Jak zmienia się rynek pracy w pandemii? XIII Europejski Kongres Gospodarczy z udziałem ekspertów Antal
Spis treści
W dniach 20-22 września w Katowicach odbył się XIII Europejski Kongres Gospodarczy, na którym firma Antal była obecna m.in. jako partner sesji tematycznej Rynek Pracy. Wydarzenie zgromadziło 9 tys. uczestników, w tym 5,7 tys. wzięło udział stacjonarnie, a reszta online. W trakcie trzech dni odbyło się 100 debat. Eksperci Antal wzięli udział w dwóch sesjach. W debacie Rynek Pracy uczestniczył Artur Skiba, prezes Antal, a w sesji BPO centra usług wspólnych udział wziął Sebastian Sala, dyrektor ds. dywizji Antal SSC/BPO.
Wpływ pandemii na rynek pracy: Najnowsze badania Antal
Podczas ostatniej sesji poświęconej rynkowi pracy, eksperci przedstawili najnowsze odkrycia dotyczące zmian zachodzących w obszarze zatrudnienia w kontekście globalnej pandemii. Wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Antal wskazują na ewolucję w zakresie zarządzania i monitorowania pracowników.
Pandemia a praca zdalna: Nowe standardy monitorowania
Zmieniające się warunki pracy, a w szczególności wzrost popularności pracy zdalnej pod wpływem pandemii, spowodowały przemyślenie strategii nadzoru nad pracownikami. Jak wskazują badania Antal, menedżerowie i pracodawcy zaczęli dostosowywać swoje metody oceny efektywności pracowników.
Dojrzalsze formy kontroli nad pracownikami w nowej rzeczywistości
Artur Skiba, prezes Antal, podkreślił, że formy kontroli nad pracownikami w czasach pandemii i podczas pracy zdalnej stały się bardziej dojrzałe. Nie chodzi już tylko o śledzenie działań pracownika w czasie rzeczywistym, ale przede wszystkim o ocenę końcowych rezultatów ich pracy.
Skupienie na efektach, a nie czynnościach
Dawniej pracodawcy mogli skupiać się na obserwowaniu, co pracownicy robią w trakcie dnia pracy. Obecnie, w dobie pracy zdalnej, większy nacisk kładziony jest na to, co dokładnie zostaje osiągnięte. Efektywność, jakość i rezultaty stały się kluczowymi wskaźnikami dla oceny pracownika.
Sesja BPO: Centra usług wspólnych w nowej rzeczywistości
W trakcie sesji poświęconej centrach usług wspólnych (BPO), kluczowe znaczenie miał temat adaptacji do zmieniających się warunków pracy oraz oczekiwań pracowników w kontekście współczesnych wyzwań.
Sebastian Sala o elastyczności w zarządzaniu
Sebastian Sala, dyrektor ds. dywizji Antal SSC/BPO, wskazywał na konieczność elastycznego podejścia do zarządzania zasobami ludzkimi. Podkreślił, jak kluczowa w obecnym środowisku pracy jest zdolność pracodawców do dostosowywania się do potrzeb i oczekiwań swojego zespołu.
Praca hybrydowa – klucz do przyciągnięcia talentów
W świetle badań przeprowadzonych przez firmę Antal, wyraźnie widać, że nowoczesni pracownicy coraz częściej oczekują od swoich przyszłych pracodawców możliwości pracy hybrydowej. Dla wielu z nich jest to nie tylko kwestia komfortu, ale również decydujący czynnik podczas wyboru nowego miejsca zatrudnienia.
Decyzje rekrutacyjne w erze hybrydowej
Współczesny rynek pracy jest świadkiem rewolucji w zakresie oczekiwań i preferencji pracowników. Jak podkreśla Sala, pracodawcy, którzy chcą przyciągnąć największe talenty, muszą zdać sobie sprawę z rosnącej wagi elastyczności w organizacji pracy, oferując modele hybrydowe czy inne formy dostosowane do indywidualnych potrzeb pracowników.
Całe dyskusje z udziałem ekspertów Antal można obejrzeć poniżej. Zapraszamy do oglądania!
Rynek Pracy: https://video.ptwp.pl/movie/20542.html
BPO centra usług wspólnych: https://video.ptwp.pl/movie/20917.html