Facebook Pixel

Ulubione oferty

Negocjacje w czasie pandemii – jakie wynagrodzenia zaoferują firmy?

29 kwietnia Antal opublikował 9. edycję Raportu Płacowego, wskazującego poziom wynagrodzeń na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich. Jak kształtują się płace obecnie, a na jakie stawki będą mogli liczyć kandydaci w procesach rekrutacyjnych w 2020 roku?

Raport płacowy Antal wskazuje, że średnie wynagrodzenie oferowane specjalistom i menedżerom w ubiegłym roku wyniosło 12 614 zł brutto miesięcznie i wzrosło o 6% rok do roku. Odnotowany wzrost był o 4 punkty procentowe wyższy niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Wynagrodzenia w 2020 roku

Eksperci Antal prognozują, że mimo iż wzrost wynagrodzeń nie będzie tak odczuwalny w bieżącym roku, to w większości przypadków poziom płac utrzyma się na podobnym poziomie do ubiegłego roku.

„Ostatnie lata przynosiły sukcesywny wzrost przeciętnych wynagrodzeń oferowanych specjalistom i menedżerom. Obecna sytuacja na rynku pracy związana z pandemią Covid-19 i spowolnieniem gospodarczym może przełamać tendencję wzrostową i wpłynąć na zahamowanie dynamiki wzrostu płac” – komentuje Artur Skiba, prezes Antal.

Na rynku będzie można również zaobserwować rosnące rozwarstwienie dochodów. Część specjalistów i menedżerów z branż najbardziej dotkniętych kryzysem obniży swoje oczekiwania finansowe. Z drugiej jednak strony najbardziej pożądani przedstawiciele średniej i wyższej kadry, doceniając w większym stopniu bezpieczeństwo zatrudnienia u obecnego pracodawcy zdecyduje się na zmianę pracy tylko w przypadku otrzymania niezwykle konkurencyjnej oferty. O takie osoby firmy nadal będą musiały walczyć na rynku.

Komu wzrośnie, komu spadnie

Analizy Antal wskazują, że do zawodów, którym nie grozi spadek wynagrodzeń należą przede wszystkim eksperci w zakresie kanałów digital, IT, automatyzacji procesów, a także finansiści. W tych obszarach spodziewane są niewielkie wzrosty oferowanych płac. Wynika to z rosnącego zapotrzebowania firm na kompetencje umożliwiające działanie organizacji w większym stopniu zdalnie oraz dotarcie do klientów za pośrednictwem kanałów online. Zawody, których przedstawiciele będą częściej skazani na chwilowe zamrożenie rosnących oczekiwań finansowych to specjaliści ds. sprzedaży, inżynierowie, a także przedstawiciele wyższej kadry zarządzającej. W tym ostatnim przypadku, wynagrodzenie jest powiązane z realizacją planów organizacji, a w obecnej sytuacji mogą one zostać zmienione lub opóźnione w związku z zawirowaniami na światowych rynkach. 

„Firmy obecnie prowadząc rekrutacje będą bardzo dokładnie analizować jaką wartość dodaną dany kandydat wniesie do organizacji. Kompetencje związane z nowymi technologiami i szeroko rozumianą optymalizacją pracy, głównie w aspekcie kosztowym będą bardzo cenione przez przedsiębiorstwa. To jak zostanie przedstawiona kandydatura danego specjalisty może bardzo znacząco wpłynąć na poziom oferty finansowej” – podkreśla Fabian Pietras, menedżer Antal IT Services.

Negocjacje w czasie zawirowań

Negocjując warunki zatrudnienia, szczególnie w czasie spowolnienia gospodarczego warto pamiętać o kilku podstawowych krokach.

1. Zapoznaj się z sytuacją firmy – dowiedz się jak najwięcej o obecnych działaniach organizacji, jej sukcesach czy problemach w bieżącym okresie. Szukaj informacji w mediach, pytaj znajomych – zachowaj jednak ostrożność w stosunku do niesprawdzonych źródeł informacji. 

„W Antal mieliśmy niejednokrotnie do czynienia z zaniepokojonymi kandydatami, mówiącymi, że słyszeli w danej firmie o dużych zwolnieniach. Natomiast my będąc z organizacją w bieżącym kontakcie wiemy, że zwolnienie dotyczyło jednej osoby ze względu na jej wyniki pracy, a firma aktywnie rekrutuje i jej kondycja jest świetna. Niestety zdarza się, że plotki o trudnej sytuacji przedsiębiorstwa rozsiewa nieprzychylna konkurencja czy rozżalony zwolnieniem pracownik” – zauważa Roman Zabłocki, menedżer odpowiedzialny za zespoły Antal Engineering & Operations oraz Antal Sales & Marketing.

2. Oceń swój wkład w rozwój firmy lub ograniczanie negatywnych skutków – bazując na wcześniej przeprowadzonym wywiadzie wynotuj przynajmniej 3 kompetencje, które przyczynią się do poprawy sytuacji firmy. 

„Kompetencje, które warto pokazać pracodawcy mogą być zarówno rozwojowe, jak i ograniczające koszty. Do tych pierwszych należy np. uruchomienie nowego kanału sprzedaży online czy wdrożenie platformy szkoleń zdalnych. Do tych drugich np. znalezienie rozwiązań prawnych czy podatkowych umożliwiających korzystniejsze rozliczenie. Staraj się podać konkretne cyfry, które przełożą się na zyski dla firmy” – radzi Sebastian Sala, menedżer Antal SSC/BPO.

3. Zapoznaj się z ostatnimi raportami płacowymi – oceń jak Twoje doświadczenie jest bogate i od jakich widełek warto zacząć rozmawiać. W ofertę wkalkuluj również np. koszty pożądanych świadczeń pozapłacowych czy dojazdu.

4. Daj sobie i pracodawcy szansę – kryzys ekonomiczny jest wyzwaniem dla przedsiębiorstw i pracowników. Lojalność, wiara w sukces i ciężka praca często zwracają się podwójnie. Rozmawiaj wprost o swojej przyszłości w organizacji i szansach na rozwój. Pamiętaj, że czasami warto zrobić krok wstecz, jeśli masz realne widoki na dwa kroki do przodu.

Przegląd wynagrodzeń w branżach


O badaniu

Raport Płacowy Antal 2020 został przygotowany na podstawie 3 źródeł wiedzy.  Pierwsze z nich to badanie ankietowe przeprowadzone metodą CAWI oraz CATI w terminie 01-30.09 2019 roku na próbie 2225 specjalistów i menedżerów z całego kraju, reprezentujących różne dyscypliny i branże. Dane te zostały zweryfikowane i poszerzone o informacje z procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez konsultantów Antal w 2019 roku, a także wywiady telefoniczne z pracodawcami i kandydatami. Badanie dotyczy wynagrodzeń oferowanych w procesach rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie, obejmuje osoby, które mają minimum 2-letnie doświadczenie oraz pracują w średnich i dużych firmach zarówno polskich, jak i międzynarodowych. 

***

O  Antal 

Antal jest liderem rekrutacji specjalistów i menedżerów oraz doradztwa HR. Marka Antal jest obecna w Polsce od 1996 roku. W ramach Grupy Antal funkcjonuje polska spółka, która powstała w 1996 roku oraz spółka otwarta w 2014 roku w Czechach i spółka Enloyd – na Węgrzech. W Polsce biura w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu oraz Gdańsku prowadzą projekty w Polsce i za granicą, dla największych globalnych oraz lokalnych przedsiębiorstw ze wszystkich sektorów gospodarki. Jako jedna z pierwszych firm rekrutacyjnych na polskim rynku wprowadziliśmy macierzowy podział zespołów, dzięki czemu nasi konsultanci specjalizują się zarówno w rekrutacji w zakresie sektora, jak i stanowiska. Obecnie w Antal działa 10 dywizji rekrutacyjnych oraz zespoły doradzające firmom w zakresie oceny i rozwoju pracowników, employer brandingu oraz analiz rynkowych. W 2018 roku uruchomiono również dwie innowacyjne usługi: platformę dla freelancerów – REX oraz Agencję Pracy Robotów.

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: