Facebook Pixel

Ulubione oferty

50+

Czy pracownicy 50+ mają pod górkę na rynku pracy?

Wysoki poziom wykonywanej pracy, otwartość i gotowość do dzielenia się wiedzą oraz doświadczeniem, czy lojalność wobec pracodawcy. To tylko jedne z wielu zalet pracowników po pięćdziesiątce, które eksperci Antal zauważają w trakcie rekrutacji owych kandydatów.

Wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej, Polska ma najniższy wskaźnik zatrudnienia pięćdziesięciolatków (według danych GOV). Do ich trudnej sytuacji na rynku pracy przyczynia się między innymi to, w jaki sposób postrzegają ich pracodawcy. Antal ruszyło ze specjalnym projektem 50+ Academy, który ma na celu pokazanie, że wiek to siła, a nie słabość, a osoby po 50 r. ż. świetnie sprawdzają się w roli headhunterów m.in. w branży IT.

Niepisana cenzura wiekowa – mit czy prawda?

W przypadku stanowisk w obszarze obsługi klienta, sprzedaży, bankowości znacznie częściej zaproszenie na rozmowę otrzymywały osoby przed 30 rokiem życia. Obserwacje konsultantów Antal potwierdzają taką zależność. Wynika ona z kilku przyczyn.  

Bardzo często zespoły na tak zwanej pierwszej linii sprzedaży czy obsługi klienta są młode - jest to zwykle początek ścieżki kariery, a także atrakcyjne miejsce dla osób z maksymalnie kilkuletnim doświadczeniem. Osoby z większym stażem pracy awansują w strukturach lub wybierają inną ścieżkę kariery, np. rozwijają się w stronę analizy danych. Z jednej strony - chęć powrotu na tzw. linię frontu rodzi obawy, że dany kandydat nie odniósł sukcesów w innych obszarach i jest mniej dynamiczny i zorientowany na wyniki. Z drugiej strony pracodawcy obawiają się, że zatrudnienie jednej osoby groziłoby niedopasowaniem jej do kultury organizacyjnej i trudnością we współpracy z dominującą młodą częścią zespołu - komentuje Sebastian Sala, Business Unit Director Antal, SSC/BPO.

Często mówi się o “kulcie wieku” - praktyce sztucznego wyznaczania wieku, który uważa się za odpowiedni dla kandydatów do pracy. Osoby stosujące ową praktykę uważają, że wiek kojarzony jest najczęściej z umiejętnościami wykonywania pracy. Zgodnie z tymi poglądami zakłada się, że starszym pracownikom trudniej jest dostosować się do nowych okoliczności i są mniej skłonni do nabywania nowych umiejętności. Od młodych zaś, oczekuje się, że będą bardziej doświadczeni technologicznie i odpowiedzialni.

Korzystnym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie większej liczby osób 50+ i dzięki temu utworzenie zróżnicowanego pokoleniowo zespołu - wymaga to jednak znacznie większego zaangażowania po stronie pracodawcy. Stąd - częściej wybierane jest po prostu rozwiązanie łatwiejsze - dodaje Sala.

Czego boją się pracodawcy - krzywdzące stereotypy

Z obserwacji Antal wynika, że osoby, które ukończyły studia w ostatniej dekadzie, często mają na swoim koncie zagraniczne wyjazdy, naukę angielskiego od wczesnych lat dzieciństwa i swobodniej posługują się j. angielskim. Niestety pod określeniem średniozaawansowany język obcy często kryją się różne kompetencje – i statystycznie częściej dokładnie zbadanie poziomu języka wychodzi na korzyść młodych. Wśród pracodawców funkcjonuje również stereotyp łatwiejszego poruszania się Igreków i Zetek w nowych technologiach i systemach IT, co też w przypadku stanowisk specjalistycznych, a nie strategicznych działa na korzyść młodych. 

Wśród głosów na rynku słyszy się powszechne stereotypy dotyczące wieku zarówno pozytywne (starsi pracownicy są znacznie bardziej godni zaufania), jak i negatywne (starsi pracownicy osiągają gorsze wyniki), które mogą wpływać na podejmowanie przez pracodawcę decyzji w miejscu pracy. Nie wszyscy starsi pracownicy są tacy sami. Pracodawcy uważają starszych pracowników za lojalnych i oddanych, ale też mniej elastycznych, niezdolnych do uczenia się i rozwijania kompetencji – zwłaszcza w zakresie nowoczesnych technologii. Z drugiej strony większość osób 50+ uważa, że doskonale się dostosowuje oraz szybko przyswaja wiedzę i jest chętna, aby zdobywać nowe kompetencje. Podobnie jak pracodawcy, starsi pracownicy uważają się za lojalnych członków organizacji i oczekują, że zostaną docenieni i sprawiedliwie potraktowani

Sami pracodawcy powinni wdrażać w swojej strategii praktyki zapobiegające dyskryminacji w pracy starszych pracowników. Jeżeli firma posiada kulturę organizacyjną, która sprzyja wymianie międzypokoleniowej i dobrej atmosferze, tacy pracownicy ze względu na swoje doświadczenie wnoszą bardzo dużo. Starsi kandydaci poprzez promocję siebie jako ekspertów i aktywne działania powinni także starać się obalać stereotypy.

Promowanie równych szans i budowanie miejsc pracy, w których wszyscy mogą̨ w pełni wykorzystać́ swój potencjał, traktujemy jako jeden z priorytetowych elementów społecznego zaangażowania Antal. Jako organizacja aktywna społecznie czujemy się zobowiązani do współudziału w budowie społeczeństwa przygotowanego na wyzwania współczesności i przyszłości. Dlatego niezwykle ważna jest dla nas realizacja projektów zwiększających świadomość́ społeczeństwa i otwarcie na osoby reprezentujące rożne grupy wiekowe, kultury i środowiska - mówi Monika Kiliańska, Team Manager Antal IT.

Pilnie poszukiwani – wakaty dla 50+

Przykładem procesów rekrutacyjnych, w których osoby po 50 r. ż. są pożądanymi kandydatami są m.in. rekrutacje na wysokie stanowiska zarządcze. W ich przypadku pracodawcy (korporacje zagraniczne posiadające struktury w Polsce) wręcz celują w kandydatów o właściwym „seniority”. Zapotrzebowanie na taką doświadczoną kadrę widać także w branży IT. Kandydaci 50+ idealnie odnajdują się także w pracy typu front-desk, w bezpośredniej obsłudze klienta, także we wszelkich w contact center. Znajdą również zatrudnienie w firmach technologicznych piastując stanowiska menedżerskie i dyrektorskie. Sam popyt na dojrzałych pracowników obserwuje się również w branży SSC/BPO w obszarach księgowości.

W czasach zwiększonego popytu na pracowników - coraz częściej rozważane są rekrutacje wolumenowe osób 50 plus – na stanowiska w obszarze księgowości czy obsługi klienta. Takimi możliwościami jest zainteresowany głównie sektor SSC/BPO. Jako Antal prowadziliśmy np. rekrutacyjne kampanie digital targetowane pod kątem tej właśnie grupy pracowników. Na tych przykładach bazując można stwierdzić, że sytuacja na rynku pracy dla osób, które ukończyły 40. czy 50. rok życia mocno się poprawia - mówi Sebastian Sala, Business Unit  Director Antal, SSC/BPO.

Dojrzali pracownicy konkurencyjni na rynku

Osoby w średnim wieku i starsze posiadają wiele mocnych stron. Jedną z nich jest doświadczenie na rynku pracy, ale również otwartość na doszkalanie się i wyśmienite odnajdywanie się w środowisku zdeterminowanym przez galopująca technologię. 

Starsi pracownicy są doświadczeni, wykształceni, gotowi do podnoszenia kwalifikacji zawodowych i zaznajomieni z mediami społecznościowymi. Warto poznać ich zalety. W Antal mamy tego świadomość, dlatego ruszyliśmy z programem 50+ Academy. Wierzymy w siłę wieku i chcemy pokazać, że osoby po 50 r. ż. świetnie sprawdzą się w roli headhunterów m.in. w branży IT. Uczestnictwo w akademii zaczyna się od specjalnych szkoleń przygotowawczych, w których eksperci Antal pokazują, jak wygląda praca rekrutera i jak wyłaniać najlepsze talenty. Każdy z uczestników poznaje swojego mentora, z którym wspólnie pracuje nad wyszukiwaniem kandydatów z branży IT - tłumaczy Monika Kiliańska, Team Manager Antal IT.

Za każdego zatrudnionego kandydata uczestnik akademii dostaje wynagrodzenie w kwocie od 2400 zł brutto. Na razie projekt 50+ Academy jest obecny w czterech polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. 

Widzimy zaangażowanie pośród osób 50+, którzy chcą dołączyć do akademii i rozwijać swoją ścieżkę kariery jako headhunter. 20 czerwca br. ruszyliśmy ze szkoleniami dla pierwszych trzech uczestniczek programu i nie możemy doczekać się efektów.


O 50+ Academy by Antal

50+ Academy by Antal to nowy projekt, który ma na celu mobilizację osób po 50 r.ż. na rynku pracy i zachęceniu ich, aby próbowali swoich sił w roli headhunterów, m.in. w branży IT, ale także pokazaniu osób po 50 r.ż. jako atrakcyjnych dla pracodawców. Inicjatywa obejmuje cztery polskie miasta: Warszawa, Kraków, Poznań i Wrocław. Uczestnictwo w akademii zaczyna się od specjalnych szkoleń przygotowawczych, w których eksperci Antal pokazują, jak wygląda praca rekrutera i jak wyłapywać najlepsze talenty. Każdy z uczestników poznaje swojego mentora, z którym wspólnie pracuje nad wyszukiwaniem kandydatów z branży IT.

Jeżeli uważasz, że 50+ Academy to miejsce dla Ciebie - APLIKUJ


Masz pytania? Skontaktuj się z autorem:

Podobne artykuły

Wrocław kluczowym graczem na mapie europejskich inwestycji – wyniki badania BEAS
Aktualności 11 kwietnia 2024

Wrocław kluczowym graczem na mapie europejskich inwestycji – wyniki badania BEAS

Kontroler finansowy jakie zarobki i czym się zajmuje?
Aktualności 11 kwietnia 2024

Kontroler finansowy jakie zarobki i czym się zajmuje?

Devops - co to za zawód i ile zarabia?
Aktualności 28 marca 2024

Devops - co to za zawód i ile zarabia?

Aktualności 28 marca 2024

Kraków w czołówce polskich miast przyciągających inwestorów – wyniki raportu BEAS

2/3 polskich start-upów potrzebuje wsparcia inwestycyjnego. Wyniki raportu „Rynek akceleracji w Polsce”
Aktualności 21 marca 2024

2/3 polskich start-upów potrzebuje wsparcia inwestycyjnego. Wyniki raportu „Rynek akceleracji w Polsce”

Poznań jako czwarte miasto rozważane pod kątem nowych inwestycji – wyniki raportu BEAS
Aktualności 6 marca 2024

Poznań jako czwarte miasto rozważane pod kątem nowych inwestycji – wyniki raportu BEAS

Lublin z dużą dynamiką rozwoju – wspiera innowacyjność i przyciąga inwestorów
Aktualności 28 lutego 2024

Lublin z dużą dynamiką rozwoju – wspiera innowacyjność i przyciąga inwestorów

Łódź polskim talent poolem – wzrost zatrudnienia, wyspecjalizowana kadra i nowe inwestycje w 2024 roku
Aktualności 20 lutego 2024

Łódź polskim talent poolem – wzrost zatrudnienia, wyspecjalizowana kadra i nowe inwestycje w 2024 roku

Dobre prognozy dla pracowników - Trójmiasto na pierwszym miejscu kluczowych ośrodków inwestycyjnych w Polsce
Aktualności 19 lutego 2024

Dobre prognozy dla pracowników - Trójmiasto na pierwszym miejscu kluczowych ośrodków inwestycyjnych w Polsce

Top 10 kierunków studiów, które pozwolą ci się rozwijać na rynku pracy
Aktualności 13 lutego 2024

Top 10 kierunków studiów, które pozwolą ci się rozwijać na rynku pracy

Antal dołączył do grona partnerów pierwszej ogólnopolskiej antymobbingowej kampanii społecznej realizowanej przez Dobra Fundacja pod hasłem: Godność ma swoje imię.
Aktualności 1 lutego 2024

Antal dołączył do grona partnerów pierwszej ogólnopolskiej antymobbingowej kampanii społecznej realizowanej przez Dobra Fundacja pod hasłem: Godność ma swoje imię.

Ponad 1500 wakatów dla specjalistów ESG w 2024 roku
Aktualności 1 lutego 2024

Ponad 1500 wakatów dla specjalistów ESG w 2024 roku

Artykuły

Przeglądaj wszystkie