Ulubione oferty

Rozwój ma wiele twarzy

Rozwój ma wiele twarzy

Dziś prawie każda firma wymaga rozumienia coraz szerszego obszaru funkcjonowania. Wakacje to dobry moment na przegląd możliwości rozwoju oferowanych w firmie. Według raportu Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów w dobie zmiany” wynika, że 41% pracowników odchodzi z organizacji bo otrzymało bardziej atrakcyjne możliwości rozwoju, a 23% bo chce zmienić ścieżkę kariery - jak zapewnić je tu i teraz?

Inspiracje warto czerpać nie tylko z zewnątrz, ale przede wszystkim z wewnątrz. W dużej mierze chodzi o projekty rozwojowe. Ludzie szukają nie tylko awansów pionowych, ale i możliwości rozwoju w innych obszarach niż ich codzienna praca. Tworzenie zespołów oraz praca oparta na współpracy w ramach projektów spowodowane są głównie chęcią uzyskania efektu synergii. Osoby współpracujące w zespole mogą wypracować wspólnie więcej rozwiązań problemu, aniżeli zatrudniony w pojedynkę fachowiec. Właśnie przez to role leaderów stają się coraz bardziej kompleksowe, wymagają różnorodnych doświadczeń. Ważną rolę zaczynają odgrywać mentorzy i firmowe projekty rozwojowe.

Ścieżka dobrego mentora

Współczesny pracownik powinien posiadać umiejętność obracania się w burzliwej rzeczywistości biznesowej. Co więcej, trwająca pandemia wymusiła umiejętne zarządzanie zmianą i podejmowanie trudnych decyzji. I właśnie w tej ewolucji pojawia się rola mentora. Rolą mentora jest przede wszystkim towarzyszyć kandydatowi w odkrywaniu niewykorzystanego do tej pory potencjału. Albo wspólnie z nim zrozumieć, co przeszkadza w jego wykorzystaniu. Mentor oferuje wsparcie, które przełoży się w przyszłości na biznes, nie dając przy tym prostych rozwiązań czy odpowiedzi. Wręcz odwrotnie - rolą mentora jest zadawać dobrze sprecyzowane pytania, aby jak najlepiej określić potrzeby drugiej strony.

Jako mentor pełnimy rolę doradcy, trenera, nauczyciela i terapeuty w jednym. Nasza rola ewoluuje w zależności od aktualnych potrzeb podopiecznych. Wszystko jednak sprowadza się do tego by być dostępnym, by dostarczać wsparcie w sposób, który ma na uwadze dobro drugiej osoby. Ta funkcja może przynieść korzyści zarówno mentorom jak i podopiecznym – komentuje Martyna Grunt-Mejer, Senior IT Consultant, ReX Leader Antal i Mentor w Programie Antal-Rex.

Ostatecznie bycie mentorem wymaga praktyki i cierpliwości. Im dłużej pracujemy z danym podopiecznym, tym więcej dowiadujemy się o nim samym: o jego stylu komunikacji, o tym jak realizuje swoje cele. Jednocześnie lepiej poznajemy też samych siebie: czy w jasny sposób dzielimy się doświadczeniem, czy potrafimy kontrolować swoje emocje, czy w odpowiedni sposób motywujemy mentee do działania. W końcu bycie mentorem może przynieść korzyści zarówno mentorom jak i podopiecznym. To o czym warto pamiętać to, aby podejść do każdego procesu indywidualnie. Wspólnie z mentee należy ustawić oczekiwania, cele, potrzeby i zasady współpracy. Słuchać uważnie drugiej strony, pytać i doradzać. To co ważne to również ustalenie cyklicznych spotkań oraz świętowanie wspólnych sukcesów, małych i dużych - dodaje Martyna Grunt-Mejer.

Projekty rozwojowe 

Coraz ważniejsze na rynku rekrutacji staje się wychodzenie poza szablon. Każda licząca się firma dużo czerpie z wartości takich jak: jakość, zaufanie, ewolucja i dbanie o przyszły rozwój. To, co wyróżnia daną organizację na tle innych to różnorodność i szukanie własnej ścieżki, współpraca z innymi, ciekawymi podmiotami i tworzenie inicjatyw korzystnych dla wielu interesariuszy. 

Dzięki Programowi Mentoringowemu w Antal dbamy nie tylko o rozwój naszych Konsultantów, ale również przygotowujemy ich do pełnienia w przyszłości roli liderów zespołów. Członkowie zespołu, którym jest Antal mają możliwość poszerzania swoich kompetencji odnośnie nauczania innych osób, w ramach wewnętrznego Programu Trenerskiego. Inną ciekawą ścieżką rozwojową może być udział rekruterów w dużych projektach badawczych prowadzonych przez dział Market Research czy employer brandingowych. Istotnym jest, aby umiejętności Konsultantów były możliwe do rozwoju w ramach wewnętrznych programów rozwojowych. Jest to jeden z elementów zmniejszających retencję pracowniczą i pozwalający na uniknięcie wypalenia zawodowego - mówi Marta Kozieł, Twórczyni Programu Mentoringowego Antal ReX


  
Martyna Grunt-Mejer - Senior IT Consultant, ReX Leader Antal i Mentor w Programie Antal-Rex.