Miasta, w których chce się pracować. Jak wygląda mobilność specjalistów i menedżerów w Polsce?
W przypadku atrakcyjnej oferty pracy aż 83% specjalistów i menedżerów rozważyłoby pracę całkowicie zdalną zarówno w Polsce i zagranicą. 74% relokowałoby się bez względu na lokalizację w przypadku ciekawej oferty pracy. Wynika tak z raportu Antal “Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”. W jakich polskich miastach specjaliści i menedżerowie chcieliby pracować oraz jak wygląda ich mobilność społeczna?
Atrakcyjność relokacyjna jest ważnym argumentem dla nowych inwestorów i wpływa przez to na rozwój gospodarczy. Badanie Antal “Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” ukazuje aktualne trendy na rynku pracy min. takie jak gotowość do relokacji. Zostało przeprowadzone metodą CAWI na próbie 1046 specjalistów i menedżerów w terminie 30 czerwca – 18 lipca 2022.
Raport do pobrania: https://antal.pl/wiedza/raport/aktywnosc-specjalistow-i-menedzerow-na-rynku-pracy-12-edycja
Atrakcyjność relokacyjna polskich miast
W czołówce miast najbardziej atrakcyjnych pod kątem relokacji, które można określić jako lokalizacje pierwszego wyboru (powyżej 30% wskazań), od lat utrzymuje się: Warszawa, Trójmiasto, Wrocław oraz Kraków. W 2022 najmocniej w rankingu podskoczyło zainteresowanie takimi lokalizacjami jak: Katowice (8 p.p.), Łódź (o 5 p.p.), Poznań (o 4 p.p.) oraz Bydgoszcz (o 4 p.p.). W przypadku zagranicy, zainteresowana relokacją jest 1/3 specjalistów i menedżerów.
W Polsce podnosi się poziom życia w wielu miastach. Rośnie też mobilność pracowników i coraz więcej kandydatów jest w stanie się relokować do innego miasta ze względu na atrakcyjną ofertę pracy. 42% wybrałoby jako najbardziej pożądany kierunek Warszawę, która postrzegana jest jako centrum biznesu i hub technologiczny przyciągający inwestorów, kapitał oraz talenty z całego świata. Jednym z najszybciej rozwijających się obszarów gospodarczych w Warszawie jest między innymi sektor IT. Coraz większy wpływ i znaczenie na popularność stolicy ma także rozwój branży FinTech. Według raportu Cashless aż 39% ze wszystkich polskich fintechów ma swoje centrale właśnie w Warszawie – komentuje Weronika Kamińska, Consultant Antal, IT Services.
Trójmiasto jest najszybciej rozwijającym się centrum usług biznesowych w Polsce. Przyciąga rzeszę wykwalifikowanych specjalistów. Jeśli chodzi o Kraków, ważny jest program Smart City, czyli tzw. koncepcja wprowadzająca nowoczesne rozwiązania cyfrowe, dzięki czemu przestrzeń miejska jest przyjazna dla mieszkańców, pozwala to również dbać o kapitał ludzki i biznes. Wrocław natomiast jest wśród liderów, jeśli chodzi o nowoczesne usługi dla biznesu, jak możemy zobaczyć w rankingu „Global Cities of Future”. W wymienionej publikacji wskazuje się również, że stolica Dolnego Śląska także jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do inwestowania. Swoje siedziby ma tu wiele znanych organizacji, co przyciąga również kadrę pracowników.
Włodarze konkurują ofertami oraz programami wpływającymi pozytywnie na jakość życia, co powoduje, że specjaliści często też wybierają jako swoje miejsca zamieszkania mniejsze miasta niż stolica takie jak Łódź, Katowice czy też Poznań. Pandemia na stałe zmieniła rynek pracy. Rośnie konkurencja nie tylko ze strony polskich pracodawców, ale i zagranicznych. Praca zdalna zmieniła mapę i preferencje kandydatów, którzy mogą pozwolić sobie na mieszkanie w wymarzonym miejscu i pracę dla często globalnych czy międzynarodowych firm poza miejscem zamieszkania – dodaje Weronika Kamińska, Consultant Antal, IT Services.
Komfort i elastyczność ważna dla kandydatów
Jako konieczne elementy nowej oferty pracy wymieniane są nie tylko wyższe wynagrodzenie (76%), ale także możliwość pracy zdalnej (53%). Tylko 1/3 badanych wskazuje, że nie potrzebuje pracy zdalnej jako koniecznego elementu do rozważenia oferty pracy. 22% specjalistów i menedżerów musiałoby otrzymać ofertę, w której ma możliwość pracy z domu średnio 2 i 3 dni. Co więcej w przypadku atrakcyjnej oferty pracy aż 83% specjalistów i menedżerów rozważyłoby pracę całkowicie zdalną zarówno w Polsce i zagranicą.
16% respondentów biorących udział w badaniu zaznaczyło również, że chęć zmiany pracy wynika z potrzeby zmiany modelu pracy na zdalny (lub większości zdalny) co często pozwala kandydatom na utrzymanie work-life balance. 24% badanych wskazało, iż brak work–life balance jest ich główną motywacją do zmiany pracy.
Podczas rozmów rekrutacyjnych jakie przeprowadzamy w Antal pytanie o możliwość pracy zdalnej i hybrydowej to jedno z pierwszych pytań jakie zadają specjaliści i menedżerowie. Jest to dla nich kluczowa informacja i dużo ważniejsza niż np. benefity jakie oferuje firma. Ta kwestia wygląda trochę inaczej w przypadku osób bez żadnego doświadczenia zawodowego. Kandydaci z mniejszym stażem poszukują zatrudnienia z możliwością pracy stacjonarnej w większym wymiarze, gdyż zależy im na poznaniu zespołu i dostępności osoby, która wdraża ich do pracy oraz poznaniu kultury organizacyjnej co często jest utrudnione w kontaktach online. Dodatkowo na okresie próbnym pracownika preferowana jest większa część pracy z biura – 3-4 dni w tygodniu - komentuje Edyta Markiewicz, Team Leader, Antal SSC/BPO.
Pierwszy raz ukazuje się obraz ustępstw po stronie pracownika, który już nie potrzebuje umowy o pracę (50%), lecz sprzętu by móc pracować na własnych warunkach (37%) w firmie, która jest blisko na tyle aby nie tracić czasu na dojazdy (52%) i która pozwala mu na swobodne godziny pracy (47%).
O raporcie
Badanie Antal “Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” zostało przeprowadzone metodą CAWI na próbie 1046 specjalistów i menedżerów w terminie 30 czerwca – 18 lipca 2022.
Cykliczny raport „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” ukazuje aktualne trendy na rynku pracy takie jak: postawy pod kątem poszukiwania pracy, liczbę ofert jaką otrzymują kandydaci, motywację i warunki do zmiany zatrudnienia czy gotowość do relokacji.
Raport do pobrania: https://antal.pl/wiedza/raport/aktywnosc-specjalistow-i-menedzerow-na-rynku-pracy-12-edycja