TOP 5 stanowisk finansowych: kryzys im sprzyja?
Media bombardują nas informacjami o zawirowaniach na rynkach finansowych, obniżanych ratingach, wahaniach kursów walutowych i spadkach na giełdach. Ekonomiści i eksperci prowadzą dyskusje czy mamy już do czynienia z drugą falą kryzysu i przedstawiają przeróżne scenariusze dalszego rozwoju wydarzeń.
Niepewność na rynku jest tematem do przemyśleń dla kadry menedżerskiej (w tym menedżerów i dyrektorów finansowych) nie tylko w kontekście strategii całej organizacji, ale również polityki personalnej. Z tej perspektywy niezwykle cenne są wnioski płynące z tego, co dla zespołów finansowych oznaczało spowolnienie, jakiego doświadczyliśmy pod koniec 2008 i w 2009 roku.
W tym artykule skupię się na charakterystyce stanowisk w strukturach finansowych, na które zapotrzebowanie zgłaszane było najczęściej.
Nr 1. Samodzielny księgowy / Specjalista ds. podatków
Energiczni i komunikatywni kandydaci z doświadczeniem w prowadzeniu pełnej księgowości, znający przepisy podatkowe i język obcy otwierali listę najbardziej pożądanych fachowców. Dla osób spełniających te wymagania (często wywodzących się z biur rachunkowych) na rynku pracy dostępnych było wiele atrakcyjnych ofert pracy na stanowiskach stworzonych w wyniku reorganizacji zespołów księgowych, a nawet migracji procesów z biur rachunkowych, które nie były w stanie spełnić wymogów jakościowych m.in. w zakresie oczekiwanych przez korporacje generowanych zestawień i raportów.Nr 2. Kontroler Finansowy
Dla wielu firm okres spowolnienia wiązał się z weryfikacją merytoryczną zespołów kontrolingowych tworzonych lub powiększanych nierzadko w czasach rynku kandydata. Rekrutacje realizowane pod silną presją czasu i w warunkach konkurencji cenowej często kończyły się zatrudnieniem osób, których kompetencje i wiedza okazały się niewspółmierne do oczekiwań finansowych. Rekrutacje kontrolerów finansowych wynikały również z konieczności wzmocnienia zespołów finansowych o osoby z doświadczeniem w procesach optymalizacji kosztów. Takie projekty zaciskania pasa, nawet jeśli nie były wymuszone wynikami finansowymi spółki w Polsce, zgodnie z wytycznymi korporacji realizowano często we wszystkich oddziałach organizacji.
Nr 3. Główny księgowy
Mimo, że w niepewnych czasach zawsze pojawiają się pomysły outsourcingu procesów księgowych, doświadczeni główni księgowi z rozległą wiedzą, wysoko rozwiniętymi umiejętnościami zarządzania zespołem i szerokim spojrzeniem biznesowym na organizację znaleźli się w czołówce najczęściej poszukiwanych finansistów. W większości przypadków powodem rekrutacji była konieczność optymalizacji podatkowej i usprawnienia funkcjonowania zespołów księgowych. Nie bez znaczenia były również znajomość międzynarodowych standardów sprawozdawczości i możliwość swobodnej komunikacji w języku angielskim umożliwiająca kontakty i bieżącą współpracę z kolegami i przełożonymi w regionie.
Nr 4. Kontroler kredytowy
Zgodnie z przewidywaniami, większość firm zwróciła uwagę na płynność finansową i wprowadziła bardziej restrykcyjną politykę kredytową i kontroli należności. Wiele firm podjęło decyzję o powierzeniu nowych odpowiedzialności lub stworzeniu w strukturze firmy stanowiska, którego celem było monitorowanie należności, tworzenie i kontrolowanie limitów kredytowych, windykacja przeterminowanych płatności i / lub współpraca z firmami windykacyjnymi.Nr 5. Specjalista ds. pozyskiwania finansowania / Treasurer
W związku z trudnościami w pozyskiwaniu finansowania na planowane lub prowadzone inwestycje lub projekty, na piątym miejscu na liście poszukiwanych finansistów znalazły się również osoby z rynku bankowego lub specjaliści z analogicznych stanowisk, posiadający rozległą wiedzę z zakresu produktów finansowych, których wiedza i kontakty umożliwiały bezpieczne z punktu widzenia biznesu i optymalne kosztowo zarządzanie przepływami pieniężnymi.
Jeśli chcielibyście Państwo podzielić się swoimi przemyśleniami po lekturze artykułu lub jesteście zainteresowani szeroko pojętą współpracą w zakresie rekrutacji, zapraszam do kontaktu.
Anna Piotrowska-Banasiak Business Unit Manager Finance & Accountancy Banking & Insurance Tel: +48 22 48 35 000 Fax: +48 22 48 35 001 E-mail: APiotrowska-Banasiak@antal.com | Antal International Sp. z o.o. Stratos Office Centre Ks. Skorupki Street 5 00-546 Warszawa, POLANDWeb: www.antal.pl Antal International na goldenline.pl |
Autorka artykułu jest konsultantem z ponad 8-letnim doświadczeniem w doradztwie personalnym. Od blisko 5 lat zarządza zespołem Finance & Accountancy w firmie Antal International, realizującym projekty na stanowiska specjalistyczne, menedżerskie i dyrektorskie w szeroko pojętej branży finansowej.