Dobre prognozy dla pracowników - Trójmiasto na pierwszym miejscu kluczowych ośrodków inwestycyjnych w Polsce
Spis treści
Przedstawiciele IT, sprzedaży i obsługi klienta – to na nich czekają w 2024 roku trójmiejscy pracodawcy. Specjalistów ciągnie do Trójmiasta. Z oceną 8,0/10 oraz z rekordową liczbą 91 445 podmiotów gospodarczych na koniec 2022 roku aglomeracja wyraźnie zaznacza swoją obecność na mapie najbardziej atrakcyjnych obszarów inwestycyjnych w Polsce. Znajdując się na przecięciu dwóch transeuropejskich korytarzy transportowych, region ten kusi inwestorów nie tylko strategicznym nadmorskim położeniem, ale i dostępem do szerokiej puli talentów.
Kolejna, czwarta już edycja raportu Business Environment Assessment Study (BEAS), którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint odsłania plany inwestycyjne szefów firm działających w polskich miastach na lata 2023-2025. Polska już od dłuższego czasu utrzymuje i umacnia pozycję lidera w przyciąganiu inwestycji, także tych zagranicznych. Trójmiasto jest zaliczane do pierwszej piątki obszarów najbardziej atrakcyjnych dla zagranicznych inwestorów w Polsce.
Poziom planowanych inwestycji idzie w górę
Przez prawie cały 2022 rok lwią część inwestorów BSS pojawiających się lub reinwestujących w Trójmieście stanowiły firmy z branży IT, natomiast od jesieni zrównały się one z zaawansowanymi centrami usług wspólnych i usługodawcami z zakresu finansowego oraz customer experience. Największą zmianą w dotychczasowym spektrum projektów inwestycyjnych jest pojawienie się dużej grupy projektów inżynieryjnych z pogranicza wysokich technologii produkcyjnych i IT, takich jak np. Siemiens Gamesa, thyssenkrupp lub Archer, których większość zdecydowała się na stworzenie, zespołów w Trójmieście, by zwiększyć swój potencjał twórczy i innowacyjny – komentuje Marcin Grzegory, Deputy Director, Invest in Pomerania.
Kto będzie miał największą szansę na pracę w Trójmieście w 2024 roku?
Z kolei inwestorzy mogą się skusić najwyższymi wskaźnikami dostępności kadr, które zostały odnotowane wśród specjalistów zatrudnionych w sektorze przemysłowym, a także w handlu, transporcie i gospodarce magazynowej oraz budownictwie. Potwierdzają to inwestycje, które powstają na Pomorzu – parki logistyczno-magazynowe czy zakłady produkcyjne – inwestorzy, bazując na dostępności talentów, chętnie lokują nowe oddziały właśnie w Trójmieście i okolicach. Pracodawcom i inwestorom region ten ma do zaoferowania także dostęp do kandydatów, którzy posługują się językami obcymi, co również ma odzwierciedlenie w rozwijającym się sektorze SSC/BPO – mówi Aleksandra Jędrzejczyk, Team Leader Antal, SSC/BPO.
Aktywność deweloperów na trójmiejskim rynku biurowym
Według danych Cushman & Wakefield wolumen sfinalizowanych w ubiegłym roku umów najmu wyniósł blisko 144 tys. mkw., co stanowi ponad 42% wzrost r/r. Taka dynamika po stronie transakcji najmu jest jednak mocno oparta na renegocjacjach już zajmowanej powierzchni, stąd ostrożne plany deweloperów odnośnie nowych projektów biurowych - komentuje Adam Schroeder, Associate, Regional Head – North Region Poland Cushman & Wakefield, Office Department.
Dane z rynku nieruchomości jednoznacznie dowodzą, że Trójmiasto utrzymuje niezagrożoną pozycję na podium pod względem potencjału inwestycyjnego, skutecznie rywalizując z pozostałymi miastami objętymi badaniem. Analiza nie tylko rzuca światło na obecną kondycję rynku nieruchomości w aglomeracji, ale również wskazuje podstawy do optymizmu w perspektywie długoterminowej – komentuje Radosław Kostka, Acquisition Manager, Vastint Poland.