Polska z ogromnym potencjałem edukacyjnym - raport Antal "Plany inwestycyjne firm 2017"
Otoczenie biznesu, na które składa się m.in. infrastruktura, edukacja, kadry czy oferta kulturalna mają ogromny wpływ na rozwój ekonomiczny danego rejonu. Firmy rozwijając się szukają miejsc, które w najwyższym stopniu spełnią ich oczekiwania w kluczowych dla nich aspektach W raporcie Antal „Plany inwestycyjne firm 2017” wyróżniono główne aspekty wpływające na decyzje inwestycyjne firm. Respondenci zostali poproszeni o ocenę ich otoczenia biznesowego w skali 0-10, gdzie 0 jest najgorszą możliwą oceną, a 10 – najlepszą.
Ocena aspektów inwestycyjnych w Polsce, czyli jakie mamy mocne i słabe strony?
Najwyżej oceniony został potencjał edukacyjny, rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników – respondenci ocenili ten aspekt na 7,6 punktów. Znalazły się tu dwa wskaźniki obejmujące liczbę uczelni i jakość kształcenia: zaplecze edukacji wyższej z oceną 7,8 oraz zaplecze edukacji zawodowej/szkół średnich ocenione na 7,3. Jak twierdzi Monika Daczka-Krzywoń, menedżer Antal Finance & Accountancy, taka ocena powyższych aspektów jest bardzo dobra.
„Pracodawcy ocenili potencjał edukacyjny w swoich lokalizacjach wysoko. Oznacza to, że są zadowoleni z liczby wyższych uczelni i kierunków, spośród których mogą wybierać młodzi ludzie. Warto dodać, że firmy planujące nowe inwestycje bazują mocno na tym, jaki jest dostęp do młodych ludzi, głównie przy budowie centrów R&D lub SSC. – Monika Daczka-Krzywoń, menedżer Antal Finance & Accountancy.