Facebook Pixel

Ulubione oferty

#IT

Idealny informatyk. Jakie są jego oczekiwania finansowe?

Branża informatyczna jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki, gdzie popyt na wysoko wykwalifikowanych specjalistów stale rośnie. Zarówno w Polsce, jak i na świecie, coraz większe znaczenie ma technologia informatyczna, co przekłada się na atrakcyjność zawodów związanych z IT. Jakie są obecnie oczekiwania finansowe informatyków? Na jakie zarobki mogą liczyć specjaliści z branży IT?

Ile chce zarabiać informatyk?

W dzisiejszym środowisku biznesowym informatycy często są w stanie dyktować swoje warunki płacowe, ponieważ popyt na ich umiejętności jest nadal wyraźnie większy od podaży. Wymagania specjalistów IT stale rosną, co wynika z ciągłego rozwoju technologicznego i coraz większej złożoności projektów informatycznych. Szczególnie widoczne jest to w obszarze programowania, gdzie brakuje wykwalifikowanych kandydatów, a firmy rywalizują o talenty. Specjalizacje takie jak programista C++, PHP, Front-end czy .Net cieszą się szczególnym zainteresowaniem, co wpływa na ich zdolność negocjacji wynagrodzenia. 

Co więcej, pracodawcy muszą oferować konkurencyjne wynagrodzenia, aby przyciągnąć i zatrzymać utalentowanych pracowników. Wszystko to sprawia, że wynagrodzenia na stanowiskach związanych z IT najczęściej są pięciocyfrowe. 

Zarobki informatyków w zależności od zawodu

Według danych statystycznych, średnie zarobki w branży informatycznej w Polsce wynoszą około 18 843 zł brutto. Jak przedstawiają się wynagrodzenia w poszczególnych zawodach IT?

Średnie zarobki w PLN brutto miesięcznie w branży informatycznej w Polsce w podziale na zawody
Źródło: Raport Płacowy Antal 2023

Administrator systemowy

Administratorzy systemowi są odpowiedzialni za zarządzanie, konfigurację i utrzymanie systemów informatycznych w firmach. Ich zadania obejmują monitorowanie wydajności systemów, rozwiązywanie problemów technicznych oraz zapewnianie bezpieczeństwa danych. Średnie zarobki dla administratorów systemowych w Polsce wahają się od 15 000 do 20 000 zł brutto miesięcznie.

Programista C++

Programiści C++ specjalizują się w tworzeniu oprogramowania przy użyciu języka programowania C++. Pracują nad projektowaniem, implementacją i testowaniem aplikacji oraz systemów informatycznych. W Polsce średnie wynagrodzenie dla programistów C++ mieści się w przedziale od 15 000 do 20 000 zł brutto miesięcznie.

Programista PHP

Programiści PHP zajmują się tworzeniem aplikacji internetowych i stron internetowych przy użyciu języka PHP. Ich zadania obejmują pisanie kodu, testowanie aplikacji oraz konserwację istniejących systemów. Przeciętne wynagrodzenie dla programistów PHP w Polsce wynosi od 14 000 do 19 000 zł brutto miesięcznie.

Programista Front-end

Programiści Front-end są odpowiedzialni za tworzenie interaktywnych i responsywnych interfejsów użytkownika dla stron internetowych i aplikacji internetowych. Ich zarobki wynoszą średnio od 15 000 do 25 000 zł brutto miesięcznie.

Product Owner

Product Ownerzy są kluczowymi członkami zespołów Agile, którzy odpowiadają za zarządzanie backlogiem produktu, definiowanie wymagań i priorytetów oraz utrzymanie płynności procesu rozwoju produktu. Ich wynagrodzenie oscyluje między 16 000 a 20 000 zł brutto miesięcznie.

Administrator sieci

Administratorzy sieci zajmują się projektowaniem, konfigurowaniem i utrzymaniem infrastruktury sieciowej w firmach. Ich obowiązki obejmują zarządzanie urządzeniami sieciowymi, zapewnienie bezpieczeństwa oraz rozwiązywanie problemów związanych z połączeniami sieciowymi. Średnie zarobki dla administratorów sieci w Polsce wynoszą od 14 000 do 20 000 zł brutto miesięcznie.

Administrator bazy danych

Administratorzy baz danych są odpowiedzialni za zarządzanie bazami danych, w tym ich projektowanie, konfigurację, optymalizację i zabezpieczenie. Ich zarobki w Polsce wynoszą średnio od 15 000 do 23 000 zł brutto miesięcznie.

Programista .Net

Programiści .Net specjalizują się w tworzeniu aplikacji i rozwiązań opartych na platformie .Net firmy Microsoft. Ich średnie wynagrodzenie mieści się w przedziale od 15 000 do 24 000 zł brutto miesięcznie.

Programista Oracle

Programiści Oracle zajmują się tworzeniem aplikacji i rozwiązań wykorzystujących bazę danych Oracle. Ich zarobki w Polsce wynoszą średnio od 15 000 do 24 000 zł brutto miesięcznie

W jakich miastach informatyk zarabia najwięcej?

Wyższe zarobki dla informatyków zazwyczaj występują w większych miastach, zwłaszcza w tych, gdzie koncentruje się duża liczba firm technologicznych i startupów. Jednakże wybór miasta o najwyższych zarobkach może również zależeć od kosztów życia w danym regionie.

Jakie miasta na mapie Polski okazują się najlepszym wyborem dla specjalistów z branży IT?

  • 1. Warszawa – stolica Polski jest jednym z głównych ośrodków biznesowych i technologicznych w kraju. Konkurencja na rynku pracy w branży IT jest tutaj intensywna, a zarobki informatyków często są wyższe niż w innych miastach. Warszawa oferuje również szeroki wybór miejsc pracy, od dużych korporacji po dynamiczne startupy.
  • 2. Kraków – drugie co do wielkości miasto w Polsce, także jest ważnym ośrodkiem dla branży informatycznej. Dzięki obecności wielu firm outsourcingowych, centrów badawczych i uniwersytetów, Kraków przyciąga zarówno doświadczonych specjalistów, jak i młode talenty. Zarobki w Krakowie często są atrakcyjne w porównaniu do średniej krajowej.
  • 3. Wrocław – to kolejne miasto, które odgrywa istotną rolę w sektorze IT. Dynamicznie rozwijający się ekosystem technologiczny przyciąga liczne inwestycje, co przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów IT. Zarobki w tej branży we Wrocławiu są konkurencyjne, a koszty życia wciąż mogą być niższe niż w Warszawie czy Krakowie. Ponadto znajduje się tu wiele firm międzynarodowych.
  • 4. Trójmiasto – składająca się z Gdańska, Gdyni i Sopotu aglomeracja trójmiejska to również istotny ośrodek dla branży informatycznej w Polsce. Rozwój technologiczny wspierany przez lokalne uniwersytety i parki technologiczne przyczynia się do atrakcyjności tego regionu dla informatyków. Zarobki są tu zazwyczaj na poziomie zbliżonym do innych dużych miast w Polsce.
  • 5. Poznań – Poznań to kolejne miasto, które warto wymienić, jeśli chodzi o wysokie zarobki dla informatyków. Obecność wielu międzynarodowych firm oraz rozwinięty ekosystem startupowy sprawiają, że Poznań jest atrakcyjnym miejscem pracy dla specjalistów IT.

Ile zarabia informatyk? Podsumowanie

Informatyk, mający wysokie umiejętności techniczne, doświadczenie oraz zdolności analityczne, często oczekuje konkurencyjnego wynagrodzenia odpowiadającego jego kwalifikacjom. W obliczu ciągłego popytu na specjalistów IT, oczekiwania finansowe takiego profesjonalisty rosną, zwłaszcza w ośrodkach technologicznych, gdzie konkurencja o talenty jest szczególnie intensywna. 

Informatycy i specjaliści IT często mogą liczyć także na pozapłacowe benefity, takie jak elastyczne godziny pracy, dofinansowanie nauki języków obcych, praca zdalna czy możliwość rozwoju zawodowego, które są coraz bardziej cenione przez pracowników w branży technologicznej. 

Ostatecznie, aby zatrzymać idealnego informatyka, pracodawcy muszą oferować atrakcyjne warunki płacowe, które uwzględniają zarówno bieżące trendy rynkowe, jak i indywidualne potrzeby i oczekiwania pracownika.

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: