Facebook Pixel

Ulubione oferty

Programista Front-End, C++, PHP. Na jakie zarobki może liczyć?

Martyna Petrus
Martyna Petrus PR Specialist

Presja płacowa powoduje dynamiczny wzrost wynagrodzeń w wielu branżach. Na największe podwyżki mogą liczyć osoby zatrudnione na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich, zwłaszcza w sektorze IT. Ile może zarobić programista Front-End, C++ i PHP? Znamy aktualne dane.

Zarobki w branży IT a zmiany na rynku pracy

Branża IT wciąż się rozwija. Transformacja cyfrowa firm, państw i organizacji wymaga wdrażania nowych, innowacyjnych rozwiązań informatycznych. Strony www, sklepy internetowe, systemy operacyjne, gry i aplikacje mobilne to tylko niektóre z wielu projektów, za którymi stoją Front-End developerzy czy specjaliści od programowania w języku C++ i PHP.

Systematyczny wzrost wynagrodzeń dla programistów obserwujemy od wielu lat. Jak wynika z najnowszego raportu Antal „Raport płacowy. Wynagrodzenia i benefity oferowane specjalistom i menedżerom”, specjaliści IT są najlepiej opłacanymi pracownikami w Polsce (poza kadrą zarządzającą). Średnia pensja programisty w momencie publikacji 11. edycji raportu, czyli na początku trzeciego kwartału 2022 r., wyniosła 18 843 zł brutto. Zmiany na rynku pracy spowodowane m.in. niżem demograficznym, migracją zawodową i pandemią COVID-19 zaowocowały dynamicznym wzrostem wynagrodzeń w sektorze informatycznym – nawet o 34%.

Presję płacową w Polsce napędza nie tylko inflacja, ale także ograniczona dostępność wysoko wykwalifikowanych pracowników. Część specjalistów zdecydowała się bowiem na emigrację zawodową. Polskie firmy musiały więc podnieść wynagrodzenia, aby konkurować z firmami z krajów Europy Zachodniej, które otworzyły się na pracowników zdalnych z Europy Środkowej i Wschodniej.

Atrakcyjne wynagrodzenie to jednak nie wszystko. Zmiany na rynku pracy spowodowały konieczność wdrożenia pozapłacowych środków motywacyjnych. Do najbardziej pożądanych przez pracowników benefitów należą: elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej, dodatkowe dni urlopu, dodatkowe premie i bonusy, dofinansowanie do ubezpieczenia na życie, dofinansowanie do ubezpieczenia emerytalnego, prywatna opieka medyczna czy karta fitness. Każdy benefit oznacza dodatkowe koszty dla pracodawcy. W dobie tak dużej konkurencji między przedsiębiorstwami o najlepszych kandydatów trudno sobie jednak wyobrazić, że firma rezygnuje z motywatorów pozapłacowych w imię oszczędności. Zwłaszcza że przy dużej rotacji pracowników oszczędności okazują się jedynie pozorne.

Elastyczne godziny pracy, jeden z najbardziej pożądanych benefitów, może zapewniać m.in. współpraca B2B. To rozwiązanie szczególnie popularne w branży IT. Do jego największych zależy należy także wyższa kwota „na rękę”. Dlatego w naszym raporcie uwzględniliśmy widełki płacowe zarówno na umowie o pracę, jak i na B2B.

Programista Front-End – zarobki

Front-End developer to osoba odpowiedzialna za stronę wizualną realizowanych projektów. Dba o wygląd stron internetowych i aplikacji. Ściśle współpracuje z back-end developerami i webmasterami. 

Z najnowszego raportu płacowego Antal wynika, że przeciętne wynagrodzenie programisty Front-End na umowie o pracę wynosi od 15 000 do 25 000 zł brutto. Ten sam pracownik rozliczający się za pomocą faktury może liczyć na zarobki od 15 000 do 30 000 zł.

Programista PHP – zarobki

PHP to jeden z podstawowych i najpopularniejszych języków programowania. Jest wykorzystywany do tworzenia stron internetowych i aplikacji. Szacuje się, że niemal 80% wszystkich stron internetowych powstaje w tym języku.

Programista PHP może liczyć na pensję w wysokości od 14 000 do 19 000 zł brutto na umowie o pracę i od 17 000 do 25 000 zł na umowie B2B.

Programista C++ – zarobki

C++ jest językiem wieloparadygmatowym. Można go wykorzystać do tworzenia systemów operacyjnych i aplikacji.

Miesięczne wynagrodzenie brutto programisty C++ wynosi od 15 000 do 20 0000 złotych na umowie o pracę. Z kolei programista C++, rozliczający się za pomocą faktury, może liczyć na zarobki w wysokości od 17 000 do 24 000 zł.

Branża IT wciąż atrakcyjna czy już przesycona?

Zapotrzebowanie na pracowników IT stale rośnie. Trend ten możemy zaobserwować zarówno w Polsce, jak i za granicą. Mimo że coraz więcej osób decyduje się na obranie tej ścieżki kariery, to wciąż nie możemy jeszcze mówić o przesyceniu rynku. Pandemia COVID-19 pokazała, że branża IT należy do najbardziej odpornych na kryzysy. Wysokie zarobki, wiele ofert pracy oraz możliwość realizacji innowacyjnych projektów wpływają na niesłabnące zainteresowanie wśród kandydatów. Dotyczy to nie tylko osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy, ale także pracowników doświadczonych w innych branżach, którzy podjęli decyzję o przekwalifikowaniu.

Ile zarabiają specjaliści i menedżerowie w Polsce? Pobierz pełny raport

Wiedza o oczekiwaniach finansowych pracowników jest bardzo cenna dla pracodawców. Pozwala stworzyć konkurencyjną ofertę i pozyskiwać wysoko wykwalifikowanych pracowników. Chcesz sprawdzić, jak wyglądają zarobki innych osób związanych z branżą IT? Pobierz raport i sprawdź, jakie oczekiwania finansowe mają poszukiwani przez Ciebie specjaliści.

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem:

Podobne artykuł