PL
Antal logo
PL EN CZ
Enloyd logo
EN HU

Ulubione oferty

Praca na kilka etatów - konieczność czy wybór Polaków?

Karina Chowaniak
 
Polscy pracownicy coraz częściej mają kilka zleceń naraz. Według Eurostatu aż 7% z nas to multietatowcy O czym świadczy ponadprzeciętna liczba multietatowców na polskim rynku pracy? Polacy są ambitni i szukają nowych doświadczeń, czy po prostu nie mogą znaleźć zatrudnienia za godną płacę?

Bieżące warunki na rynku pracy jednoznacznie sprzyjają pracownikom. Wśród specjalistów i menedżerów coraz powszechniejsza jest świadomość własnych kompetencji i umiejętności – i, co za tym idzie, ich rynkowej wartości, co pokazuje choćby najnowszy Raport Płacowy Antal.

Coraz lepiej zarządzamy swoją osobistą marką, widzimy też większy potencjał w inwestowaniu w profesjonalny rozwój. Modelowym multietatowcem jest zatem ekspert, który podejmuje się dodatkowych zleceń ze względu na ich atrakcyjność, a nie lęk przed pustką w portfelu. Dobitnie widać to w bastionie rynku pracownika, sektorze IT.

Najlepsi w tej branży - posiadacze najbardziej niszowych i pożądanych kompetencji – propozycję, nawet lukratywną, ale uniemożliwiającą współpracę freelancerską, traktują jako hamulec rozwoju i ograniczenie ich elastyczności. Pracodawcy (choć trafniej byłoby tu określić ich mianem partnerów biznesowych) reagują na tę postawę rosnącą otwartością na współpracę w trybie zdalnym lub projektowym, powodzeniem cieszy się także zatrudnienie kontraktowe. Prognozujemy,  że w kolejnych latach tak rozumiana wieloetatowość umocni się także w innych sektorach biznesu, tym bardziej, że jest to trend spójny z oczekiwaniami najmłodszych generacji na rynku pracy, ceniących sobie autonomię i możliwość wyboru - komentował dla Gazety Finansowej Artur Skiba, prezes Antal. 

Całość materiału pt. "Polak - multietatowiec" znajdziecie Państwo w Gazecie Finansowej z dnia 14.10.2016. 

 

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: