Facebook Pixel

Ulubione oferty

Błąd Lean Managera dużo kosztuje, ale jego sukces również - tyle, że naszą konkurencję

Błąd Lean Managera dużo kosztuje, ale jego sukces również - tyle, że naszą konkurencję
Lata 2007, 2008 to niewątpliwie z sentymentem wspominany czas prosperity, zwłaszcza przez kandydatów oraz firmy rekrutacyjne. Pensje szybowały w górę, a oczekiwania Kandydatów zdawały się nie mieć granic. W odniesieniu do stanowisk delegowanych ściśle do projektów oszczędnościowych, tak naprawdę bywało różnie... Były firmy, które sporo inwestowały rozwijając czy wdrażając Lean Management w zakładzie produkcyjnym i płaciły nawet 15.000 – 20.000 pln brutto kandydatowi z minimum 3 letnim doświadczeniem na stanowisku kierowniczym, zagarniając tym samym prawdziwą śmietankę ze środowiska Lean Managerów w Polsce. Często zdarzało się jednak, że były firmy które kierowane modą na Continous Improvement, zatrudniały osoby z krótkim doświadczeniem ale za to za dużo mniejsze pieniądze. Był to błąd, który mógł przynieść zarówno straty materialne: koszt rekrutacji pracownika, koszt zatrudnienia pracownika, koszt źle wprowadzonych usprawnień oraz oczywiście te niematerialne: ogromny sceptycyzm załogi do nowoczesnych metod zarządzania produkcją, demotywacja załogi etc (pisałam o tym na początku 2009 roku – zainteresowanych szczegółowymi informacjami odsyłam na stronę www.antal.pl do biuletynu „Oszczędzać też trzeba z głową”).
 
„Out Of The Box” Dlaczego akurat Lean Manager/Specialist musi być taki wyjątkowy? Dlaczego jest to tak newralgiczne stanowisko w organizacji? Przecież każdy pracownik począwszy od operatora a kończąc na kierowniku zakładu ma swoją istotną funkcję bez której ta cała maszyna nie będzie funkcjonować. Tak, ale...:
 
Po pierwsze: Zysk Lean Manager potrafi zarobić dla swojej firmy duże kwoty. W dużej korporacji taki doświadczony pracownik jest w stanie w ciągu roku zaoszczędzić dla swojej firmy nawet około 300 000 pln. Biorąc pod uwagę fakt, że średnie wynagrodzenie takiego człowieka wynosi w skali roku około 144.000 brutto pln (szacujemy je średnio na poziomie 12.000 pln brutto, nie wliczając pakietu socjalnego, kosztów ew. szkoleń etc). Rachunek jest prosty: firma zostawia sobie w kieszeni 156 000 pln. Nic dodać nic ująć.
 
Po drugie: Doświadczenie Lean Manager nie jest osobą, która utrzymuje standard, system – on wychodzi poza określone normy i schematy, patrzy na organizację holistycznie…To osoby niezwykle kreatywne i posiadające wysoko rozwinięte umiejetności analityczne, do których z prośbą o poradę niejednokrotnie przychodzą osoby na najwyższych stanowiskach z firmy. Takich kwalifikacji nie zdobędzie wyłącznie poprzez szkolenia i czytanie książek, jest to ogromna wiedza, którą osiągnąć można jedynie w toku wieloletniego doświadczenia. Dlatego tak ważna przy wdrażaniu, czy zatrudnianiu Lean Managera jest ilość przepracowanych przez niego lat – a tym samym ilość (oraz jakość!!!) zrealizowanych projektów oszczędnościowych.
 
Po trzecie – Interdyscypilnarność Aby wykonywać swoją pracę dobrze, musi mieć nie tylko świetne zdolności analityczne i szerokie kwalifikacje techniczne, znać metody i techniki pracy związane z Continous Improvement: 5S, Hoshin, Kanban, JIT, SMED, Kaizen, Poka Yoke… ale co najważniejsze – musi to być osoba niezwykle kreatywna, o bardzo wysokich zdolnościach interpersonalnych. Przecież jego praca to nieustanne wdrażanie zmian, praca z ludźmi w całej organizacji – a co się z tym wiąże, również codzienna walka z obawą pracowników, każdego szczebla, przed zmianami. Tego rodzaju praca ma przeważnie charakter projektowy – często osoba na tym stanowisku nie ma podległego strukturalnie zespołu, ale zarządza ludźmi z całej organizacji na czas trwania projektu. Lean Manager musi umieć tak rozmawiać z operatorem, czy kierownikiem technicznym aby przekonać go do wykonania dodatkowej pracy potrzebnej przy realizacji projektu, która niekoniecznie jest wpisana w jego zakres obowiązków… takie przykłady można by mnożyć… Reasumując – błąd Lean Managera dużo kosztuje, ale jego sukces również – tyle, że naszą konkurencję. Pytanie, czy tak jak rynek zweryfikował struktury w organizacjach i obniżał budżety na wynagrodzenia lub też nie był przekonany do zatruniania tych najlepszych z najlepszych (ale też najdrożych), również zweryfikował zasadność oszczędzania na kluczowych stanowiskach w organizacji, takich właśnie jak Lean Manager? Czy w momencie ożywienia gospodarki (w styczniu zanotowano przecież 8,5% wzrost produkcji) te tendencje się zmienią? Mamy początek drugiego kwartału 2010 roku, jak bardzo będziemy inwestować w zysk naszej firmy, zobaczymy w najbliższych miesiącach. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani dalszymi informacjami na temat rynku pracy sektora produkcji i logistyki lub współpracą w zakresie realizacji projektów rekrutacyjnych na stanowiska średniego i wyższego szczebla, proszę o kontakt:
 

Marta Koralewska
Senior Consultant

Tel: +48 22 48 35 000
Fax: +48 22 48 35 001
E-mail: MKoralewska@antal.com

Antal International Sp. z o.o.
Stratos Office Centre
Ks. Skorupki Street 5
00-546 Warszawa, POLAND
Web: https://antal.pl/

Od ponad 2,5 lat specjalizuję się w rekrutacji na stanowiska techniczne średniego i wyższego szczebla w obszarze produkcji i logistyki.
Masz pytania? Skontaktuj się z autorem:

Powiązane usługi