Facebook Pixel

Ulubione oferty

Wideo CV – kiedy może pomóc?

Wideo CV jest formą nadal mało popularną wśród kandydatów. Na razie jest bardziej nowinką, o której jeszcze się uczymy. Najczęściej przygotowują je kandydaci do działu marketingu, czy osoby, które chcą rozwijać się w dziennikarstwie, żeby w ten sposób pokazać swoją kreatywność, umiejętność pracy przed kamerą, czy umiejętność tworzenia filmów. Jednak osoby z innych branż też powoli zaczynają się przekonywać do tworzenia swojej prezentacji w formie wideo. 

Od czego zacząć i na co zwrócić uwagę? 

Nagranie krótkiego filmu jest dobrym pomysłem na pokazanie swojej osobowości, które tradycyjne CV nie pokaże. Jednak nadal warto pamiętać o tym, że nie zastąpi ono klasycznego dokumentu, który przedstawia ważne fakty z doświadczenia kandydata.  Wideo CV, powinno się traktować, jako ciekawy dodatek, który wyróżni daną osobę na tle innych ubiegających się o pracę. Trzeba pamiętać o tym, że taka forma przedstawienia siebie to również pierwsze wrażenie wywierane na naszego pracodawcę, więc przede wszystkim musimy się dobrze przygotować. To, na co warto zwrócić uwagę: 

  • Scenariusz – ważne jest, by dobrze przemyśleć co chce się umieścić w takim wideo, pamiętając, żeby nie było ono za długie. Przygotowanie konspektu takiego nagrania pomoże nawet podczas samej realizacji. Jednak powinny być to treściwe bullet pointy. Należy unikać tworzenia ściany tekstu oraz nauki jej na pamięć, ponieważ na filmie będzie można zauważyć brak naturalności, co może zniechęcić przyszłego pracodawcę. 
  • Tło - musi być schludne i nie może rozpraszać widza, tak samo ważna jest dbałość o czystość dźwięku i brak zakłóceń.
  • Ubiór – gra również kluczową rolę w odbiorze postaci kandydata przez przyszłego pracodawcę. Najważniejsze, aby dostosować się do aplikowanego stanowiska i organizacji, tak jak przed spotkaniem twarzą w twarz z potencjalnym pracodawcą. 
  • Styl wypowiedzi - wiele osób kamera paraliżuje, dlatego nie powinny się one zniechęcać, jeżeli pierwsze próby nie wyjdą tak jak oczekiwały. Trzeba dążyć do oswojenia się ze swoim wizerunkiem i pokazać najlepszą wersje siebie. Dobrą radą zawsze będzie uśmiech. Podczas nagrania trzeba mówić wyraźnie i zaakcentować imię i nazwisko oraz dane kontaktowe. 
  • Obróbka - istnieje wiele darmowych aplikacji, które pozwolą na doszlifowanie nagrania. Warto dodać do filmu zdjęcia, które pozwolą zapamiętać widzowi to co chce się przede wszystkim przekazać, np. klienci, z którymi kandydat współpracował, programy i umiejętności, którymi można się pochwalić itp.  

Po wszystkich obróbkach, poleca się pokazać produkt końcowy znajomemu bądź rodzinie w celu pozyskaniu potrzebnych uwag, które pomogą udoskonalić wideo CV.


Przykłady, które warto zobaczyć

Powyższe wideo CV jest dobrym przykładem, pokazania energii kandydata w półtoraminutowym filmie. Jest schludne i przekazuje najważniejsze informacje Nadal należy podkreślić, że jest to dodatek, ponieważ łatwiej przyszłemu pracodawcy, będzie wracać do konkretnych informacji, mając je w pliku PDF. 

Tego typu wideo CV jest również bardzo ciekawe i widać, że osoba poświeciła wiele pracy i energii w stworzenie tego nagrania. Jednak ciężko wyciągnąć z niego istotne informacje, które kandydat chce przekazać, a dodatkowo jest dość dużo rozpraszaczy, które nie skupią uwagi widza na tym, co jest najważniejsze. 

W tym momencie, nie istnieje bardziej skuteczniejsza forma przedstawienia swojego doświadczenia przed spotkaniem z przyszłym pracodawcą niż tradycyjne CV. Warto pamiętać, że większość osób jest wzrokowcami i łatwiej przyswaja informacje, które mogą zobaczyć. Jednak wideo CV może być ciekawym dodatkiem do dokumentu, bo tylko taka forma może sprawić, że będzie się bardziej ludzkim i zapamiętanym, zwłaszcza na etapie selekcji CV, których rekruterzy otrzymują setki. 


Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: