Facebook Pixel

Ulubione oferty

Kariera finansisty w obliczu spowolnienia

Od czasu, kiedy pierwszy raz w naszych mediach pojawiły się negatywne informacje o nadchodzącym kryzysie, minęło wiele miesięcy. Analitycy i obserwatorzy spierali się wówczas, przewidując wpływ kryzysu na rynkach światowych na polską gospodarkę. Na szczęście nie zrealizowały się najczarniejsze scenariusze, choć trudno nie dostrzec zmian. Zważywszy na fakt, iż wcześniejsze lata były czasem wyjątkowego prosperity, są one szczególnie widoczne. Jak spowolnienie wpłynęło na rynek pracy finansistów? Jak wygląda on z perspektywy head huntera? Jakie są jego rady na najbliższe miesiące?
 
Redukcje etatów
Utrata pracy z powodu zwolnienia dotknęła finansistów, podobnie jak inne grupy zawodowe. Część z nich wynikała z fuzji, trudnej sytuacji pracodawców pociągającej za sobą redukcję zatrudnienia, a czasem nawet decyzje o zamknięciu działalności. W większości branż odchudzenie działów finansowo-księgowych było mniejsze lub porównywalne z tym, które miało miejsce w innych działach. Spowolnienie, zresztą zgodnie z przewidywaniami, okazało się najbardziej bolesne dla finansistów pracujących w firmach z branży usługowej. Ze zwolnieniami grupowymi zetknęli się na przykład pracownicy dużych firm audytorskich i consultingowych.
 
Mniejsza liczba nowych stanowisk i ofert pracy
Niemiłą niespodzianką dla osób aktywnie poszukujących pracy, była liczba dostępnych ofert. Początek roku przyniósł ze sobą zamrożenie olbrzymiej ilości procesów rekrutacyjnych, sytuację tę odzwierciedlała najlepiej niewielka ilość ogłoszeń rekrutacyjnych w internecie i prasie. Dla wielu osób skala tego zjawiska była szokiem, szczególnie w odniesieniu do ilości rekrutacji prowadzonych w niedawnych przecież czasach walki o pracowników. Biorąc pod uwagę ilość wakatów, czwarty kwartał i kolejne miesiące zapowiadają się zdecydowanie lepiej. Wiele firm zdecydowanie mniej zachowawczoodnosi się do zatrudniania nowych pracowników, a są i takie, które chcąc wykorzystać trudniejsze czasy, przeprowadzają projekty rekrutacyjne, mające na celu wymianę osób (często rekrutowanych w czasach rynku pracownika), które nie spełniły stawianych przed nimi oczekiwań.
 
Większa konkurencja na rynku pracy
Spełnieniem marzeń pracodawców wydaje się dziś na pierwszy rzut oka ilość aplikacji otrzymywanych w odpowiedzi na ogłoszenia rekrutacyjne, nierzadko liczona w dziesiątkach, a nawet setkach. Lektura otrzymanych życiorysów i rozmowy kwalifikacyjne często jednak bywają niemiłą niespodzianką. Większość aplikacji nie spełnia nawet najbardziej podstawowych wymagań, kolejna spora część to dokumenty osób wytypowanych do zwolnienia przez dotychczasowych pracodawców lub mających dyskusyjną motywację do zmiany pracy. Tak więc o ile w przypadku mało istotnych stanowisk i niewielkich oczekiwań stawianych kandydatom, bez trudu i wysokich nakładów finansowych można sfinalizować proces rekrutacji z udziałem kandydatów z ogłoszenia, o tyle w przypadku bardziej odpowiedzialnych ról, pozyskanie dobrego pracownika bywa jeszcze trudniejsze niż do tej pory. Mimo sytuacji na rynku, najbardziej wartościowi finansiści mający realistyczne oczekiwania, szybko znikają z rynku pracy z satysfakcjonująca ofertą, a najczęściej w ogóle nie myślą o zmianie pracy.
 
Renesans rekrutacji wewnętrznych
Zwrot pracodawców w kierunku rekrutacji wewnętrznych jest zjawiskiem bardzo korzystnym z perspektywy pracowników dążących do rozwoju zawodowego. W niedalekich czasach prosperity i wysokich budżetów na rekrutacje zewnętrzne, pracodawcy szukali talentów przede wszystkim na zewnątrz organizacji (często przy pomocy head hunterów, w branży, a nawet najbliższej konkurencji). W chwili obecnej rekrutacje wewnętrzne są dla nich nie tylko narzędziem motywującym, stwarzającym pracownikom realne szanse zdobywania nowych doświadczeń, ale także metodą ograniczenia kosztów. W wielu przypadkach pozwoliły także ograniczyć skalę zwolnień w zespołach, które ucierpiały z powodu spowolnienia.
 
Kilka słów o wynagrodzeniach
Sytuacja na rynku pracy nie spowodowała znaczących zmian w średnich wynagrodzeniach pracowników działów finansowych. W relatywnie niewielu firmach zatrzymane zostały także regularne coroczne podwyżki wynagrodzeń. Znacząco spadły natomiast oczekiwania finansowe kandydatów, w tym przede wszystkim osób aktywnie poszukujących pracy. Wiele z nich jest skłonnych do podjęcia nowej pracy na dotychczasowych, a nawet nieco gorszych warunkach.
 
Jak przetrwać trudniejsze czasy?
Osobom, które w chwili obecnej z różnych względów zmuszone są do poszukiwania nowej pracy, sugeruję weryfikację oczekiwań z możliwościami, jakie daję rynek pracy, regularne śledzenie ogłoszeń rekrutacyjnych w prasie, na portalach internetowych oraz wykorzystanie portali społecznościowych takich jak Goldenline.pl czy Linkedin.com Nieoceniony jest także kontakt z profesjonalnymi firmami head hunterskimi, które prowadzą wiele nieogłaszanych w mediach projektów. Trzeba mieć jednak świadomość, iż obecnie ze względu na sytuację na rynku i wysokie oczekiwania Klientów, konsultanci z firm rekrutacyjnych rzadko angażują w swoje projekty kandydatów z potencjałem, a zwykle wyłącznie osoby spełniające w stu procentach profil idealnego kandydata. Osobom, które są otwarte na nowe wyzwania zawodowe, ale nie szukają pracy aktywnie, polecam współpracę z doświadczonym head hunterem, który nie tylko odniesie ich oczekiwania do możliwości rynkowych, ale często będzie także pracować nad ciekawszymi projektami. To właśnie przez head hunterów poszukują pracowników firmy, które wprawdzie stawiają wysoko poprzeczkę, ale jednocześnie są w stanie, tak jak to było do tej pory, zapłacić dobrym kandydatom więcej za ryzyko związane ze zmianą pracy. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani dalszymi informacjami na temat rynku pracy finansistów lub księgowych albo współpracą w zakresie realizacji projektów rekrutacyjnych proszę o kontakt:
 
Anna Piotrowska-Banasiak Manager Finance & Accountancy
Antal International Executive Recruitment
Ul. Skorupki 5 00-546 Warszawa
Tel: +48 22 483 5000
Fax: +48 22 483 5001
Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: