Facebook Pixel

Ulubione oferty

Front end developer zarobki i obowiązki

Front End Developer to kluczowy specjalista w branży IT, odpowiedzialny za tworzenie i utrzymanie interfejsów użytkownika dla aplikacji webowych. W artykule eksperta Antal przedstawi zakres obowiązków, technologie i narzędzia używane przez Front End Developerów, a także omówi perspektywy rozwoju kariery oraz aktualne wynagrodzenia na różnych poziomach doświadczenia w latach 2021-2023. 

Co robi front end developer?  

Frontend Developer to specjalista IT z obszaru programowania odpowiedzialny za tworzenie i utrzymanie interfejsów użytkownika aplikacji webowych. Dzięki pracy Frontend Developera użytkownicy mogą wchodzić w interakcje z aplikacjami w sposób intuicyjny i estetyczny. Frontend Developer współpracuje ściśle z projektantami UX/UI, backend developerami, testerami i innymi członkami zespołu, aby stworzyć funkcjonalne, estetyczne oraz intuicyjne interface’y użytkownika. Jego codzienne obowiązki obejmują zarówno pisanie kodu, optymalizację wydajności produktu oraz współpracę z zespołem projektowym. 

Technologie i narzędzia

Front end developer korzysta z różnych technologii i narzędzi, a oto najważniejsze z nich: 

Języki programowania: 

 • HTML (podstawowy język znaczników używany do tworzenia struktury i treści stron internetowych) 
 • CSS (język używany do opisu wyglądu dokumentu stworzonego za pomocą HTML) 
 • JavaScript (język skryptowy używany do tworzenia dynamicznych i interaktywnych elementów na stronie internetowej) 

Frameworki i biblioteki JavaScript: 

 • React
 • Angular
 • Vue.js 

Zakres obowiązków

 • Tworzenie kodu: Pisanie kodu HTML, CSS i JavaScript w celu stworzenia interfejsu użytkownika 
 • Optymalizacja wydajności 
 • Responsywność oraz działanie strony (kontrola, weryfikacja, analiza) 
 • Integracja z backendem 
 • Testowanie (wykonywanie testów, wykrywanie i naprawianie błędów w kodzie) 
 • Przestrzeganie standardów i wzorców projektowych. 
 • Aktualizacja technologii: Śledzenie najnowszych trendów i technologii w dziedzinie frontendu oraz ich implementacja w projektach 
 • Tworzenie i aktualizowanie dokumentacji technicznej 

Jakie projekty realizują Front end developerzy? 

Front end developerzy realizują szeroki wachlarz projektów. Projekty te mogą różnić się zakresem, skalą oraz technologiami używanymi do ich realizacji.  

Przykłady projektów: 

 • E-commerce: Tworzenie i utrzymanie sklepów internetowych z funkcjami takimi jak koszyk zakupowy, filtry produktów, integracje z płatnościami online. 
 • Strony firmowe: Tworzenie witryn informacyjnych dla firm, zawierających informacje o usługach czy portfolio. 
 • Landing pages: Tworzenie stron docelowych kampanii marketingowych. 
 • Interaktywne aplikacje multimedialne: platformy e-learningowe 
 • Aplikacje webowe: dashboardy, panele administracyjne, systemy CRM, systemy ERP 
 • Aplikacje mobilne: gry przeglądarkowe, aplikacje użytkowe 
 • Aplikacje społecznościowe 
 • Projekty open source i wewnętrzne narzędzia: biblioteki i komponenty UI 

Frontend Developerzy realizują projekty, które mają bezpośredni wpływ na interakcje użytkowników z aplikacjami. Ich zadaniem jest stworzenie aplikacji czy też strony jako te najbardziej intuicyjną i przejrzystą dla samego użytkownika, łącząc funkcjonalność i stronę wizualną w jedną całość. Każdy projekt jest inny i może wymagać specyficznego podejścia oraz zróżnicowanego zestawu narzędzi, co sprawia, że praca Developera jest dynamiczna i różnorodna. 

Zarobki front end developer

Na przestrzeni lat 2021-2023r różnice w zarobkach pomiędzy Junior Frontend Developerem, a Senior Frontend Developerem były znaczące.  

Średnie zarobki w PLN (brutto) junior i senior front end developera w latach 2021-2023 

Źródło: Raport Płacowy Antal 2023 


Na podstawie wydanych przez nas raportów płacowych w latach 2021-2023 możemy zauważyć i wywnioskować, że zarobki zarówno na poziomie Juniora i Seniora wzrastają, z tym, ze oba te stanowiska dzielą różnice w stosunku do wynagrodzenia w granicy 15 000 złotych. 

Junior, mid, senior front end developer różnice w zarobkach 

Junior Frontend Developer może liczyć na wynagrodzenie w przedziale 9-15 000, a Senior Frontend Developer w przedziale 18-30 000 złotych. 

Średnie zarobki w PLN brutto miesięcznie front end developera ze względy na doświadczenie 

Źródło: Raport Płacowy Antal 2023 

Ścieżka kariery Front end developera i możliwości rozwoju

Rozwój kariery Frontend Developera może przebiegać w różnoraki sposób. W zależności od jego zainteresowań, umiejętności i celów zawodowych ścieżka ta będzie wyglądała u każdego z Developerów w inny sposób. Branża IT jest dynamiczna i oferuje wiele możliwości rozwoju.  

Junior Front end developer 

 • Zakres obowiązków: Praca pod nadzorem doświadczonych developerów, pisanie podstawowego kodu, weryfikacja błędów. 
 • Rozwój umiejętności: Nauka najlepszych praktyk kodowania, poznawanie frameworków i bibliotek frontendowych, zdobywanie doświadczenia zawodowego. 

Mid Frontend Developer  

 • Zakres obowiązków: Samodzielne realizowanie zadań, rozwijanie nowych funkcjonalności, optymalizacja wydajności, weryfikacja kodu. 
 • Rozwój umiejętności: Głębsze zrozumienie zaawansowanych konceptów JavaScript, znajomość i umiejętność pracy z frameworkami, testowanie aplikacji. 

Senior Frontend Developer 

 • Zakres obowiązków: Prowadzenie projektów, mentorowanie młodszych deweloperów, współpraca z innymi zespołami (backend, UX/UI, QA), tworzenie i wdrażanie architektury frontendowej. 
 • Rozwój umiejętności: Ekspertyza w architekturze aplikacji frontendowych, zaawansowane techniki optymalizacji, znajomość narzędzi do zarządzania, rozwinięte umiejętności komunikacyjne. 

Dalszy rozwój zawodowy w obszarze Frontend

Developerzy pracujący z Javascript po osiągnięciu odpowiedniego doświadczenia zawodowego mogą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności o kompetencje liderskie, a przed nimi stoją takie stanowiska jak: Lead Frontend Developer, Software Architect, Tech Lead lub Team Lead, czy też stanowiska Managerskie, natomiast jeśli Developer lepiej odnajduje się w sferze programowania i w tym kierunku nadal chce się rozwijać oraz kontynuować swoją karierę zawodową może pełnić również rolę Fullstack Developera pracując po stronie frontendu, a także backendu. 

Rozwój kariery programisty jest pełen możliwości, a ścieżka zawodowa może być dostosowana do indywidualnych zainteresowań i celów, umożliwiając zarówno głęboką specjalizację, jak i rozwój w kierunku zarządzania technologią. 

Praca Frontend Developera to dynamiczne i wymagające zajęcie, które łączy techniczne umiejętności programistyczne z kreatywnością. Frontend developerzy są odpowiedzialni za zapewnienie, że interfejsy użytkownika są nie tylko funkcjonalne, ale także estetycznie atrakcyjne i łatwe w obsłudze. Dzięki ciągłemu doskonaleniu swoich umiejętności i śledzeniu najnowszych trendów technologicznych, Frontend Developerzy są w stanie sprostać rosnącym wymaganiom rynku. Ich praca ma bezpośredni wpływ na doświadczenia użytkowników, co czyni ją niezwykle satysfakcjonującą. 

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: