Specjalist(k)o IT – czy wiesz, co zrobić ze swoim talentem?
Specjalist(k)o IT– czy wiesz, że obecnie rynek IT w Polsce jest Twoim rynkiem i nic nie wskazuje na to, żeby w ciągu najbliższych lat miało się to zmienić? Nowoczesne technologie napędzają gospodarkę, ułatwiają życie i umożliwiają przetworzenie informacji, do której dotarcie – jak i ona sama – są bardzo cenne. Przykładu nie trzeba szukać daleko – Big Data. Jako specjalista IT sam możesz projektować swoją karierę. Mowa o wyborze języka programowania, baz danych, zakresu obowiązków, aplikacji dla konkretnej branży, profilu stanowiska czy zasięgu projektu. Przyznaj – ile ofert pracy tygodniowo dostajesz? Zakładam, że jest ich więcej niż średnia liczba aplikacji na smartfonie przeciętnego nastolatka. Jeśli jesteś programistą Java, Scala, JavaScript, RoR lub znasz AngularaJS, Twoje szanse na rynku automatycznie rosną, nie wspominając już o kompetencjach z obszaru BI, hurtowni danych czy rozwiązań w chmurze. Przykłady szczegółowo opisanych ofert pracy możesz znaleźć między innymi na stronie antal.pl (zakładka oferty pracy), lub innym portalu dedykowanym Twojej branży. Oczywiście to nie wszystko. Jesteś potencjalnym talentem i to o Twoją wiedzę i umiejętności zabiegają pracodawcy oraz agencje rekrutacyjne. Wykorzystaj to świadomie, a przeglądając oferty – wybierz tę najlepszą dla siebie.
Znane, międzynarodowe korporacje słyną z atrakcyjnych warunków pracy i kreatywnej atmosfery w biurze, a ogromna liczba kandydatów ubiegających się o dołączenie do zespołu jest ich najlepszą wizytówką. Na polskim rynku możesz znaleźć równie ciekawe oferty. Wystarczy, że zweryfikujesz kilka informacji naprowadzających na atrakcyjne miejsce pracy. Jak wynika z najnowszej, 5. edycji badania Antal International „Najbardziej pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i menedżerów” to, co dla pracowników jest najważniejsze to wielkość i prestiż firmy – na tę silną stronę pracodawcy wskazało aż 45% respondentów. Specjaliści i menedżerowie zwracają też uwagę na styl zarządzania i kulturę organizacyjną miejsca pracy (41%). To pokazuje, że dla kandydatów coraz ważniejsze stają się czynniki pozapłacowe, które znacznie wpływają na komfort i jakość pracy.
Z rozmów, które prowadzę ze Specjalistami IT wynika, że dobry pracodawca:
• dzieli się swoją wizją rozwoju i pokazuje potencjalną ścieżkę zawodową. Bardzo często firmy na swojej stronie internetowej (np. w zakładce „kariera”) szczegółowo opisują, jak wygląda droga specjalizacji, z jakich narzędzi korzystają pracownicy, kto jest ich partnerem biznesowym oraz czy pracownik może liczyć na wsparcie finansowe przy certyfikacji;
• dba o dostęp do najnowszych narzędzi i technologii;
• zapewnia wsparcie poprzez program mentorski i różnego rodzaju szkolenia;
• stwarza studentom szansę rozwoju – programy stażowe, targi na uczelniach;
• dba o integrację i dobrą atmosferę w zespole. Z reguły firmy na swoich stronach internetowych informują o wyjazdach i imprezach integracyjnych, więc informacje na ten temat najczęściej są dostępne dla wszystkich;
• zna swoich pracowników i adekwatnie do ich potrzeb oferuje pakiet benefitów pozapłacowych (kursy językowe, programy dla rodziców, prywatną opiekę medyczną, kartę sportową, bony, możliwość wypożyczenia sprzętu służbowego do celów prywatnych i inne);
• zapewnia przyjazne środowisko pracy i odpowiednie narzędzia;
• reaguje na problemy i proponuje rozwiązanie. Jeśli pracownik nie odczuwa satysfakcji z danego projektu lub zakresu obowiązków, stara się zaproponować alternatywę. Dobry pracodawca dba o to, aby stworzyć przestrzeń, w której będziesz mógł/mogła rozwijać swoje pomysły;
• może (ale nie musi) pojawić się w różnych zestawieniach czy rankingach dotyczących najbardziej pożądanych pracodawców. Przykład raportu „Najbardziej Pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i menedżerów” możesz znaleźć na stronie Antal.
Jestem zdania, że świadomy pracodawca próbuje szczerze zatroszczyć się o kilka powyższych punktów, aby zbudować zaangażowanie pracowników a tym samym, zachęcić ich do długofalowej współpracy.
Jeśli posiadasz listę firm, w których chciał(a)byś pracować niezależnie od danej oferty pracy, warto stosować zasadę tzw. „ograniczonego zaufania”. Z przeprowadzonych przeze mnie rekrutacji wynika, że dobrze jest śledzić profil firmy na największych polskich portalach społecznościowych dla profesjonalistów oraz forach dyskusyjnych i za ich pośrednictwem sprawdzać, co o tej organizacji piszą pracownicy lub byli pracownicy. Warto też sprawdzić jaki jest średni staż pracy na stanowisku, które Cię interesuje, jakie są możliwości awansu i realizowania ścieżki kariery. Jeśli masz wśród znajomych osobę, która pracuje bądź pracowała w interesującej Cię firmie – zapytaj ją o wrażenia z miejsca pracy. Taki znajomy jest świetnym źródłem informacji.
Zapewne znane jest Ci powiedzenie „Ludzie przychodzą do firmy, ale odchodzą od menedżerów”. To właśnie członkowie zespołu tworzą klimat oraz inspirują bądź demotywują innych do pracy. W odpowiednio zarządzanym miejscu zawsze znajdzie się przestrzeń na wzajemny szacunek i pewną swobodę działania. Pragniemy kierować własną pracą, być coraz lepszymi w zadaniach, które mają dla nas znaczenie. Chcemy realizować interesujące projekty i ciągle się doskonalić. Jeśli tego zabraknie, pozostaje wynagrodzenie, które może na chwilę rekompensować frustrację w pracy, powstaje jednak pytanie – na jak długo? Jeśli masz kryzys, staraj się znaleźć motywację do działania.
Warto szukać inspirujących osób i pomysłów na swoją karierę. Wiele z nich możesz znaleźć tutaj: http://www.ted.com/. W szczególności polecam wystąpienie „Try something new for 30 days”, autorstwa Matta Cutts’a. Jeśli mimo wszystko zauważasz, że Twój kryzys w firmie się przeciąga, dobrze jest sprawdzić, co obecnie może zaoferować rynek pracy.
Rozwijanie umiejętności powinno być świadome. Kiedy brakuje Ci pomysłu na dalsze kroki zawodowe, skorzystaj z rady osób bardziej doświadczonych. To może być ekspert z obszaru Twojej specjalizacji, który podpowie Ci, w jakich miejscach i z kim doskonalić swoje kompetencje. W sieci znajdziesz społeczności, które gromadzą entuzjastów uczenia się i wymiany doświadczeń. Sprawdź stronę www.meetup.com i zainspiruj się do działania na portalu www.lifetramp.com. Doradcą może być też rekruter specjalizujący się w obszarze IT. Dzięki współpracy z wieloma firmami, doświadczony rekruter jest w stanie podzielić się z Tobą wiedzą na temat realiów rynku i różnych środowisk pracy, do których ma dostęp. Profesjonalista będzie chciał poznać Twoje aspiracje zawodowe i oczekiwania finansowe, dzięki czemu postara się dopasować ofertę do Twoich potrzeb. Nawet jeśli od razu nie będzie mógł przedstawić Ci ciekawej oferty, warto utrzymywać z nim stały kontakt. Niektórzy kandydaci, z którymi współpracuję, nie szukają pracy aktywnie. Jednak jesteśmy ze sobą w kontakcie i jeśli na rynku pojawi się konkretna oferta związana z obszarem ich zainteresowań, z pewnością dostaną ode mnie informacje.
Jestem zdania, że nie warto marnować swojego czasu i umiejętności w miejscu, które nas nie rozwija i w którym nie chcemy pracować. Dobrze na bieżąco monitorować rynek i sprawdzać możliwości. Jest wiele firm, które prowadzą świetną politykę zarządzania talentami i cieszą się ogromną sympatią swoich pracowników. Wierzę w Twój potencjał, trzymam kciuki za rozwój i chętnie pomogę w kształtowaniu Twojej ścieżki kariery. Jeśli czujesz, że czas na zmiany, to zapraszam do kontaktu. Do usłyszenia!
Iwona Gregorowicz Consultant +48 22 483 51 00 iwona.gregorowicz@antal.pl | Antal International ul. Puławska 2, 00-556 Warszawa www.antal.pl |
Jestem rekruterką i na co dzień pracuję w Antal International. Od kilku lat zajmuję się wspieraniem Specjalistów IT w rozwoju zawodowym. W ramach dotychczas realizowanych projektów współpracowałam z programistami, analitykami, wdrożeniowcami systemów biznesowych oraz administratorami. Szczerze wierzę w to, że każdy człowiek posiada potencjał, który można doskonalić. Takie czynniki jak motywacja, chęć rozwoju i zaangażowanie są pierwszym krokiem do tego, aby osiągnąć swoje cele. Jednym z moich celów jest pomoc ludziom w znalezieniu atrakcyjnego miejsca pracy i ciekawego zakresu kompetencji. Prywatnie i zawodowo interesują mnie ludzie (najchętniej z poczuciem humoru), konferencje TED oraz wszystko, co jest związane z rozwojem potencjału, kreatywnością i zarządzaniem talentami.