Facebook Pixel

Ulubione oferty

Business Analyst: kim jest i na jakie zarobki może liczyć w 2023 roku?

Business Analyst jest łącznikiem między różnymi działami organizacji oraz między klientami a zespołem, głównie w branży SSC/BPO. Zadaniem BA jest zbieranie listy wymagań, analiza procesów, tworzenie modeli biznesowych, opracowywanie strategii i rekomendacji, a także nadzór nad wdrażaniem zmian.  

Umiejętności, które musi posiadać Business Analyst 

Jak sama nazwa zawodu mówi, umiejętności analityczne są kluczowe dla osoby na stanowisku Business Analyst. Musi on mieć zdolność do interpretowania skomplikowanych zestawów danych i przekładania ich na praktyczne strategie biznesowe. Biegłość w narzędziach do analizy danych, takich jak:

  • SQL,
  • Excel,
  • czy programy do wizualizacji danych, jak PowerBI lub Tableau, jest nieodzowna. 

Dodatkowo, BA musi być komunikatywny, zdolny do zarządzania projektami, a także posiadać umiejętności negocjacyjne i perswazyjne. Zrozumienie biznesu i branży, w której działa firma, jest również kluczowe. 

Ile zarabia Business Analyst? 

W dynamicznym otoczeniu biznesowym, organizacje muszą stale dostosowywać się do zmieniających się potrzeb klientów i rynku. Business Analyst to zawód przyszłości. Osoba na takim stanowisku wspiera organizację w identyfikowaniu nowych możliwości, doskonaleniu procesów i wprowadzaniu innowacji, co jest kluczowe dla konkurencyjności firmy. Zarobki Business Analyst są atrakcyjne i zależą od doświadczenia, umiejętności i miejsca pracy. Według Raportu Płacowego Antal wynagrodzenia w większych polskich miastach wahają się od 12 do 15 tys. zł brutto  

Gdzie można pracować jako Business Analyst? 

Business Analyst jest zawodem uniwersalnym i jest poszukiwany we wszystkich branżach. W SSC, gdzie firmy skupiają się na optymalizacji procesów i zwiększaniu efektywności, ta rola jest nieoceniona. Działy operacyjne, finanse, HR, IT, a nawet marketing to tylko niektóre z obszarów, w których można pracować jako BA. 

Dlaczego to jeden z przyszłościowych zawodów? 

Business Analyst jest jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów w branży SSC. Z uwagi na rosnące znaczenie analizy danych w biznesie, jego rola staje się jeszcze bardziej kluczowa. Umiejętność analizy, interpretacji i prezentacji danych w praktyczne, zrozumiałe wnioski jest nieoceniona w szybko zmieniającym się otoczeniu biznesowym. To osoby na tym stanowisku umożliwiają firmom podejmowanie opartych na danych decyzji, które napędzają wzrost i innowacje. 

Jako Business Analyst, nie tylko zyskuje się dogłębne zrozumienie biznesu, ale także przyczyniasz się do kształtowania jego przyszłości. To sprawia, że rola ta nie jest tylko satysfakcjonująca, ale również oferuje solidne perspektywy kariery. Nawet w najbardziej niepewnych czasach, umiejętności analityczne są zawsze na wagę złota. To czyni zawód Business Analyst jednym z najbardziej stabilnych i najlepiej wynagradzanych w branży SSC. 

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: