Facebook Pixel

Ulubione oferty

Jakie trendy obowiązują w zakładach produkcyjnych?

Czym w obecnych czasach jest estymacja kosztów? Jakie trendy obowiązują w zakładach produkcyjnych? Dlaczego obecnie nowoczesne zakłady produkcyjne nie mogą obejść się bez tych kompetencji? Dlaczego coraz częściej stanowiska te lokowane są w polskich zakładach produkcyjnych?
Dla lepszego zrozumienia zagadnień i terminów, którymi posługuję się w biuletynie, zacznę od zdefiniowania  samego terminu estymacji kosztów. Estymacja kosztów to określanie przybliżonej wartości (szacunku) kosztu zasobów niezbędnych do realizacji działań w projekcie. Ustalając przybliżoną wartość kosztu w celu lepszego zarządzania projektem bierze się pod uwagę przyczyny odchyleń od ostatecznego szacunku. Tutaj również jako jedną z metod i technik wykorzystuje się szacowanie porównawcze, które w tym wypadku polega na wykorzystaniu rzeczywistych kosztów poprzednich podobnych projektów jako podstawy do oszacowania kosztów bieżącego projektu. Metodę tę stosuje się często w celu oszacowania łącznego kosztu lub w sytuacji, gdy dysponujemy ograniczoną ilością szczegółowych informacji o projekcie.
 Jak kalkulację kosztów określa się w zakładach produkcyjnych? Dlaczego jest tak istotna dla funkcjonowania zakładu produkcyjnego? Celem kalkulacji jest obliczenie kosztu wytworzenia jednostki produktu gotowego, wyrobu lub usługi. Rozróżniamy dwie kalkulacje ze względu na potrzeby: Kalkulacja ewidencyjna - kalkulacja dokonywana na potrzeby ewidencyjne, bazuje na przepisach o rachunkowości, a jej podstawą jest koszt wytworzenia, którego zakres reguluje ustawa. Kalkulacja decyzyjna- kalkulacja dokonywana na potrzeby decyzyjne, jest sporządzana do obliczenia pełnego kosztu jednostkowego w celu weryfikacji polityki cenowej, porównania rentowności w branży. Chciałbym, aby czytając te informacje mieli Państwo na uwadze głównie definicję kalkulacji decyzyjnej. Dlaczego? Warto szerzej zastanowić się nad funkcjonowaniem kompetencji związanych z estymacją mksztów w zakładzie produkcyjnym. Oczywiście ze względu na branże, a także na schemat organizacyjny przedsiębiorstwa prawie za każdym razem kompetencje te będą występować w innym miejscu. Do niedawna w polskich zakładach produkcji nie istniały takie kompetencje, lecz nie oznacza to, że międzynarodowe korporacje produkcyjne nie miały takich informacji. Wręcz przeciwnie. Stanowiska te najczęściej były ulokowane w siedzibach centrali poza granicami kraju. Coraz większa autonomia zakładów produkcyjnych, ścisła specjalizacja, podział dywizyjny jednostek produkcyjnych spowodował, iż prawie każdy kierownik zakładu lub osoba odpowiedzialna za rachunek zysków i strat w zakładzie chce mieć estymatora kosztów w swoim zespole. Większość obecnych estymatorów kosztów swoje kariery rozpoczęła w działach zakupów. Większość umiejętności i kompetencji, jak i zakresy zadań dobrego specjalisty ds. zakupów są podobne do oczekiwań odpowiedniego kandydata na stanowisko specjalisty ds. inżynierii kosztów. Jaki zatem przykładowy zakres zadań może mieć kandydat ubiegający się o to stanowisko? O to kilka z nich:
  • Szacuje, oblicza i kontroluje koszty projektów (np. wprowadzenie nowego elementu do produkcji seryjnej)
  • Zapewnia kontrolę kosztów na każdym etapie projektu
  • Wycenia koszty komponentów na podstawie rysunków technicznych oraz modeli 3D
  • Wycenia koszty komponentów na podstawie informacji od dostawców
  • Analizuje wyniki finansowe firmy i prognozy zapewniając wykorzystanie poprawnych wskaźników kosztów (overhead, koszty pracy itp) do celów estymacji
  • Przyczynia się do budżetowania, zapewniając najnowsze estymacje kosztów dla nowych projektów
Jakie poziomy kompetencji i stanowisk są obecnie najbardziej pożądane na rynku pracy? Na jakie wynagrodzenie może liczyć kandydat, a z jakimi kosztami stanowiska musi liczyć się pracodawca? Oto kilka przykładów:
Estymator kosztów - poziomy stanowisk ze względu na potrzebne kompetencje i strukturę firmy
StanowiskoKompetencje i doświadczenieMiejsce w strukturze organizacyjnejMiesięcznie wynagrodzenie brutto w PLN
Specjalista, np. Cost Engineer+ 3 lata doświadczenia na podobnym stanowisku + wycenia koszty komponentów na podstawie rysunków technicznych, modeli 3D oraz podstawie informacji od dostawców + swoje działania opiera na danych historycznych opartych na poprzednich lub podobnych projektach + wynik swojej pracy przekazuje przełożonemuRaportuje do Plant Managera lub Purchasing Managera7000-9000
Starszy specjalista, np. Cost Estimator+ 3-5 lat doświadczenia na podobnych stanowiskach+ wyniki swojej pracy analizuje i stara się dostarczyć nowe rozwiązania+ posiada doskonałe kompetencje negocjacyjne - negocjuje nowe warunki z dostawcami i kontrahentami+ potrafi wygenerować oszczędności w pierwszych fazach wprowadzania nowego projektuRaportuje  do Menedżera Działu Kalkulacji kosztów i/ lub Menedżera Dywizji10 000-12 000
Menedżer/ Ekspert np. Costing Expert, Estimation Team Manager+ 8-10 lat doświadczenia na podobnych stanowiskach+ otrzymane wyniki estymacji kosztów analizuje pod kątem technologiczno-produkcyjnym+ stara się wygenerować oszczędności na wszystkich możliwych etapach projektustaje się ekspertem technologicznym i procesowym produktów wytwarzanych przez zakład+ przenosi najlepsze wzorce i rozwiązania w strukturymiędzynarodowe firmy+ zarządza zespołem estymatorów kosztów lub jako ekspert prowadzi projekty oszczędnościowe we wszystkich aspektach funkcjonowania zakładu produkcyjnegoRaportuje  do Szefa Dywizji i/ lub Kontrolera Finasowego18 000-22 000
 Źródło: Antal International, zespół, opracowanie własne na podstawie projektów rekrutacyjnych w latach 2010-2011
Warto zwrócić wagę, iż zatrudnienie wysokiej klasy specjalisty w tej dziedzinie pozwala zakładowi produkcyjnemu nie tylko uzyskiwać informacje o przybliżonych kosztach produkcyjnych, lecz proces estymowania kosztów przechodzi w proces redukcji i optymalizacji kosztów wprowadzanych produktów do produkcji i już istniejących. Najczęściej zauważamy zmiany w całym łańcuchu dostaw, procesach produkcyjnych czy nawet w zmianach technologicznych zapoczątkowanych ciekawymi estymacjami. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani dalszymi informacjami na temat rynku pracy lub współpracą w zakresie realizacji projektów rekrutacyjnych na stanowiska inżynieryjne i zakupowe proszę o kontakt:


PMBOK Guide 2000 Edition, Kompendium wiedzy o zarządzaniu projektami, Warszawa, s. 139-148
M. Zagórna „ Kalkulacja kosztów w przykładach”, http://www.odn.tarman.pl/mat/zagorna/kalk_koszt.html
Ibidem

Roman Zabłocki
Team Leader
Engineering,
Logistics & Operations

Tel: +48 22 48 35 000
Fax: +48 22 48 35 001
E-mail: RZablocki@antal.com
www: www.antal.pl
Antal International na goldenline.pl
 
W Antal International jestem odpowiedzialny za procesy rekrutacyjne związane ze stanowiskami średniego i wyższego szczebla w firmach produkcyjnych z branży przemysłu ciężkiego oraz branży motoryzacyjnej. Dobre rozeznanie specyfikacji branż, a także procesów produkcyjnych pozwala mi znaleźć odpowiednich kandydatów na stanowiska wymagające indywidulanego podejścia. Są to m.in. główni technolodzy, inżynierowie procesu, metalurdzy, specjaliści ds zakupów, kierownicy zakupów, menedżerowie R&D, kierownicy projektów, a także kierownicy działów H&S.
Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: