Facebook Pixel

Ulubione oferty

Zarobki i obowiązki kierownika sklepu

Kierownik sklepu odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu operacjami handlowymi. Zawód ten wymaga nie tylko umiejętności zarządzania personelem i zapewnienia wysokiej jakości obsługi klienta, ale także umiejętności organizacyjnych i strategicznego myślenia. Jakie dokładnie są obowiązki osoby, która pracuje na tym stanowisku? Ile zarabia kierownik sklepu? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Obowiązki kierownika sklepu

Kierownik sklepu jest kluczową postacią w hierarchii stanowisk w sklepie. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania wszystkich procesów biznesowych. Oto kilka głównych obowiązków kierownika sklepu:

 • 1. Zarządzanie personelem – kierownik sklepu jest odpowiedzialny za rekrutację, szkolenie i motywowanie personelu. Powinien zapewnić, że każdy pracownik zna swoje obowiązki i jest gotowy obsłużyć klienta zgodnie z określonym standardem.
 • 2. Zarządzanie zapasami – kontrola stanów magazynowych, zamawianie towaru i monitorowanie rotacji towarów to kluczowe zadania kierownika sklepu. Musi dbać o to, aby sklep miał zawsze wystarczającą ilość produktów, do zaspokojenia potrzeb klientów.
 • 3. Zarządzanie finansami – kierownik sklepu jest odpowiedzialny za osiąganie ustalonych celów sprzedażowych oraz kontrolowanie kosztów operacyjnych sklepu. Jego zadaniem może być również analiza raportów finansowych i podejmowanie decyzji mających na celu zwiększenie rentowności, choć to zależy od branży oraz oczekiwań pracodawcy.
 • 4. Obsługa klienta – zapewnienie wysokiej jakości obsługi klienta jest priorytetem dla kierownika sklepu. Musi dbać o to, aby każdy klient był obsłużony szybko i profesjonalnie, a jego potrzeby zostały zaspokojone.
 • 5. Monitorowanie konkurencji – kierownik sklepu powinien śledzić działania konkurencji i podejmować odpowiednie działania w celu zachowania konkurencyjności sklepu na rynku.
 • 6. Rozwój biznesu – w niektórych przypadkach kierownik sklepu powinien być aktywnie zaangażowany w rozwój biznesu, szukając nowych sposobów na zwiększenie sprzedaży i rozszerzenie gamy produktów oferowanych przez sklep.

Ile zarabia kierownik sklepu?

To pytanie, które ciekawi wiele osób, a zwłaszcza tych rozważających pracę na tym stanowisku. Warto więc wspomnieć, że zarobki kierownika sklepu mogą być zróżnicowane w zależności od wielu czynników, w tym branży, wielkości sklepu, lokalizacji oraz doświadczenia i kwalifikacji samego kierownika. Zarobki te można jednak oszacować.

Średnie zarobki w PLN brutto miesięcznie kierownika sklepu i kierownika regionalnego
Źródło: Raport Płacowy Antal 2023


Pensja kierownika sklepu zależy od liczby podwładnych, którzy są bezpośrednio mu podlegli. Im większa jest odpowiedzialność za zarządzanie większą liczbą pracowników, tym często wyższa jest pensja. Zależy także od lat doświadczenia. Według aktualnego raportu płacowego (Antal Raport Płacowy 2023), zarobki kierownika sklepu kształtują się średnio na poziomie 7-9 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Daje to więc ok. 5000-6500 zł na rękę. Jednakże warto zaznaczyć, że w niektórych branżach i w większych sklepach zarobki te mogą być nieco wyższe.

Średnie zarobki kierownika sklepu

 • 1 rok doświadczenia: 4000 PLN
 • 3 lata doświadczenia: 5000 PLN
 • 5 lat doświadczenia: 6000 PLN
 • 10 lat doświadczenia: 7000 PLN
 • 15 lat doświadczenia: 8000 PLN

Na wyższe zarobki może liczyć kierownik regionalny, który ma zwierzchnictwo nad całymi sieciami sklepów. W tym przypadku wynagrodzenie kształtuje się na poziomie 7000-12000 zł brutto.

Średnie zarobki kierownika regionalnego

 • 1 rok doświadczenia: 6000 PLN
 • 3 lata doświadczenia: 7500 PLN
 • 5 lat doświadczenia: 9000 PLN
 • 10 lat doświadczenia: 11000 PLN
 • 15 lat doświadczenia: 13000 PLN

Zarobki kierowników sklepów zaczynają się od 4000 PLN przy jednym roku doświadczenia i rosną do 8000 PLN przy piętnastu latach doświadczenia. Kierownicy regionalni, z wyższymi wymaganiami odpowiedzialności, zaczynają od 6000 PLN przy jednym roku doświadczenia i osiągają 13000 PLN po piętnastu latach doświadczenia. Różnica w zarobkach między tymi stanowiskami odzwierciedla większy zakres obowiązków i odpowiedzialność kierowników regionalnych.

Zastępca kierownika sklepu. Jakie ma obowiązki i zarobki?

Zastępca kierownika sklepu pełni kluczową rolę w zapewnieniu ciągłości działania sklepu i efektywnej obsługi klienta w czasie nieobecności głównego kierownika. Jego zadania są zróżnicowane i obejmują szeroki zakres obowiązków. Co się do nich zalicza?

1. Zarządzanie personelem:

 • wspieranie kierownika sklepu w rekrutacji nowych pracowników oraz w procesie szkolenia;
 • organizacja harmonogramu pracy personelu i monitorowanie wydajności pracowników.
 • rozwiązywanie konfliktów między pracownikami oraz motywowanie zespołu do osiągania celów sprzedażowych.

2. Obsługa klienta:

 • zapewnienie wysokiej jakości obsługi klienta i rozwiązywanie ewentualnych problemów lub reklamacji.
 • doradzanie klientom w wyborze produktów oraz zapewnienie pozytywnego doświadczenia zakupowego.

3. Zarządzanie zapasami:

 • monitorowanie poziomów zapasów i regulowanie zamówień dostaw towarów w przypadku niedoborów;
 • zapewnienie odpowiedniej prezentacji towarów na półkach oraz dbanie o atrakcyjność wizualną sklepu.

4. Kontrola stanów magazynowych:

 • regularne sprawdzanie stanów magazynowych i aktualizacja systemów informatycznych;
 • współpraca z działem magazynowym w celu optymalizacji przepływu towarów.

5. Wsparcie kierownika sklepu:

 • pomoc kierownikowi sklepu w przygotowywaniu raportów finansowych oraz analizie wskaźników sprzedażowych.
 • wykonywanie innych zadań administracyjnych lub operacyjnych, które mogą być wymagane w danym momencie.

Ile zarabia zastępca kierownika sklepu?

Zarobki zastępcy kierownika sklepu, choć zazwyczaj niższe niż pensja głównego kierownika, nadal są atrakcyjne i zależą od wielu czynników, takich jak doświadczenie zawodowe, lokalizacja sklepu czy branża, w której działa firma. Średnio oscylują one w granicach 4-5 tysięcy złotych miesięcznie, ale mogą być różne w zależności od konkretnych warunków i specyfiki danego miejsca pracy. 

Średnie zarobki w PLN brutto miesięcznie zastępcy kierownika sklepu

Źródło: Raport Płacowy Antal 2023


Dla wielu osób stanowisko zastępcy kierownika sklepu jest atrakcyjną ścieżką kariery, oferującą możliwość rozwoju zawodowego i awansu w przyszłości.

Podsumowanie

Stanowisko kierownika sklepu i jego zastępcy stanowią istotny element funkcjonowania każdego sklepu detalicznego. Kierownik sklepu musi być wszechstronnym liderem, który potrafi efektywnie zarządzać personelem, finansami i operacjami sklepu. Zarobki kierownika sklepu są uzależnione od wielu czynników, ale mogą być atrakcyjne, zwłaszcza w branżach o wysokiej konkurencji. Również zastępca kierownika sklepu odgrywa istotną rolę w zapewnieniu ciągłości działania sklepu i może cieszyć się atrakcyjnym wynagrodzeniem za swoją pracę.


Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: