Rynek pracy w sektorze bankowym po kryzysie
Jak obwieszczany wszem i wobec koniec spowolnienia gospodarczego wpłynął na sytuację specjalistów i menedżerów z sektora instytucji finansowych? Jacy specjaliści i menedżerowie mają największe szanse na atrakcyjne oferty? Jaki wpływ na sytuację pracowników na bankowym rynku pracy mają zmiany właścicielskie? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym biuletynie.
Od co najmniej kilkunastu miesięcy każdy miesiąc pozwala obserwować znaczne wzrosty liczby ofert na okołobankowym rynku pracy. Największe zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę specjalistyczną i menedżerską w dalszym ciągu obserwujemy w strukturach sprzedaży.
Największa liczba ofert dotyczy stanowisk doradców klienta indywidualnego, gdzie od kandydatów wymagane jest minimalne doświadczenie w sprzedaży czy obsłudze klienta. W związku z rozwojem usług bankowości detalicznej, instytucje finansowe coraz częściej widzą także potrzebę rozbudowania sieci bankowości prywatnej. Wymagania stawiane private bankerom to najczęściej kilkuletnie doświadczenie w obsłudze klienta zamożnego, znajomość języka angielskiego oraz bardzo dobra znajomość zaawansowanych produktów oraz instrumentów ubezpieczeniowo-finansowych.
W ostatnich miesiącach można również zaobserwować wzrost ofert w obszarze sprzedaży związanej z klientem instytucjonalnym. W każdym regionie Polski znaleźć można interesujące oferty pracy na stanowiska doradcy ds. małych i średnich przedsiębiortsw (SME) oraz klientów korporacyjnych. Większość instytucji poszukując doświadczonych kandydatów na stanowisko relationship managera, wymaga od kandydatów przede wszystkim bardzo dobrej znajomości rynku, własnego portfela klientów z segmentu tzw. dużych firm, znajomości języka angielskiego czy umiejętności wykonania wstępnej analizy kredytowej. Kolejnym plusem dla doradcy klienta korporacyjnego może być specjalizacja w działaniu w konkretnym sektorze rynku.
Można zauważyć ciekawą prawidłowość w podejściu do rekrutacji sprzedawców. Coraz częściej od kandydatów na te stanowiska, bardziej niż nastawienia na agresywną sprzedaż, oczekuje się umiejętności budowania długofalowych relacji oraz ich pogłębiania poprzez badanie potrzeb konsumentów i dostosowanie do nich propozycji usługi finansowej.
Kryzys finansowy podniósł wymagania polskich przdesiębiorców względem minimalizacji ryzyka finansowego. Wzrosły zatem wymagania dotyczące podwyższania standardów w obszarze zabezpieczeń finansowych. Aktualnie w większości banków w Polsce można zaobserwować duże zapotrzebowanie na doświadczonych analityków, którzy usprawniają mechanizmy zarządzania ryzykiem i określania cen, poprzez których działanie minimalizują zawarcie ryzykownej transakcji lub dokonania operacji. Na brak ofert nie mogą również narzekać specjaliści w departamentach skarbu czy finanściści specjalizujący się w obszarze analizy finansowej. Interesujące wyzwania zawodowe znajdą również menedżerowie produktu, specjaliści ds. usprawniania procesów czy też radcy prawni.
Na bankowym rynku pracy w Polsce obserwujemy także zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów produktów oraz project menedżerów odpowiedzialnych za wprowadzanie innowacyjnej platformy bankowości internetowej czy też mobilnej. Rekrutacje te mają związek z globalnymi trendami, gdyż jak pokazują badania, w związku z kryzysem, większość banków na świecie deklaruje konieczność zmiany związanej z modyfikacją oferty produktowej.
10 najbardziej poszukiwanych stanowisk w bankowości | |
Doradca klienta indywidualnego | |
Doradca SME/ korporacyjni | |
Dyrektor oddziału (detal i SME) | |
Specjalista IT | |
Specjalista ds. Ryzyka | |
Private banker | |
Product manager | |
Specjalista ds. optymalizacji procesów | |
Project manager | |
Radca prawny | |
Źródło: ANTAL International na podstawie projektów zlecanych przez Klientów z branży bankowej |
Innym zjawiskiem godnym zauważenia jest zmiana w podejściu pracodawców do elastycznych form zatrudnienia. Recesja wskazała obszary zarządzania zasobami ludzkimi w bankach, w ramach których można wykorzystać tzw. elastyczne formy zatrudnienia. Część pracodawców zauważyła korzyści płynące z outsourcingu funkcji personalnej tzw. back-office. Coraz częstszą formą zatrudnienia w sektorze bankowym jest kontrakt zawierany na czas określony. Z tego typu rozwiązań najczęściej korzystają specjaliści z obszaru IT oraz project managerowie.
Zmiany właścicielskie w sektorze bankowym
Na kształt sektora bankowego wpływ mają nie tylko echa minionego spowolnienia. Od kilku miesięcy mamy okazję obserwować na rynku finansowym sporo zmian właścicielskich liderów w sektorze bankowym. Informacje o fuzjach, przejęciach, a także o wycofaniu się niektórych banków z Polski dla osób związanych z sektorem bankowym stały się codziennością. Nasze obserwacje pokazują, że pomimo zwiększonej liczby ofert pracy oraz poprawy ich atrakcyjności, kandydaci znacząco zwiększyli czujność wobec pracodawców z sektora finansowego. Instytucjom, kóre w chwili obecnej przechodzą zmiany właścicielskie zdecydowanie trudniej jest pozyskać wykwalifikowaną kadrę specjalistyczną i menedżerską. Jednocześnie wśród kandydatów pracujących w instytucjach, które przechodzą transformację, obserwujemy wzmożone zainteresowanie ofertami pracy pochodzącymi ze stabilnych instytucji finansowych.
Reasumując, kryzys gospodarczy oraz zmiany właścicielskie wpłynęły znacząco na oblicze polskiej bankowości. Inne są wymagania wobec kandydatów, formy ich zatrudniania, ale także rozkład sił, co zaowocowało zwiększoną ostrożnością wśród kandydatów z branży finansowej. Dlatego też najbliższe miesiące okazać się mogą kluczowe dla instytucji finansowych pragnących pozyskać wysokiej klasy menedżerów i specjalistów.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani dalszymi informacjami na temat rynku pracy lub współpracą w zakresie realizacji projektów rekrutacyjnych z zakresu bankowości, proszę o kontakt:
Daria Wancicka Team Manager Banking Tel: +48 22 48 35 000 Fax: +48 22 48 35 001 E-mail: DWancicka@antal.com | Antal International Sp. z o.o. Stratos Office Centre, Ks. Skorupki Street 5 00-546 Warszawa, Poland Web: www.antal.pl Antal International na goldenline.pl |
Z branżą rekrutacyjną związana jestem od 5 lat. W firmie Antal International na co dzień dobieram narzędzia selekcji i rekrutuję kandydatów na stanowiska specjalistyczne oraz menedżerskie średniego i wyższego szczebla z obszaru bankowości korporacyjnej oraz ubezpieczeń.