniem, więc aplikując na stanowisko juniorskie nie możesz oczekiwać takiego samego wynagrodzenia jak specjalista.

KROK PIĄTY

Pytania do rekrutera. Jest to idealny moment, by poszerzyć swoją wiedzę, rozwinąć wątpliwości oraz podkreślić swoje zaangażowanie. Po serii pytań skierowanych do Ciebie, warto zapytać się o typowy dzień pracy, możliwości rozwoju, jakie oferuje firma oraz dodatkowe benefity. Jeśli kolejne etapy rekrutacji nie są jasne, powinniśmy zapytać również o harmonogram procesu.

KROK SZÓSTY

Zadbaj o schludny i profesjonalny wygląd. Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Aby było ono dobre, powinieneś zadbać o swój wygląd. Odpowiednia fryzura, schludne i czyste ubranie będą kluczem do sukcesu.

KROK SIÓDMY

Unikaj podstawowych błędów. Najczęstszym błędem podczas rozmowy o pracę jest brak przygotowania, dlatego odrób pracę domową i przemyśl wyżej wspomniane kroki. Pamiętaj, by opanować stres i być sobą. Szczere i rzeczowe odpowiedzi będą najbardziej poprawne. Zadbaj o dobry dojazd i nie pozwól sobie na spóźnienie.

Trzymam za Ciebie kciuki na najbliższej rozmowie kwalifikacyjnej.

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: