Facebook Pixel

Ulubione oferty

Przywódca potrzebny od zaraz

Rok 2010 chyli się ku końcowi, a rynek rekrutacji w produkcji wciąż wrze. Dla wielu kandydatów rok ten był łaskawy – przyniósł awanse, na które czekali od dawna – często objęcie wyższego stanowiska wiązało się tutaj ze zmianą pracodawcy. Ciężko przytoczyć jedną przyczynę, dla której tak wiele firm zdecydowało się na rozpoczęcie procesów rekrutacyjnych na najwyższe stanowiska w firmie: czy to kryzys zweryfikował kadrę, czy to może kadra już miała dość pracy w obecnym środowisku i zdecydowała się na poszukanie sobie zajęcia w innej firmie lub przejście na emeryturę, wskutek czego powstał wakat. Faktem jest, że Anno Domini 2010 stał się dla wielu rokiem wyzwań zawodowych. 
 
Przywódca potrzebny od zaraz  
 
Skupmy się przez chwilę na profilach kandydatów na najwyższe stanowiska. Jakich kompetencji firmy poszukują? Jakie elementy doświadczenia zawodowego pozwalają myśleć o kolejnym kroku w karierze?    Niniejszy biuletyn jest dedykowany głównie firmom o charakterze produkcyjnym, w związku z czym charakter opisanych stanowisk jest związany ze specyfiką tego właśnie sektora: 
 
Dyrektor operacyjny – w różnych sektorach to stanowisko jest odmiennie postrzegane. Dyrektor operacyjny dla jednych to człowiek odpowiedzialny za obszary produkcji, jakości, szeroko pojętej logistyki oraz technologii raportujący do dyrektora zakładu bądź dyrektora zarządzającego. Dla innych dyrektor operacyjny to człowiek zarządzający kilkoma zakładami, do którego raportują dyrektorzy fabryk. W takim rozumieniu to stanowisko odpowiada Multiplant Managerowi.  Kompetencje oczekiwane na tym stanowisku to zwykle kilkuletnie doświadczenie w pracy na stanowisku dyrektora operacyjnego lub dyrektora produkcji, znajomość zagadnień z zakresu logistyki, technologii, zarządzania projektami nowych uruchomień oraz jakości. W przypadku Multiplant Managera kandydat musi mieć doświadczenie poparte sukcesami w zarządzaniu przynajmniej jednym zakładem.  Oczekiwania finansowe kandydatów: 18 000 – 25 000 PLN brutto miesięcznie. Zdarzają się dyrektorzy operacyjni z wyższym wynagrodzeniem. Dodatki, o które najczęściej walczą kandydaci na tego rodzaju stanowiska to premia, samochód służbowy, opieka medyczna.  Pensja Multiplant Managera to kwota 35 000 – 50 000 PLN brutto miesięcznie + szeroki pakiet dodatkowy. 
 
Dyrektor zakładu – zwykle stanowisko to obejmuje wszystkie aspekty działalności zakładu, aczkolwiek bardzo często obszary finansów, HR, IT są tutaj wspierane przez funkcje centralne/ shared services center. Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za kreowanie i realizację budżetu operacyjnego, ale w kwalifikowanej większości przypadków nie odpowiada za pełny P&L.  Kluczowymi kompetencjami tutaj będą: umiejętność tworzenia i zarządzania zespołami o podobnej strukturze zatrudnienia, znajomość zagadnień z zakresu tworzenia i realizacji budżetów, wiedza z zakresu zarządzania produkcją, jakością, technologią, podstawy finansów są na tym stanowisku nieodzowne. Doświadczenie na podobnym stanowisku jest pożądane, aczkolwiek firmy często inwestują w kandydatów, którzy są obecnie dyrektorami produkcji i wykazują się potencjałem do objęcia tego stanowiska. Rzadziej zdarza się, że na stanowisko dyrektora zakładu powołuje się osoby pełniące obowiązki kierowników jakości czy technologii – zwykle (choć nie jest to regułą) tego rodzaju awanse są przyznawane w ramach awansów wewnętrznych w firmie.  Oczekiwania finansowe kandydatów: od 20 000 do 30 000 PLN brutto miesięcznie w zależności od wielkości zakładu. Tego rodzaju stanowisko w kwalifikowanej większości przypadków jest wyposażone w samochód służbowy klasy D. Kandydat może liczyć także na bonus (często zależny tylko w części od osobistych wyników, ponieważ reszta premii może zależeć od wyników fabryki, którą zarządza oraz wyników koncernu). 
 
Dyrektor zarządzający – to osoba zarządzająca zakładem w pełnym tego słowa znaczeniu, posiadająca odpowiedzialność za wszystkie obszary związane z działalnością firmy. Często oprócz finansów, HR oraz IT dochodzi odpowiedzialność za dział Sales, Marketing & PR oraz wyniki sprzedażowe firmy. Kluczowe kompetencje zależą tutaj od aktualnych potrzeb firmy. Często powołuje się na to stanowisko osoby, które posiadają doświadczenie na stanowisku dyrektora zakładu (w niektórych firmach stanowisko dyrektora zarządzającego jest odpowiednikiem dyrektora zakładu), jednak z uwagi na fakt, że firma może wykazywać prawidłowy poziom w obszarze operacyjnym, a kuleć w obszarze sprzedaży czy finansów, często firmy sięgają po doświadczonych dyrektorów sprzedaży lub dyrektorów finansowych, którzy zarządzają spółką wspierani przez utalentowany zespół produkcyjno-techniczny.  Oczekiwania finansowe kandydatów: od 30 000 do 50 000 PLN brutto miesięcznie + pakiet benefitów (samochód, ubezpieczenie, opieka medyczna, premia, często opcje na akcje). 
 
Dyrektor generalny, prezes zarządu – osoba odpowiedzialna za kreowanie, wdrażanie oraz kontrolowanie strategii spółki, jej misję i wizję, analizę raportów dotyczących sytuacji firmy oraz otoczenia konkurencyjnego, strategiczne zarządzanie wszelkimi obszarami w firmie, od produkcji poprzez inwestycje, zasoby ludzkie, technologię, sprzedaż, po finanse. Wśród oczekiwanych kompetencji często wymienia się wieloletnie doświadczenie na podobnym stanowisku w innych podmiotach (najchętniej międzynarodowych) o określonej strukturze zatrudnienia. Często firmy zwracają uwagę na budowę ścieżki kariery, ponieważ ważne jest to, czy kandydat wywodzi się z obszaru sprzedaży, finansów czy produkcji. Ważnym elementem w dossier kandydata jest wiedza z zakresu fuzji i przejęć, doświadczenia w budowie struktur krajowych/ międzynarodowych, a przy okazji tworzenia nowych firm – doświadczenie w stawianiu struktur firmy od podstaw.  Oczekiwania finansowe kandydatów: od 35 000 PLN brutto miesięcznie wzwyż.  Cechą wspólną dla wymagań jest doskonała znajomość języków obcych (angielski to absolutne minimum), możliwość udokumentowania spektakularnych sukcesów w poprzednich firmach. 
 
Dwie strony medalu 
 
Rozstanie z firmą może być dramatem dla kandydata i/ lub firmy, bądź ulgą dla obu stron.  Co się w firmie dzieje jest tajemnicą firmy. Niby wszyscy są poprawni politycznie, ale po rozstaniu się z firmą tu i ówdzie pojawia się przeciek dający prawdziwy obraz sytuacji. Ciężko tutaj o obiektywizm, ponieważ wypowiedzi obu stron z definicji są subiektywne.  Wśród najczęstszych powodów odejść kandydatów z wysokich stanowisk wymienia się: 
  • brak wsparcia organizacji w realizacji celów,
  • zanegowanie strategii przyjętej w bieżącym roku i zaproponowanie rozwiązań sprzecznych z wizją osoby zarządzającej (kandydata),
  • zmiany na wyższych szczeblach (często w strukturach światowych), brak porozumienia z nowym kierownictwem,
  • wyniki finansowe spółki, brak realizacji planu,
  • zbyt wygórowane oczekiwania w zakresie wyników spółki w stosunku do możliwości firmy w aktualnej sytuacji rynkowej (często powiązane z brakiem możliwości wsparcia ze strony firmy, bądź brakiem pomysłu kandydata na dalsze działania),
  • brak możliwości rozwoju,
  • poszukiwanie nowych wyzwań (często w innej branży) ,
  • zmiana struktury organizacyjnej koncernu skutkująca przesunięciem na stanowisko niższe i/ lub z zawężonym zakresem obowiązków,
  • dość kontrowersyjny argument: aby awansować na wyższe stanowisko trzeba mieć paszport odpowiedniego kraju.
Na zakończenie chcę zapewnić Czytelników, że wierzę, iż ludzie z natury są dobrzy i nie chcą wprowadzić mnie w błąd. Pamiętam jednak powiedzenie, które ukuł Henry Ford „Kura znosząc jaja gdacze wniebogłosy. Kaczka siedzi cicho. I cały świat je jaja kurze”. Zawsze bardzo czujnie obserwujmy więc czy spotkanie z kandydatem to teatr faktu czy sensacji.  Jeśli jesteście Państwo zainteresowani dalszymi informacjami na temat rynku pracy z obszarów produkcji, inżynierii, technologii i zarządzania jakością lub współpracą w zakresie realizacji projektów rekrutacyjnych z tych obszarów na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie średniego i wyższego szczebla, proszę o kontakt:
 
Artur Migoń
Business Unit Director/ Partner Engineering, Logistics & Operations Division
Tel: +48 22 48 35 000
Fax: +48 22 48 35 001
Email: artur.migon@antal.pl 
Antal International Sp. z o. o.
Stratos Office Centre Ks. Skorupki Street 5 00-546 Warszawa, POLAND
Web: www.antal.pl
Goldenline Profile
 
 
Swoją karierę zaczynałem w przemyśle ciężkim. Z Antal International związany jestem od marca 2005 r. Obecnie jestem odpowiedzialny za dywizję zajmującą się rekrutacją wysokowykwalifikowanej kadry zarządczej i specjalistycznej w obszarach związanych z produkcją, inżynierią, technologią i zarządzaniem jakością. 
Zachęcamy do zapoznania się z wynikami najnowszej edycji badania Antal Global Snapshot