Migracje w branży IT
Przyglądając się przebiegowi kariery osób, które odnoszą sukcesy na wyższych stanowiskach handlowych w branży IT można zauważyć, że najczęściej ścieżka miała początek na stanowiskach takich, jak młodszy handlowiec czy też związanych z backgroundem technicznym tj.: wdrożeniowiec, project manager, konsultant biznesowy. Często osoby te musiały przejść żmudną drogę poprzez stanowisko account managera, senior account managera, team leadera zmierzając w kierunku dyrektora działu handlowego. Doświadczenia łączone na różnych stanowiskach (np. mix backgroundu technicznego i handlowego), w firmach o odmiennych profilach są szczególnie cenione przez pracodawców. Dlatego warto przeanalizować możliwości rozwoju kariery, które stwarza rynek IT.
Obecnie trendem na rynku są migracje pracowników od dystrybutorów i integratorów w kierunku producentów – postrzeganych przez kandydatów jako najbardziej prestiżowych pracodawców. Wynagrodzenie, dostępność możliwości biznesowych i cenionych rozwiązań sprawia, że jest to bardzo atrakcyjny kierunek rozwoju. Jednak wybierając przyszłego pracodawcę trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Istotny jest status firmy, możliwości rozwoju oraz portfolio produktów oferowanych przez pracodawcę.
- U producenta poznamy dość szerokie portfolio produktów i możemy się wyspecjalizować w konkretnych rozwiązaniach. Jest to jednak pracodawca bardzo wymagający i nastawiony na szybkie wyniki pracowników. Producenci coraz częściej oprócz sprzedaży pośredniej przez dystrybucję czy reselerów wychodzą do klienta bezpośrednio, więc dają duże możliwości pozyskania nowego biznesu. Możemy spodziewać się tutaj wysokiego wynagrodzenia. Istotnym czynnikiem dla kandydata jest również prestiż firmy, który niewątpliwie ułatwia dotarcie do wymagających klientów – producenci moga pochwalić się znaną i rozpoznawalną marką i uznaniem na rynku. Dlatego właśnie najbardziej pożądanym miejscem pracy przez kandydatów na rynku IT jest praca u producenta. Cechuje ją jednak specyficzny charakter zadań, często owiany sztywnymi zasadami panującymi w korporacjach. To sprawia, że kandydaci wywodzący się z tego typu firm nie zawsze są doceniani podczas rozmowy kwalifikacyjnej u pośredników (integratorzy, dystrybutorzy).
- Integratorzy mają obszerne portfolio produktów ze względu na współpracę z różnymi producentami jak i dystrybucją, bezpośredni dostęp do klientów końcowych oraz dużą dostępność nowego biznesu niejednokrotnie wygenerowanego przez partnerów. Są to często pracodawcy z lokalnych rynków, z prywatnym kapitałem, co wpływa również na sposób prowadzenia firmy i charakterystykę pracy. Wymagania stawiane nowemu pracownikowi w pierwszych miesiącach pracy są niższe niż u producenta. Handlowcy mający doświadczenie u integratorów IT są najbardziej pożądanymi kandydatami na rynku ze względu na relacje, znajomość rozwiązań oraz umiejętność pozyskiwania biznesu, co jest bardzo trudnym zadaniem ze względu na liczną konkurencję. Doświadczenie zdobyte u integratora jest jednym z najbardziej poszukiwanych w życiorysach zarówno osób wkraczających na ścieżkę kariery w IT, jak i doświadczonych account managerów. Zdarza się również, że osoby z wieloletnim stażem u integratora IT nie są zainteresowane zmianą pracodawcy na producenta czy też dystrybucję.
- Z kolei dystrybutor oferuje możliwość zbudowania relacji z integratorami, jak i producentami. Jest to typowa sprzedaż przez partnerów, z ograniczonym dostępem do klienta końcowego. Handlowcom zatrudnionym u dystrybutorów nie można jednak zarzucić braku kontaktu z klientami końcowymi, gdyż często uczestniczą w spotkaniach i niezwykle ważnych prezentacjach rozwiązań informatycznych. U tego rodzaju pracodawcy mamy szerokie możliwości poznania produktów, aczkolwiek model sprzedaży odbiega od projektowego podejścia np. integratorów. Niezaprzeczalnie w dystrybucji spotkamy się z najniższym poziomem zarobków. Można tu również zaobserwować pewne zależności w migracji pracowników do innych firm. Dla przykładu producent chętniej zatrudni osobę z dystrybucji niż integrator ze względu na charakterystykę pracy.
Podejmując decyzję o kierunku kariery warto rozważyć swoje cele zawodowe oraz predyspozycje. Od tego powinien zależeć wybór potencjalnego pracodawcy. Warto również wziąć pod uwagę poziom dochodów, z jakim spotkamy się u poszczególnych pracodawców. Poniższa tabelka przedstawia średni poziom miesięcznego wynagrodzenia podstawowego brutto z wyszczególnieniem stanowisk, rodzaju pracodawcy oraz regionów.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani dalszymi informacjami na temat rynku pracy z obszaru infrastruktury IT lub udziałem w prjektach rekrutacyjnych w tych obszarach na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie średniego i wyższego szczebla, proszę o kontakt:
Bartosz Pyskło Consultant IT/Telecom Tel: +48 22 483 5 000 Fax: +48 22 483 5 001 Email: bpysklo@antal.com | Antal International Sp. z o.o. Stratos Office Centre Ks. Skorupki 5 00-546 Warszawa Web: www.antal.pl |