Facebook Pixel

Ulubione oferty

Najlepszy moment na rozsądne rekrutacje specjalistów IT

Rynek IT zdecydowanie budzi się z zeszłorocznego letargu, a tym samym potwierdzają się wyniki badań Antal International przeprowadzone pod koniec zeszłego roku, które wskazują, że 80% pracodawców z branży IT zamierza rekrutować specjalistów. Na rynku polskim pojawia się coraz więcej informacji o nowych inwestycjach i co za tym idzie wakatach. Jest to argument na rzecz powrotu do Polski dla pracowników branży IT, którzy w poszukiwaniu lepszych zarobków wyemigrowali np. do Wielkiej Brytanii. Z pewnością atrakcyjnymi kandydatami na ożywionym rynku IT będą osoby, które pozostały w zawodzie, zdobyły międzynarodowe doświadczenie, przedstawią rozsądne oczekiwania finansowe oraz będą w stanie szybko podjąć pracę.

Widoczny optymizm wśród menedżerów IT związany jest przede wszystkim z odmrożeniem inwestycji zatrzymanych w 2009 roku. Niemniej jednak ubiegły rok to czas redukcji zatrudnienia, co oznacza, że dziś w organizacjach brakuje kompetencji do ich realizacji.

Kto jest najbardziej poszukiwany?

W 2010 głównie będą realizowane projekty informatyczne, które prowadzą do wsparcia biznesu w budowie przewagi konkurencyjnej. Można spodziewać się zatem wzrostu liczby realizowanych projektów związanych z wdrożeniem zupełnie nowych rozwiązań informatycznych i rozwojem funkcjonujących już aplikacji. Oznacza to zainteresowanie pracodawców specjalistami z obszaru tworzenia i wdrażania oprogramowania biznesowego.

Najczęściej poszukiwani, szczególnie w sektorze finansowym, są obecnie Analitycy Biznesowi i Systemowi z doświadczeniem we wdrożeniach. Niezmiennie, choć na szerszą skalę otwierają się stanowiska programistów i projektantów systemów, specjalizujących się w technologiach: NET, C# i/lub Java. Niezwykle istotne staje się doświadczenie związane z tworzeniem aplikacji internetowych i portalowych na platformach w rodzaju Microsoft Sharepoint. Również znajomość języków obcych, w tym coraz częściej niemieckiego jest standardem.

Wyraźnym trendem ze strony pracodawców jest poszukiwanie u kandydatów IT doświadczenia z różnych dziedzin. Ważne stają się nie tylko kompetencje związane z technologiami, ale również np. umiejętność wykonania analizy biznesowej. Idealnym pracownikiem zajmującym się rozwojem aplikacji biznesowych jest w tym momencie osoba, która nie tylko będzie potrafiła samodzielnie stworzyć przynajmniej część kodu, ale również będzie mogła pełnić rolę samodzielnego analityka biznesowego i na bieżąco doradzać m.in. w zakresie potrzeb aplikacyjnych przedsiębiorstwa oraz potencjalnych rozwiązań. Od programistów coraz częściej oczekuje się także umiejętności związanych z koordynowaniem prac w ramach projektów.

Poruszenie na rynku IT oraz dodatkowe wymagania wobec kandydatów nie przekładają się na podwyższenie wynagrodzenia. Stawki specjalistów IT zatrzymały się na poziomie z 2009 roku, a więc są niższe o 10-15% od poziomu z lat 2007/2008. Jest to wciąż echo trudnego dla gospodarki poprzedniego roku. Sytuacja będzie się stopniowo zmieniać wraz ze wzrostem koniunktury i większym popytem na doświadczonych pracowników. Powoli wracamy na właściwy tor, rynek IT rozgrzewa się i być może jest to ostatni moment na pozyskanie przez firmy dobrych pracowników, za jeszcze bardzo rozsądne pieniądze.

Stanowisko Doświadczenie Średnie wynagrodzenie brutto 2010 r.
Projektant min. 3 – 4 lata 11 000 – 14 000
Programista min. 3 lata 7 000 – 9 000
Analityk Systemowy min. 3 lata 8 000 – 12 000
Analityk Biznesowy min. 2 – 3 lata 7 500 – 9 500

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani dalszymi informacjami na temat rynku pracy sektora IT/Telecom lub współpracą w zakresie realizacji projektów rekrutacyjnych na stanowiska średniego i wyższego szczebla, proszę o kontakt:

Monika Antczak
Senior Consultant

Tel: +48 22 48 35 000
Fax: +48 22 48 35 001
E-mail: MAntczak@antal.com

Antal International Sp. z o.o.
Stratos Office Centre
Ks. Skorupki Street 5
00-546 Warszawa, POLAND
Web: www.antal.pl

Od trzech lat specjalizuje się w rekrutacji na stanowiska kierownicze średniego i wyższego szczebla, a także na specjalistyczne stanowiska w obszarze IT w sektorze finansowym i produkcyjnym.