Wynagrodzenie to nie wszystko
Specjaliści i menedżerowie średniego oraz wyższego szczebla w branży produkcyjnej na bieżąco doskonalą swoje umiejętności, kwalifikacje i konsekwentnie rozwijają ścieżkę kariery. Większość z nich pilnie śledzi trendy na rynku pracy oraz firmy, które cieszą się opinią dobrego pracodawcy. Wyniki badania Antal International „Specjaliści i menedżerowie – poszukiwanie i zmiana pracy” potwierdzają, że aż 56% pracowników biernie poszukuje pracy. Warto, więc dowiedzieć się, jakimi motywacjami kierują się, zarówno nasi obecni pracownicy, jak i potencjalni podejmując decyzje dotyczące rozwoju ich kariery zawodowej.
Powszechnie sądzi się, że głównym motywatorem do podejmowania decyzji zawodowych są pieniądze. Czy tak jest na pewno? Kiedy pracownik dowiaduje się, że zostaje awansowany na wyższe stanowisko, a jeszcze dodatkowo otrzymuje podwyżkę, niemal skacze z radości. Po jakimś czasie jednak nabywa doświadczenia, dowiaduje się, że w firmie X na analogicznym stanowisku można zarobić o wiele większą kwotę … i rozpoczyna poszukiwania innej, lepiej płatnej pracy. Aby pozyskać takiego kandydata konieczne jest zaoferowanie wyższego wynagrodzenia. Jednak często konsultanci Antal International spotykają się z kandydatami, dla których równie ważne, jeśli nie ważniejsze są czynniki pozafinansowe.
Informacja o motywacji do zmiany pracy pozwala sprawdzić czy na pewno kandydat będzie mógł realizować się na danym stanowisku z korzyścią dla firmy. Dlatego pytanie o nią jest jednym z najważniejszych podczas spotkania rekrutacyjnego. Najczęściej kandydaci wymieniają trzy podstawowe powody:
- Stopień odpowiedzialności oraz możliwości awansu. Prawie zawsze kandydaci informują nas, że poszukują nowych wyzwań zawodowych. Co się kryje za tym enigmatycznym stwierdzeniem? Bardzo często zdarza się, że pracownik w pełni angażuje się w powierzone obowiązki, ma świetne wyniki, dobre relacje z zespołem, szefem i pozostałymi pracownikami, a jego szanse na awans cały czas równe są zeru. Powodem takiego stanu rzeczy może być na przykład to, że funkcje zarządzające w organizacji pełnią osoby przysyłane z headquarters firmy. Także mała rotacja pracowników w firmie, która z reguły jest plusem i przeważnie dobrze świadczy o pracodawcy, w tym przypadku może okazać się dla pracownika wadą. Łatwo zrozumieć małą wiarę w awans osoby, której szef pracuje już na stanowisku 5 lat i nic nie wskazuje na to żeby to miało się zmienić. Czasem przełożony nie dostrzega w swoim pracowniku potencjału i nie daje mu szansy wykazania się. Może to wynikać na przykład z obawy oddania części odpowiedzialności w ręce podwładnego.
- Długi czas pracy oraz atmosfera w pracy. Część wykształconych i dobrych specjalistów czy menedżerów w firmach produkcyjnych, którzy już zdobyli doświadczenie w międzynarodowych korporacjach i awansowali, pracując niejednokrotnie bardzo intensywnie woli postawić na spokojniejszą atmosferę pracy. Zmieniając pracę szukają oferty, która pozwoli im mieć więcej czasu wolnego a mniej obowiązków. Pracodawca oferując tak komfortowe warunki pracy może za stosunkowo niewysoką stawkę pozyskać świetnie wykwalifikowanego inżyniera.
- Czas dojazdu do pracy. Często kandydaci świeżo po studiach, aby zdobyć doświadczenie i kwalifikacje pożądane na rynku pracy akceptują kosztowne i niewygodne dojazdy do pracy. Wraz z rozwojem umiejętności i ich kariery coraz bardziej cenią możliwość pracy w bardziej dogodnej lokalizacji. Czasem oferta pracy wydaje się tak atrakcyjna, że długie dojazdy są dla pracownika opłacalne, jednak na dłuższą metę okazują się zbyt męczące i pochłaniają zbyt wiele jego wolnego czasu.
Gra nie warta świeczki?
Jeśli wartością dodaną miałoby być jedynie większe wynagrodzenie, potencjalny przyszły pracodawca ma marne szanse na zrekrutowanie dobrego inżyniera. Na podjęcie decyzji o zmianie pracy, jak wynika z powyższych przykładów, często nie ma wpływu wyłącznie czynnik finansowy. Specjaliści i menedżerowie średniego i wyższego szczebla zawsze patrzą na potencjalną ofertę wielowymiarowo. Rozważają wszystkie „za” i „przeciw”. O ile pracownikom zaczynają błyszczeć oczy, kiedy słyszą, że ich oczekiwania finansowe mogą być spełnione, to tak samo im bledną, kiedy otrzymują kontrofertę od obecnego pracodawcy. Przeważnie jest to niewielka podwyżka albo awans pionowy lub poziomy i w takiej sytuacji atrakcyjna oferta finansowa od konkurencji przestaje już tak kusić. Postawiwszy więc na szali to, co mogą uzyskać w przyszłej firmie, a to co otrzymają od obecnego pracodawcy, okazuje się że „gra nie jest warta świeczki” i przeważnie pozostają w dotychczasowym miejscu pracy. Zmiana pracy zawsze wiąże się z ryzykiem i niepewnością. Inżynierowie, którzy założyli rodziny, mają małe dzieci, kredyt hipoteczny do spłacenia, cenią sobie długotrwałe relacje z ludźmi i dla których poczucie bezpieczeństwa wysoko plasuje się w hierarchii potrzeb, zdecydowanie mniej chętnie złożą wypowiedzenie ze względu na korzyści finansowe. Dla tych osób ważniejsza jest stabilność zatrudnienia i poczucie bezpieczeństwa niż większe wynagrodzenie. Inżynierowie i menedżerowie bez większych zobowiązań, bardzo ceniący sobie zmianę samą w sobie i dynamiczne środowisko pracy w pierwszej kolejności będą analizowali możliwości rozwoju, jakie przyszły pracodawca może im zapewnić.
Pracodawca, który głęboko przemyśli jakiego pracownika poszukuje i jakie korzyści pozapłacowe może mu zaproponować ma duże szanse na pozyskanie świetnego specjalisty i menedżera oferując mu niewygórowane wynagrodzenie.
Poniżej załączam przykład kandydata, motywowanego odejściem do firmy o wysokich standardach pracy i jasnej strukturze organizacyjnej.
Poszukiwane stanowisko: Process Engineer
Doświadczenie: 6 lat w międzynarodowej firmie z branży motoryzacyjnej na stanowiskach technicznych, m.in. Process Engineer
Krótka charakterystyka: kilka lat doświadczenia na stanowisku specjalisty + równolegle piastowana rola Group Leadera Sukcesy: wiele samodzielnie wykreowanych projektów prowadzących do wymiernych oszczędności organizacji Wysoka motywacja kandydata do zmiany spowodowana chęcią powrotu do branży o wysokich standardach pracy, jasnej strukturze organizacyjnej, w środowisku gdzie będzie miał możliwość rozwoju zawodowego.
Benefit z zatrudnienia: niewygórowane oczekiwania finansowe przy niewspółmiernie wyspecjalizowanych technicznych umiejętnościach (świetne doświadczenie w bardzo trudnym procesie produkcyjnym poszukiwanym w branży motoryzacyjnej), popartych bardzo dobrymi umiejętnościami interpersonalnymi.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani dalszymi informacjami na temat rynku pracy w sektorze produkcyjnym lub współpracą w zakresie realizacji projektów rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne lub menedżerskie w tym obszarze proszę o kontakt:
Marta Koralewska Team Leader Engineering, Logistics & Operations Tel: +48 12 446 50 00 Fax: +48 12 446 50 01 Email: mkoralewska@antal.com | Antal International Sp. z o.o. Stratos Office Centre Ks. Skorupki 5 00-546 Warszawa Web: www.antal.pl |