Facebook Pixel

Ulubione oferty

Dobre prognozy dla pracowników - Trójmiasto na pierwszym miejscu kluczowych ośrodków inwestycyjnych w Polsce

Przedstawiciele IT, sprzedaży i obsługi klienta – to na nich czekają w 2024 roku trójmiejscy pracodawcy. Specjalistów ciągnie do Trójmiasta. Z oceną 8,0/10 oraz z rekordową liczbą 91 445 podmiotów gospodarczych na koniec 2022 roku aglomeracja wyraźnie zaznacza swoją obecność na mapie najbardziej atrakcyjnych obszarów inwestycyjnych w Polsce. Znajdując się na przecięciu dwóch transeuropejskich korytarzy transportowych, region ten kusi inwestorów nie tylko strategicznym nadmorskim położeniem, ale i dostępem do szerokiej puli talentów. 


Kolejna, czwarta już edycja raportu Business Environment Assessment Study (BEAS), którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint odsłania plany inwestycyjne szefów firm działających w polskich miastach na lata 2023-2025. Polska już od dłuższego czasu utrzymuje i umacnia pozycję lidera w przyciąganiu inwestycji, także tych zagranicznych. Trójmiasto jest zaliczane do pierwszej piątki obszarów najbardziej atrakcyjnych dla zagranicznych inwestorów w Polsce.

Poziom planowanych inwestycji idzie w górę

Wysoko wykwalifikowana kadra, wiodący ośrodek akademicki, szeroka oferta nieruchomości biurowych to czynniki, które wpływają na to, że Trójmiasto jest prężnie rozwijającym się regionem oraz liderem inwestycji w Polsce. Trójmiasto zostało wskazane jako miejsce rozważane pod kątem inwestycji na lata 2023-2025 przez 18% respondentów badania.


Przez prawie cały 2022 rok lwią część inwestorów BSS pojawiających się lub reinwestujących w Trójmieście stanowiły firmy z branży IT, natomiast od jesieni zrównały się one z zaawansowanymi centrami usług wspólnych i usługodawcami z zakresu finansowego oraz customer experience. Największą zmianą w dotychczasowym spektrum projektów inwestycyjnych jest pojawienie się dużej grupy projektów inżynieryjnych z pogranicza wysokich technologii produkcyjnych i IT, takich jak np. Siemiens Gamesa, thyssenkrupp lub Archer, których większość zdecydowała się na stworzenie, zespołów w Trójmieście, by zwiększyć swój potencjał twórczy i innowacyjny – komentuje Marcin Grzegory, Deputy Director, Invest in Pomerania.

Kto będzie miał największą szansę na pracę w Trójmieście w 2024 roku?

Trójmiasto jako kluczowe centrum biznesowe w Polsce cieszy się uznaniem przedstawicieli biznesu, co potwierdza ocena 7,4/10 dla potencjału zatrudniania specjalistów i menedżerów w regionie. Aż 75% szefów trójmiejskich firm uważa, że poziom zatrudnienia w ich firmie zwiększy się. Najczęściej wzrost ten będzie miał miejsce od 6% do 15% - twierdzi tak 36% respondentów. O tym, że procent całkowitego poziomu zatrudnienia zmniejszy się przekonanych jest tylko 9% badanych.


Z kolei inwestorzy mogą się skusić najwyższymi wskaźnikami dostępności kadr, które zostały odnotowane wśród specjalistów zatrudnionych w sektorze przemysłowym, a także w handlu, transporcie i gospodarce magazynowej oraz budownictwie. Potwierdzają to inwestycje, które powstają na Pomorzu – parki logistyczno-magazynowe czy zakłady produkcyjne – inwestorzy, bazując na dostępności talentów, chętnie lokują nowe oddziały właśnie w Trójmieście i okolicach. Pracodawcom i inwestorom region ten ma do zaoferowania także dostęp do kandydatów, którzy posługują się językami obcymi, co również ma odzwierciedlenie w rozwijającym się sektorze SSC/BPO – mówi Aleksandra Jędrzejczyk, Team Leader Antal, SSC/BPO.

Aktywność deweloperów na trójmiejskim rynku biurowym

Trójmiasto niezmiennie pozostaje 3. największym rynkiem regionalnym pod względem zasobów powierzchni biurowej, które na koniec czerwca 2023 roku przekroczyły 1,02 mln mkw. Mimo wysokiej atrakcyjności inwestycyjnej aktywność deweloperska w Gdańsku, Sopocie i Gdyni, podobnie jak w innych polskich aglomeracjach, spowalnia. W 2023 roku skala oddanych projektów była stosunkowo niewielka i wyniosła zaledwie 33,1 tys. mkw. Na relatywnie niskim poziomie kształtuje się także wolumen powierzchni biurowej w budowie, który na koniec ubiegłego roku wyniósł około 41,6 tys. mkw. w porównaniu z 150-200 tys. mkw. sprzed pandemii. 


Według danych Cushman & Wakefield wolumen sfinalizowanych w ubiegłym roku umów najmu wyniósł blisko 144 tys. mkw., co stanowi ponad 42% wzrost r/r. Taka dynamika po stronie transakcji najmu jest jednak mocno oparta na renegocjacjach już zajmowanej powierzchni, stąd ostrożne plany deweloperów odnośnie nowych projektów biurowych - komentuje Adam Schroeder, Associate, Regional Head – North Region Poland Cushman & Wakefield, Office Department.

Dane z rynku nieruchomości jednoznacznie dowodzą, że Trójmiasto utrzymuje niezagrożoną pozycję na podium pod względem potencjału inwestycyjnego, skutecznie rywalizując z pozostałymi miastami objętymi badaniem. Analiza nie tylko rzuca światło na obecną kondycję rynku nieruchomości w aglomeracji, ale również wskazuje podstawy do optymizmu w perspektywie długoterminowej – komentuje Radosław Kostka, Acquisition Manager, Vastint Poland.


_________________________ 

O BEAS
Badanie „Business Environment Assessment Study” zostało zrealizowane metodą CAWI wśród 1 290 decydentów firm w Polsce w dniach 31.07-25.08.2023 r. Raporty opracowane w ramach tej i poprzedniej edycji projektu są dostępne na nowym, interaktywnym portalu umożliwiającym porównanie kluczowych wskaźników dla miast oraz pobranie wybranych zestawień www.investmentpotential.pl  

O ANTAL
Antal jest wiodącą firmą w regionie CEE, zajmująca się dostarczaniem rozwiązań w zakresie rekrutacji stałych, consultingu HR oraz outsourcingu. U podstaw naszego sukcesu leży wysoka jakość oferowanych usług oraz ludzie, których kapitałem jest wiedza zgromadzona przez 26 lat działalności firmy. Tworzymy metody i narzędzia, które przewyższają oczekiwania klientów i standardy rynkowe, będąc jednocześnie liderem zrównoważonej transformacji w branży. Zakres naszego wsparcia jest bardzo szeroki – od realizacji kompleksowych procesów rekrutacji stałej, poprzez outsourcing usług, w tym RPO i contracting, aż po działania Employer Branding, HR Consulting, a także świadczenie kompleksowej usługi badań i analizy rynku.   

O CUSHMAN & WAKEFIELD
Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi na rzecz właścicieli i najemców nieruchomości komercyjnych. Zatrudnia ok. 52 tys. pracowników w ok. 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2022 roku jej przychody wyniosły 10,1 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą m.in. zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych oraz wyceny. Za swoją kulturę i działania na rzecz różnorodności, równego traktowania i inkluzywności, a także ESG oraz inne inicjatywy, Cushman & Wakefield otrzymuje wiele wyróżnień i nagród w konkursach branżowych czy biznesowych. Dodatkowe informacje na stronie: www.cushmanwakefield.com  

_______________
Martyna Petrus, PR Specialist Antal
mail: martyna.petrus@antal.pl
tel. 664 926 909  


Masz pytania? Skontaktuj się z autorem:

Podobne artykuły

Co trzeci z nich zarządza budżetem przekraczającym 50 mln zł i są pożądani bardziej niż programiści – kim są menedżerowie ds. zakupów?
Aktualności 17 czerwca 2024

Co trzeci z nich zarządza budżetem przekraczającym 50 mln zł i są pożądani bardziej niż programiści – kim są menedżerowie ds. zakupów?

Szczecin drugim najlepszym miastem do życia w Polsce – wyniki badania BEAS
Aktualności 21 maja 2024

Szczecin drugim najlepszym miastem do życia w Polsce – wyniki badania BEAS

Dzień Europy – czy pracownicy i pracodawcy mają powody do świętowania?
Aktualności 9 maja 2024

Dzień Europy – czy pracownicy i pracodawcy mają powody do świętowania?

Katowice na podium z potencjałem biznesowym – wyniki badania BEAS
Aktualności 25 kwietnia 2024

Katowice na podium z potencjałem biznesowym – wyniki badania BEAS

Product Owner - zarobki i opis stanowiska
Aktualności 18 kwietnia 2024

Product Owner - zarobki i opis stanowiska

Wrocław kluczowym graczem na mapie europejskich inwestycji – wyniki badania BEAS
Aktualności 11 kwietnia 2024

Wrocław kluczowym graczem na mapie europejskich inwestycji – wyniki badania BEAS

Kontroler finansowy jakie zarobki i czym się zajmuje?
Aktualności 11 kwietnia 2024

Kontroler finansowy jakie zarobki i czym się zajmuje?

Aktualności 28 marca 2024

Kraków w czołówce polskich miast przyciągających inwestorów – wyniki raportu BEAS

2/3 polskich start-upów potrzebuje wsparcia inwestycyjnego. Wyniki raportu „Rynek akceleracji w Polsce”
Aktualności 21 marca 2024

2/3 polskich start-upów potrzebuje wsparcia inwestycyjnego. Wyniki raportu „Rynek akceleracji w Polsce”

Poznań jako czwarte miasto rozważane pod kątem nowych inwestycji – wyniki raportu BEAS
Aktualności 6 marca 2024

Poznań jako czwarte miasto rozważane pod kątem nowych inwestycji – wyniki raportu BEAS

Lublin z dużą dynamiką rozwoju – wspiera innowacyjność i przyciąga inwestorów
Aktualności 28 lutego 2024

Lublin z dużą dynamiką rozwoju – wspiera innowacyjność i przyciąga inwestorów

Łódź polskim talent poolem – wzrost zatrudnienia, wyspecjalizowana kadra i nowe inwestycje w 2024 roku
Aktualności 20 lutego 2024

Łódź polskim talent poolem – wzrost zatrudnienia, wyspecjalizowana kadra i nowe inwestycje w 2024 roku

Artykuły

Przeglądaj wszystkie