Rynek kandydata vs. potrzeby działu księgowości
Podczas realizacji projektów zaobserwowałem duże zainteresowanie Klientów charakterystyką rynku kandydata. Najbardziej pożądane informacje dotyczą wysokości oczekiwań finansowych jak i coraz częściej wymaganych dodatkowych kwalifikacji i innych specjalistycznych kursów i szkoleń. Coraz częściej Klienci wymagają od Kandydatów nie tylko doświadczenia, ale również świadomej chęci rozwoju i inwestowania w siebie.
Ważnym jest, by osoby decyzyjne w organizacjach odpowiednio zdefiniowały swoje potrzeby względem kandydatów i ich dostępność na rynku pracy. Coraz częściej, poszukuję osób korzystając z własnej sieci kontaktów. Rynek kandydata jest coraz mocniej odczuwalny – jest więcej nowo otwieranych wakatów, a mniej osób aktywnie poszukujących pracy. Co należy podkreślić – motywacja osób nieaktywnych zawodowo może się różnić od motywacji osób, które rozglądają się za nowymi wyzwaniami. Decydować tu będą czynniki takie jak atrakcyjność oferty w kontekście możliwości rozwoju w organizacji, jaki i odpowiednio wyższy budżet na dane stanowisko.
Praca w dziale księgowości jest dostępna już na etapie studiów wyższych. Najczęściej duże firmy międzynarodowe zachęcają wyróżniających się studentów do aplikowania na staże, z których największą popularnością cieszą się staże płatne. Zazwyczaj są to stanowiska asystenckie, tzw. „junior position” lub entry level. Na tym etapie pracodawca powinien wymagać od pracownika przede wszystkim silnego zaangażowania oraz umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy na studiach wyższych.I Etap (od 0 do około 1 roku doświadczenia) to stanowiska takie jak:
- asystent ds. księgowości
- asystent księgowego, działu księgowości, samodzielnego lub głównego księgowego finansowego
- młodszy księgowy
- oczekiwania finansowe: 3000-5000 PLN brutto miesięcznie
Po uzyskaniu odpowiedniego doświadczenia oraz zapoznaniu się z praktyczną stroną przepisów Ustawy o Rachunkowości, pracownicy awansują na bardziej wyspecjalizowane, bądź samodzielne stanowiska. Jest to etap, na którym wiele osób decyduje się już na daną dziedzinę księgowości (np.: dział windykacji, podatkowy, dział należności, płatności, tzw. księgi głównej lub raportingu). Pracodawca na tym etapie jest wstanie przydzielić obowiązki takie jak np. pomoc w sporządzaniu deklaracji podatkowych czy w stworzeniu sprawozdań finansowych.II Etap (od 1-2 roku do 3-5 lat do doświadczenia) to stanowiska takie jak:
- asystent ds. księgowości (biura rachunkowe)
- księgowy
- starszy księgowy
- specjalista ds. podatków, IFRS, rachunkowości czy księgowości
- oczekiwania finansowe: 5000-6500 PLN brutto miesięcznie
Wśród Kandydatów jeszcze bardziej doświadczonych można znaleźć osoby nie tylko z ugruntowaną wiedzą merytoryczną, ale także wysoko wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie księgowości, gdzie doświadczenie podyktowane pracą najczęściej w międzynarodowych strukturach umożliwia piastowanie stanowisk średniego szczebla kierowniczego. Najczęściej na tym etapie pracodawca może wymagać większej odpowiedzialności za powierzone mu zadania biorąc pod uwagę utrwaloną wiedzę za zakresu UoR, innych przepisów, tzw. GAAP, posiadanie/ zdobywanie dodatkowych kwalifikacji typu ACCA czy czy posiadanie tytułu Biegłego Rewidenta.III Etap (od 5 do 7 doświadczenia) to stanowiska takie jak:
- zastępca głównego księgowego lub p.o. głównego księgowego
- samodzielny księgowy
- lider zespołu (np. ds. podatków, sprawozdawczości finansowej)
- oczekiwania finansowe: 7000-9000 PLN brutto miesięcznie
Kluczowym momentem w rozwoju ścieżki kariery w dziale księgowości jest osiągnięcie przez pracownika stanowiska menedżerskiego takiego jak główny księgowy czy kierownik danego działu w większych organizacjach. Od pracownika wymaga się pełnej odpowiedzialności za podejmowane samodzielnie decyzje. Do zakresu obowiązków dodaje się weryfikację i nadzór nad pracą całego działu księgowości.IV Etap (od 8 i więcej lat doświadczenia) to stanowska takie jak:
- główny księgowy
- menadżer ds. podatków
- menadżer finansowo-księgowy
- kierownik działu księgowości (np. sprawozdawczości finansowej lub działu podatków)
- oczekiwania finansowe: 9500-18 000 PLN brutto miesięcznie
Podsumowując, warto pamiętać o odpowiednim uzgodnieniu potrzeb organizacji odpowiadających obecnym trendom i sytuacji na rynku. Przedstawione informacje opisałem na podstawie zrealizowanych projektów z ostatnich kilku miesięcy na terenie dużych miast.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani dalszymi informacjami na temat rynku pracy lub współpracą w zakresie realizacji projektów rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie średniego i wyższego szczebla w finansach i księgowości, proszę o kontakt:
Michał Starościak Team Leader Finance & Accountancy Tel: +48 22 48 35 000 Fax: +48 22 48 35 001 E-mail: MStarosciak@antal.com | Antal International Sp. z o.o. Stratos Office Centre Ks. Skorupki Street 5 00-546 Warszawa, POLAND Web: www.antal.pl Antal International na goldenline.pl |
Z firmą Antal International jestem związany od 1,5 roku. Zajmuję się realizacją projektów rekrutacyjnych na stanowiska wyższego i średniego szczebla w obszarze księgowości. Projekty najczęściej realizowane przeze mnie w ostatnim roku to samodzielny księgowy, główny księgowy, Kierownik działu Księgowości i Kierownik Działu Sprawozdawczości Finansowej.