Facebook Pixel

Ulubione oferty

Rozwój ma wiele twarzy

Rozwój ma wiele twarzy

Dziś prawie każda firma wymaga rozumienia coraz szerszego obszaru funkcjonowania. Wakacje to dobry moment na przegląd możliwości rozwoju oferowanych w firmie. Według raportu Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów w dobie zmiany” wynika, że 41% pracowników odchodzi z organizacji bo otrzymało bardziej atrakcyjne możliwości rozwoju, a 23% bo chce zmienić ścieżkę kariery - jak zapewnić je tu i teraz?

Inspiracje warto czerpać nie tylko z zewnątrz, ale przede wszystkim z wewnątrz. W dużej mierze chodzi o projekty rozwojowe. Ludzie szukają nie tylko awansów pionowych, ale i możliwości rozwoju w innych obszarach niż ich codzienna praca. Tworzenie zespołów oraz praca oparta na współpracy w ramach projektów spowodowane są głównie chęcią uzyskania efektu synergii. Osoby współpracujące w zespole mogą wypracować wspólnie więcej rozwiązań problemu, aniżeli zatrudniony w pojedynkę fachowiec. Właśnie przez to role leaderów stają się coraz bardziej kompleksowe, wymagają różnorodnych doświadczeń. Ważną rolę zaczynają odgrywać mentorzy i firmowe projekty rozwojowe.

Ścieżka dobrego mentora

Współczesny pracownik powinien posiadać umiejętność obracania się w burzliwej rzeczywistości biznesowej. Co więcej, trwająca pandemia wymusiła umiejętne zarządzanie zmianą i podejmowanie trudnych decyzji. I właśnie w tej ewolucji pojawia się rola mentora. Rolą mentora jest przede wszystkim towarzyszyć kandydatowi w odkrywaniu niewykorzystanego do tej pory potencjału. Albo wspólnie z nim zrozumieć, co przeszkadza w jego wykorzystaniu. Mentor oferuje wsparcie, które przełoży się w przyszłości na biznes, nie dając przy tym prostych rozwiązań czy odpowiedzi. Wręcz odwrotnie - rolą mentora jest zadawać dobrze sprecyzowane pytania, aby jak najlepiej określić potrzeby drugiej strony.

Jako mentor pełnimy rolę doradcy, trenera, nauczyciela i terapeuty w jednym. Nasza rola ewoluuje w zależności od aktualnych potrzeb podopiecznych. Wszystko jednak sprowadza się do tego by być dostępnym, by dostarczać wsparcie w sposób, który ma na uwadze dobro drugiej osoby. Ta funkcja może przynieść korzyści zarówno mentorom jak i podopiecznym – komentuje Martyna Grunt-Mejer, Senior IT Consultant, ReX Leader Antal i Mentor w Programie Antal-Rex.

Ostatecznie bycie mentorem wymaga praktyki i cierpliwości. Im dłużej pracujemy z danym podopiecznym, tym więcej dowiadujemy się o nim samym: o jego stylu komunikacji, o tym jak realizuje swoje cele. Jednocześnie lepiej poznajemy też samych siebie: czy w jasny sposób dzielimy się doświadczeniem, czy potrafimy kontrolować swoje emocje, czy w odpowiedni sposób motywujemy mentee do działania. W końcu bycie mentorem może przynieść korzyści zarówno mentorom jak i podopiecznym. To o czym warto pamiętać to, aby podejść do każdego procesu indywidualnie. Wspólnie z mentee należy ustawić oczekiwania, cele, potrzeby i zasady współpracy. Słuchać uważnie drugiej strony, pytać i doradzać. To co ważne to również ustalenie cyklicznych spotkań oraz świętowanie wspólnych sukcesów, małych i dużych - dodaje Martyna Grunt-Mejer.

Projekty rozwojowe 

Coraz ważniejsze na rynku rekrutacji staje się wychodzenie poza szablon. Każda licząca się firma dużo czerpie z wartości takich jak: jakość, zaufanie, ewolucja i dbanie o przyszły rozwój. To, co wyróżnia daną organizację na tle innych to różnorodność i szukanie własnej ścieżki, współpraca z innymi, ciekawymi podmiotami i tworzenie inicjatyw korzystnych dla wielu interesariuszy. 

Dzięki Programowi Mentoringowemu w Antal dbamy nie tylko o rozwój naszych Konsultantów, ale również przygotowujemy ich do pełnienia w przyszłości roli liderów zespołów. Członkowie zespołu, którym jest Antal mają możliwość poszerzania swoich kompetencji odnośnie nauczania innych osób, w ramach wewnętrznego Programu Trenerskiego. Inną ciekawą ścieżką rozwojową może być udział rekruterów w dużych projektach badawczych prowadzonych przez dział Market Research czy employer brandingowych. Istotnym jest, aby umiejętności Konsultantów były możliwe do rozwoju w ramach wewnętrznych programów rozwojowych. Jest to jeden z elementów zmniejszających retencję pracowniczą i pozwalający na uniknięcie wypalenia zawodowego - mówi Marta Kozieł, Twórczyni Programu Mentoringowego Antal ReX


  
Martyna Grunt-Mejer - Senior IT Consultant, ReX Leader Antal i Mentor w Programie Antal-Rex.