Facebook Pixel

Ulubione oferty

O wartości dodanej posiadania prawników wewnątrz organizacji

Nie ma tygodnia, by klienci nie dopytywali się o możliwość zatrudnienia w swoim przedsiębiorstwie prawnika wewnętrznego. Dlaczego tak często zarządzający firmą rozważają stworzenie etatu prawnika wewnętrznego lub rozbudowanie działu prawnego? Postaram się to Państwu zilustrować w poniższym biuletynie.

Rokrocznie wydziały prawa kończy duża liczba absolwentów, która wchodzi następnie na rynek pracy. Po ukończeniu studiów prawniczych gros ze świeżo upieczonych prawników próbuje swoich sił zdając na aplikację z gorszym lub lepszym skutkiem. Z racji zmian przepisów odnoszących się do korporacji prawniczych, samą aplikację kończy również więcej radców prawnych bądź adwokatów. Co to oznacza dla pracodawców? Wzrost konkurencji wśród młodych prawników umożliwia znalezienie pracownika o dość wysokich kompetencjach, zmniejszając przy tym koszty obsługi prawnej, gdyż jak obserwujemy w naszej codziennej pracy, obecnie można zauważyć spadek wynagrodzeń prawników zatrudnionych zarówno w kancelariach, jak i departamentach prawnych.

Kim jest typowy prawnik wewnętrzny (z jez. ang. in-house lawyer)? Z moich obserwacji wynika, że najczęściej jest to aplikant radcowski bądź radca prawny. Swoje wcześniejsze doświadczenie zdobywał w kancelariach prawnych lub departamentach prawnych przedsiębiorstw, nader rzadko spotyka się in-house lawyera wykonującego wcześniej pracę w organach administracji państwowej czy w sądach powszechnych. Prawnik wewnętrzny prawie zawsze specjalizuje się w szeroko pojętym prawie korporacyjnym oraz prawie cywilnym, a także zna podstawy prawa pracy, prawa podatkowego oraz prawa administracyjnego. Pracując w danej branży prawnik poznaje gałęzie prawa związanego z działalnością pracodawcy, co zazwyczaj w dalszej perspektywie czasu ma wpływ na wybór specjalizacji.

Dlaczego właśnie dobry prawnik wewnętrzny może być wartością dodaną dla Państwa organizacji? Poniżej przedstawiam kilka aspektów, które moim zdaniem są istotne i warte rozważenia w momencie podejmowania decyzji przez organizację czy lepiej zatrudnić kancelarię zewnętrzną, czy też korzystniej jest zatrudnić prawnika wewnętrznego. Naważniejsze aspekty to:

  • Prawnik zatrudniony wewnątrz organizacji dedykowany jest wyłącznie pracodawcy,
  • Prawnik wewnętrzny utożsamia się z pracodawcą, przez co lepiej rozumie organizację, niż prawnik z kancelarii zewnętrznej,
  • Prawnik wewnętrzny podlega regułom kodeksu pracy przez co jest traktowany jak pracownik, a nie jako wykonujący zlecenie,
  • Prawnik wewnętrzny może w swojej pracy wspierać również inne działy operacyjne pracodawcy, czyli może być zaangażowany w kilka projektów. Kancelarie zewnętrzne realizują zazwyczaj pojedyncze zlecenia.
  • Wynagrodzenie prawnika wewnętrznego może być niższe niż ryczałt kancelarii zewnętrznych.

Kolejne pytanie, na jakie należy odpowiedzieć to czy posiadanie prawnika wewnętrznego jest korzystniejsze niż współpraca z kancelarią zewnętrzną? Jak już wcześniej wspomniałem prawnik wewnętrzny jest pracownikiem, nie zaś wykonującym zlecenie, zatem pracodawca może go kształtować zgodnie z polityką przedsiębiorstwa, co przy poprawnej selekcji pracownika skutkuje w przyszłości posiadaniem wykwalifikowanej kadry kierowniczej przedsiębiorstwa. Wielokrotnie spotkałem się z przypadkami, gdy łączono funkcję szefa działu prawnego ze stanowiskiem dyrektora rozwoju lub dyrektora HR.

Konsultanci ds. rekrutacji coraz częściej bywają również doradcami dla przedsiębiorstw przy wyborze kandydatów na stanowisko prawnika wewnętrznego. Dzięki rozmowom z kandydatami, które nie zawsze są ukierunkowane pod konkretną ofertę, znam dokładnie sytuację zawodową kandydata, zatem jestem w stanie określić ewentualne ryzyko przy zatrudnieniu danej osoby. W rekrutacji najważniejsze staje się nie tyle zatrudnienie idealnego kandydata, ale zatrudnienie takiej osoby, która będzie „dopasowana” do organizacji. Im więcej filtrów rekrutacyjnych, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że organizacjom uda się uniknąć zaskakujących rotacji pracowników. Dzięki specyfice mojej pracy jestem w stanie dostarczyć Państwu „perełkę” nie zaś kauzyperdę. Taką właśnie wiedzą chcę się dzielić z HR Managerami oraz Partnerami kancelarii prawnych.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani dalszymi informacjami na temat rynku pracy w branży prawniczej lub współpracą w zakresie realizacji projektów rekrutacyjnych w tym obszarze poniżej podaję kontakt:

Michał Gołębiowski
Consultant
HR & Legal

Tel: +48 22 48 35 000
Fax: +48 22 48 35 001
E-mail: MGolebiowski@antal.com
Antal International Sp. z o.o.
Stratos Office Centre
Ks. Skorupki Street 5
00-546 Warszawa, POLAND
Web: www.antal.pl
Antal International na goldenline.pl

Jako konsultant ds. rekrutacji specjalizuję się w selekcji i zatrudnianiu osób na stanowiska prawnicze do czołowych firm działających na rynku polskim. Przed rozpoczęciem współpracy z firmą Antal zdobyłem doświadczenie jako prawnik w najlepszej polskiej kancelarii prawnej. Ponadto pracowałem również na stanowisku Project Managera w międzynarodowej firmie doradczej z grupy Wielkiej Czwórki.

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: