Facebook Pixel

Ulubione oferty


Jeszcze klika tygodni temu większość z nas miała określone plany, zarówno prywatne jak i zawodowe, które z powodu pandemii wirusa musiały zostać przełożone na bliżej nieokreśloną przyszłość. COVID-19 wywrócił do góry nogami nie tylko nasze pomysły, ale także życie codzienne. Kandydaci, którzy jeszcze do niedawna rozmawiali z rekruterami o zmianie pracy – i byli na tę zmianę zdecydowani – dziś oponują tę decyzję, bo czują się niepewnie. Zastanawiają się, czy skoro wszyscy wokół mówią o kryzysie i spowolnieniu gospodarczym to może lepiej pozostać u obecnego pracodawcy, zamiast „od zera” udowadniać nowemu przełożonemu swoją wartość dla organizacji. Obawy te są zrozumiałe  – przed pracownikami okres niepewności i sporej zmienności, której naturalnie się obawiają.

Jednak jeśli się głębiej zastanowić nad tym, czy warto w obecnej sytuacji podejmować rozmowy dotyczące zmiany pracy, to część z nas dojdzie do wniosku, że warto. Jeśli zakiełkowała w nas myśl o nowej pracy to znaczy, że pewne aspekty u obecnego pracodawcy nam nie odpowiadają i dlatego „zaczynamy się rozglądać” za nowym pracodawcą. 

Tak naprawdę nikt z nas nie wie ile potrwa sytuacja kryzysowa wywołana przez COVID-19. Trudno zatem na ten moment wyłapać jakieś reguły czy wnioski dotyczące wpływu rozprzestrzeniania się koronawirusa na polską gospodarkę. Widać, że wszyscy próbują się dostosować, i branże, które najmocniej odczuły negatywne skutki pandemii i te, które w związku z nią mogą zwiększyć sprzedaż, zdobyć nowe rynki i aktywnie wejść na rynek. Dziś jeszcze nie wiemy, jak zmienią się układy sił w szeroko pojętym  biznesie, ale jedno jest pewne - firmy muszą nauczyć się uważnie obserwować reguły gry i elastycznie reagować na zmiany. Niekoniecznie najwięksi gracze poradzą sobie lepiej z kryzysem, tylko gracze zwinni, tacy którzy będą potrafili odnaleźć się w nowej – jakże szalonej rzeczywistości i  wykorzystać proces zmian do zbudowania lepszej pozycji rynkowej.

Czy w obecnych czasach warto rozmawiać z rekruterami o zmianie pracy? 

Warto rozmawiać z ekspertami zajmującymi się rynkiem pracy i szukać nowych możliwości, które oferuje rynek. Dziś rekrutacje prowadzą firmy pewne swojej pozycji. Firmy stabilne, które w ramach działalności mają przygotowane różne scenariusze działania. Potrafią dostosować się do aktualnej sytuacji i dopasować strategię działania do zmieniających się potrzeb rynku. Jeśli kandydat otrzymał zaproszenie do procesu rekrutacyjnego czy też ofertę pracy, a mimo to czuje się niepewny i waha się przed podjęciem dalszych kroków, powinien zadać rekrutrowi tyle pytań ile potrzebuje, żeby upewnić się, że wykonuje dobry ruch.

Jakie pytania należy zadać przyszłemu pracodawcy wobec dzisiejszych okoliczności?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej każda osoba ubiegająca się o pracę ma możliwość sprawdzenia podejścia firmy do ważnych spraw i spytać o elementy, które w obecnej sytuacji związanej z epidemią mają ogromne znaczenie. Na przykład:

  • Jak firma podchodzi do obecnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa? Co robi, aby chronić pracowników i utrzymać płynność działania?
  • Czy firma dopuszczając pracę z domu ma techniczne możliwości jej zapewnienia oraz system rozliczania wykonanej pracy?
  • Jak wygląda elastyczność pracodawcy względem losowych sytuacji rodzinnych – czy wspiera konieczną opiekę nad dziećmi, np. przez szybki przepływ zgód i dostosowanie podziału zadań?
  • Jak wygląda przebieg procesu rekrutacyjnego? Czy rekrutacja odbywa się online? Z ilu etapów się składa?
  • Jak w obecnej sytuacji rynkowej organizacja uzasadniania potrzebę zatrudnienia nowego pracownika?Jak wygląda proces onboardingu nowego członka zespołu?
  • W jaki sposób pracodawca dba o bezpieczeństwo swoich pracowników?
  • Jakie środki bezpieczeństwa wdrożyła firma w związku z pojawieniem się Coivd-19?
  • Czy możliwe jest zawarcie umowy o pracę na czas określony lub czas nieokreślony - pomijając okres próbny?
  • Czy sytuacja firmy jest stabilna i jakie kroki zamierza podjąć, jeśli Polska rzeczywiście doświadczy kryzysu, o którym piszą ekonomiści i analitycy biznesowi?

Czy nawiązanie stosunku pracy - ze względu na obawę pracownika o swoje zdrowie - może nastąpić kilka miesięcy po zawarciu umowy? 

Zamieszanie związane z koronawirusem to okazja, żeby sprawdzić jak firmy wdrażają swoje polityki bezpieczeństwa w praktyce. Dlatego przed podjęciem finalnej decyzji o zmianie pracy warto rozmawiać z rekruterami i potencjalnymi pracodawcami i pytać o to co jest ważne dla danego pracownika. Jeśli kandydat uzyska satysfakcjonujące odpowiedzi powinien działać i podjąć decyzję o podjęciu pracy u nowego pracodawcy, szczególnie jeśli czuje, że zawodowo „chce czegoś więcej”.  

Dziś cały świat wstrzymuje oddech i zastanawia się kiedy nastąpi koniec epidemii. W Antal, w związku zaistniałą sytuacją związanej z epidemią wirusa staramy się zapewnić bezpieczeństwo naszym klientom, kandydatom i pracownikom. Dążymy do zminimalizowania ryzyka rozprzestrzenienia się wirusa, jednocześnie zapewniając naszym odbiorcom pełny dostęp oraz wysoką jakość oferowanych przez nas usług. Mamy też świadomość, że firmy, z którymi współpracujemy nie mogą sobie pozwolić na utratę płynności a tym bardziej na zatrzymanie biznesu, dlatego w Antal sprawnie wdrażamy wypracowane procesy, technologie i ścieżki komunikacji, dzięki którym z łatwością firma może  świadczyć usługi wykorzystując kanały online. Pamiętajmy, że dziś społeczna odpowiedzialność biznesu to: bezpieczeństwo, środki ostrożności i sprawnie działający biznes, dzięki któremu gospodarka dalej będzie funkcjonować.


Zapraszam do rozmów na temat zmiany pracy, pracodawców oraz obecnej sytuacji na rynku.




Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: